1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

20 січня 2020 року

м. Київ


справа № 686/8625/17

провадження № 61-43450св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Хопти С. Ф. (суддя-доповідач), Синельникова Є. В., Шиповича В. В.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Олешинська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, ОСОБА_2,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Апеляційного суду Хмельницької області від 02 серпня 2018 року у складі колегії суддів: Костенка А. М., Грох Л. М., Ярмолюка О. І.,


ВСТАНОВИВ:


1. Описова частина


Короткий зміст позовних вимог

У травні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування рішень.

Позовна заява мотивована тим, що згідно договору дарування від 23 липня 2004 року вона є власником житлового будинку АДРЕСА_1 . З ОСОБА_2 у них склались неприязні стосунки, оскільки відповідач не визнав її права власності на житловий будинок. Оскаржував договір дарування у судах. А також чинив перешкоди у користуванні будинком, руйнував його. Крім того, зазначала, що неправомірні дії ОСОБА_2 весь час підтримували посадові особи сільської ради с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області, які не реагували на її звернення за захистом.

Вказувала, що звернулася із заявою до Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою. Рішенням сесії Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 27 січня 2015 року їй надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі, що знаходиться у АДРЕСА_1 у розмірі 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. При цьому, у жовтні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до сільської ради із заявою про виділення йому землі із комунальної власності. Рішенням сесії Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року № 37 ОСОБА_2 було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі розміром 0,1500 га, що знаходиться у с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області. Однак, у вказаному рішенні не вказано адресу місця знаходження земельної ділянки. В подальшому посадові особи сільської ради в змові з відповідачем прийняли рішення від 29 липня 2016 року № 5, яким затвердили технічну документацію із землеустрою і передали ОСОБА_2 земельну ділянку площею 0,1200 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться у с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області, але не вказали за якою адресою. Фактично відповідачу було передано не вільну земельну ділянку, а ділянку, що знаходиться біля її будинку та на якій знаходиться сад з плодовими деревами і кущами. Саме вказана земельна ділянка була виділена їй рішенням цієї ж сільської ради.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просила суд визнати незаконним і скасувати указані рішення сесій Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року № 37 та рішення від 29 липня 2016 року № 5 року в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі та передачі у власність земельної ділянки у розмірі 0,1200 га ОСОБА_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 березня 2018 року у складі судді Карплюка О. І. у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивачем не надано суду доказів, які б вказували на накладення спірної земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_2, на земельну ділянку, яка знаходиться в користуванні ОСОБА_1 . Натомість, відповідно до плану меж земельної ділянки позивача, виготовленого Хмельницьким міськрайонним виробничим відділом Хмельницької регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", вона межує із землями ОСОБА_3 (А-Б), комунальної власності (Б-В), ОСОБА_4 (В-Г) та загального користування ( Г-А ). При цьому суд першої інстанції послався на те, що відповідно до вимог частини другої статті 13 ЦПК України збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції


Постановою Апеляційного суду Хмельницької області від 02 серпня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_6 задоволено частково. Рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 березня 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову ОСОБА_1 . Визнано незаконним та скасовано рішення ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 29 липня 2016 року № 5 про затвердження ОСОБА_2 технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,12 га за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Олешинська сільська рада, с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області з кадастровим номером 6825085100:01:001:1700. Вирішено питання про розподіл судових витрат.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що оскільки земельна ділянка у с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області з кадастровим номером 6825085100:01:001:1700 на період проведення процедури передачі її у власність ОСОБА_2 не була вільною, тому що її більша частина у розмірі 0,1047 га перебувала у користуванні позивача ОСОБА_1, то Олешинська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, приймаючи рішення про передачу указаної земельної ділянки у власність ОСОБА_2, діяла з порушенням вимог частини п`ятої статті 116 ЗК України.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що рішення ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 29 липня 2016 року № 5 про передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки, площею 0,12 га, за рахунок земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою: Олешинська сільська рада, с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області, без зазначення вулиці та відповідного номера з кадастровим номером 6825085100:01:001:1700 прийнято з порушенням норм ЗК України, в свою чергу порушує права позивача на отримання земельної ділянки, що перебуває у її користуванні, тому указане рішення є незаконним та підлягає скасуванню.

З рішення ХXIV сесії VI скликання Олешинської сільської ради Олешинська Хмельницького району Хмельницької області від 22 березня 2013 року № 24 про надання ОСОБА_1 відповідно до статей 116, 118 ЗК України дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в її користуванні, орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд по в АДРЕСА_1, позивачу було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості для набуття права власності на указану земельну ділянку як особі, в користування якої перебуває ця земельна площею, тобто сільська рада своїм рішення визнала факт, що саме вказана земельна ділянка за указаною адресою з відповідною площею 0,25 га і цільовим призначенням перебуває у користуванні позивача.

