ПОСТАНОВА
Іменем України
21 січня 2020 року
Київ
справа №400/1954/19
адміністративне провадження №К/9901/30779/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Губської О. А.,
суддів: Мартинюк Н.М., Соколова В.М.,
розглянув у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції справу
за позовом Головного управління Національної поліції в Миколаївській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Головного управління Національної поліції в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 31 липня 2019 року, прийняте у складі судді Гордієнко Т.О. та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року, прийняту у складі колегії суддів: Семенюк Г.В. (головуючий), Федусик А.Г., Шляхтицького О.І.
І. Суть спору:
1. Головне управління Національної поліції в Миколаївській області (надалі також позивач) звернулося до суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Миколаївській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 12.06.2019 ВП № 59069120.
2. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що рішення суду не виконано з поважних причин, оскільки існують обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення та роблять його неможливим, а саме звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції є обставиною, що робить неможливим виконання рішення суду по справі № 1440/1595/18 та є поважною причиною невиконання рішення суду в частині ознайомлення його з нормативно-правовими актами.
3. Відповідач позов не визнав та просив відмовити в його задоволенні з огляду на законність і обґрунтованість спірної постанови.
ІІ. Установлені судами фактичні обставини справи
4. 14.01.2019 Миколаївським окружним адміністративним судом прийнято рішення по справі № 1440/1595/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУНП в Миколаївської області про задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2019.
5. 10.05.2019 відкрито виконавче провадження ВП № 59069120 з примусового виконання виконавчого листа № 1440/1595/18 від 25.04.2019, виданого Миколаївським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головне управління Національної поліції в Миколаївській області ознайомити ОСОБА_1 з нормативно-правовими актами, наказами керівництва, посадовими (функціональними) обов`язками за посадою заступника начальника Головного управління-начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області. У постанові про відкриття виконавчого провадження зазначене, що боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.
6. 16.05.2019 ГУНП отримав постанову про відкриття виконавчого провадження та 17.05.2019 надав відповідь до відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції в Миколаївській області про наявність поважних причин та неможливість виконання ГУНП судового рішення, а саме звільнення ОСОБА_1 20.02.2019 зі служби в поліції. Станом на 17.05.2019 наказ № 46 від 20.02.2019 про звільнення ОСОБА_1 з поліції не скасований, тому він не має спеціального звання та не є поліцейським.
7. Позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду по справі №1440/1595/18.
8. 20.05.2019 ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду відмовлено у відстроченні виконання рішення суду.
9. 12.06.2019 постановою державного виконавця накладено штраф на ГУНП в Миколаївській області за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення суду.
10. Вважаючи вищеозначену постанову про накладення штрафу протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
ІІІ. Рішення судів першої й апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
11. Миколаївський окружний адміністративний суд рішенням від 31 липня 2019 року, яку залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року, у задоволенні позовних вимог відмовив.
12. Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з висновком якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що відсутні підстави для визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу, оскільки не встановлено наявність поважних причин у позивача невиконання рішення.
IV. Провадження в суді касаційної інстанції
13. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
14. В обґрунтування вимог касаційної скарги посилається на те, що судами не враховано, що звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції є обставиною що робить неможливим виконання рішення суду по справі № 1440/1595/18 в частині видачі ОСОБА_1 службового посвідчення, яке підтверджує його повноваження заступника начальника Головного управління - начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області та спеціальне звання полковник поліції, та зобов`язання Головне управління Національної поліції в Миколаївській області ознайомити ОСОБА_1 з нормативно-правовими актами, наказами керівництва, посадовими (функціональними) обов`язками за посадою заступника начальника Головного управління - начальника слідчого управління Головного управління Національної поліції в Миколаївській області. Наказ ГУНП від 20.02.2019 №46 о/с про звільнення ОСОБА_1 судом не скасовано, він не має спеціального звання, не обіймає посаду у поліції і взагалі не є поліцейським. Таким чином ознайомити його з нормативно - правовими актами, наказами керівництва, посадовими (функціональними) обов`язками за посадою заступника начальника слідчого управління - начальника слідчого управління ГУНП, яку він не обіймає до прийняття рішення Миколаївським окружним адміністративним судом за його позовом про визнання звільнення незаконним (законним) не можливо, а видача йому службового посвідчення, яке в подальшому буде використовуватись ОСОБА_1, який не є поліцейським як цивільною особою, тобто незаконно, призведе до порушень вимог чинного законодавства та потягне за собою певну юридичну відповідальність.
15. Відповідач своїм правом подати відзив на касаційну скаргу не скористався, що відповідно до статті 338 КАС України не перешкоджає касаційному перегляду справи.
V. Джерела права й акти їх застосування
16. За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
17. Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
18. Згідно з ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
19. 05 жовтня 2016 року набрав чинності Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII).
20. Відповідно до статті 1 Закону №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
21. Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
22. Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
23. Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
24. Згідно з частиною 6 статті 26 Закону № 1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).