Будь-яких рішень щодо припинення права користування вказаною земельною ділянкою позивача Олешинська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області не приймала, судові рішення з цього приводу теж не ухвалювались, отже ОСОБА_1 мала і має право на безстрокове користування земельною ділянкою за указаною адресою площею 0,25 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку.

ОСОБА_2 рішенням ІХ сесії VIІ скликання Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 29 липня 2016 року № 5 було передано у власність земельну ділянку, площею 0,12 га, у с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області без зазначенням вулиця та відповідного номера з кадастровим номером 6825085100:01:001:1700, яка накладається на земельну ділянку за указаною адресою площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, що перебуває у користуванні позивача і яку остання має намір отримати у власність, однак, не може цього зробити внаслідок такого накладення.

Розмір накладення земельної ділянки, яка передана у власність відповідача, на земельну ділянку, яка перебуває в користуванні позивача за указаною адресою складає 0,1047 га, внаслідок чого площа земельної ділянки позивача за цією адресою з цільовим призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку зменшилась до 0,1453 га.

На вказані обставини справи суд першої інстанції уваги не звернув, безпідставно відмовив в позові за недоведеністю.

У задоволенні позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення ХXХХI сесії VI скликання Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року № 37 про надання ОСОБА_2 дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в його користуванні, орієнтовною площею 0,15 га із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться за адресою Олешинська сільська рада, с. Олешин Хмельницького району Хмельницької області обґрунтовано відмовив.

ОСОБА_2 відповідно до вимог земельного законодавства має право на отримання у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності. У вищевказаному рішення не вказано, що земельна ділянка, на виготовлення землевпорядної документації, на яку надано відповідачу дозвіл з метою передачі земельної ділянки останньому у власність, знаходиться по АДРЕСА_1 . У вказаному рішенні взагалі не зазначена адреса земельної ділянки.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи


У касаційній скарзі, поданій у серпні 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_2, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права й порушення норм процесуального права, просив скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.


Касаційна скарга мотивована тим, що постанова суду апеляційної інстанцій є незаконною, необґрунтованою й такою, що прийнята з неправильним застосуванням норм чинного законодавства. Посилався на те, що суд апеляційної інстанції помилково прийняв до уваги доводи позивача про те, що спірна земельна ділянка не була вільною й вона накладається на земельну ділянку позивача. Вважав, що для встановлення обставин про накладання спірної земельної ділянки на ділянку позивача необхідно проводити земельно-технічну експертизу для встановлення розмірів і конфігурації та площу зміщення чи накладення земельної ділянки, та необхідно, щоб земельна ділянка позивача була сформована.


Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 07 вересня 2018 року було відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано з Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області указану цивільну справу.


У листопаді 2018 року справу надійшла до Верховного Суду.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У листопаді 2018 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу від ОСОБА_1, у якому заявник посилалась на те, що постанова суду апеляційної інстанції є законною та обґрунтованою. Матеріалами цивільної справи підтверджується факт накладення спірної земельної ділянки, переданої у власність ОСОБА_2, на земельну ділянку, яка знаходиться у її користуванні.


Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_1 на підставі договору дарування від 23 липня 2004 року є власником житлового будинку, що знаходиться по в АДРЕСА_1 .

Відповідно до виписок з господарської книги Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області станом на 2012 рік по в АДРЕСА_1 знаходиться земельна ділянка, площею 0,02 га з цільовим призначенням для обслуговування житлового будинку та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства 0,94 га.

У лютому 2012 року ОСОБА_1 звернулась до Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд за адресою: в АДРЕСА_1 .

Рішенням ХXIV сесії VI скликання Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області від 22 березня 2013 року № 24 відповідно до статей 116, 118 ЗК України ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що знаходиться в користуванні позивача, орієнтовною площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд за адресою: в АДРЕСА_1 , а іншу частину земельної ділянки площею 0,14 га, яка рахується за даним господарством відповідно до господарської книги залишити за ОСОБА_2 . Отже, цим рішенням ОСОБА_1 було надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості на підставі статті 118 ЗК України для набуття права власності на указану земельну ділянку як особі, в користування якої перебуває ця земельна ділянка площею 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд, тобто вказана земельна ділянка перебуває у користуванні позивача.


................
Перейти до повного тексту