ПОСТАНОВА
Іменем України
21 січня 2020 року
Київ
справа №815/1510/16
адміністративне провадження №К/9901/25974/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Гончарової І.А., суддів - Олендера І.Я., Ханової Р.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07 червня 2016 року (суддя Марин П.П.)
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року (судді: Крусян А.В. (головуючий), Вербицька Н.В., Джабурія О.В.)
у справі № 815/1510/16
за позовом державного підприємства "Адміністрація морських портів України"
до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2016 року державне підприємство "Адміністрація морських портів України" (далі - ДП "АМПУ") звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (далі - ДПІ, контролюючий орган), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 13 січня 2016 року № 0000131503; стягнути на його користь з Державного бюджету України штрафні санкції у загальній сумі 1556,23 грн.
Одеський окружний адміністративний суд постановою від 07 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 серпня 2016 року, адміністративний позов ДП "АМПУ" задовольнив частково: визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення від 13 січня 2016 року № 0000131503. В іншій частині позовних вимог відмовив.
Судові рішення мотивовані тим, що відносно казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба" (далі - КП "Морська пошуково-рятувальна служба") станом на час проведення перевірки та виявлення відповідачем порушень податкового законодавства запису про державну реєстрацію припинення цього підприємства як завершеного факту до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесено, а тому відсутні підстави для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення та нарахування позивачу штрафних санкцій за порушення платником - КП "Морська пошуково-рятувальна служба" термінів сплати самостійно визначеного та узгодженого податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок) протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
Не погодившись із рішеннями судів попередніх інстанцій, ДПІ звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просила скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ДП "АМПУ" повністю з огляду на правомірність прийняття спірного податкового повідомлення-рішення.
Вищий адміністративний суд України ухвалою від 08 листопада 2016 року відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою контролюючого органу.
Позивач не скористався своїм правом подати заперечення/відзив на касаційну скаргу, що не перешкоджає розгляду справи.
20 лютого 2018 року справу в порядку, передбаченому підпунктом 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції, що діє з 15 грудня 2017 року; далі - КАС України) передано до Верховного Суду.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Суди попередніх інстанцій встановили, що 22 січня 2013 року КП "Морська пошуково-рятувальна служба" подало до ДПІ у Приморському районі м. Одеси податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) № 9001513409 на 2013 рік.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 584 "Про реорганізацію казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба", постановлено реорганізувати казенне підприємство "Морська пошуково-рятувальна служба" шляхом його приєднання до державного підприємства "Адміністрація морських портів України".
На виконання вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2013 року № 584 Міністерством інфраструктури України видано наказ від 05 вересня 2013 року № 665 "Про реорганізацію казенного підприємства "Морська пошуково-рятувальна служба", відповідно до якого вирішено реорганізувати казенне підприємство "Морська пошуково-рятувальна служба", що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1 (код ЄДРПОУ 38017026), шляхом приєднання до ДП "АМПУ", що розташоване за адресою: м. Київ, пр. Перемоги, 14 (код ЄДРПОУ 38727770).
21 грудня 2015 року ревізором-інспектором відділу місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ДПІ проведено перевірку податкової декларації з плати за землю (земельний податок) ДП "АМПУ" за 2013, 2014, 2015 роки, за результатами якої складено акт перевірки від 21 грудня 2015 року № 9814/15-03/38727770.
Згідно з актом перевірки контролюючим органом встановлено порушення платником термінів сплати самостійно визначеного та узгодженого податкового зобов`язання з плати за землю (земельний податок) протягом строків, визначених пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, відповідальність за яке передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України.
На підставі висновків акта перевірки 13 січня 2016 року відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення № 0000131503, яким ДП "АМПУ" зобов`язав сплатити суму штрафу в розмірі 20 % суми грошового зобов`язання, сплаченого із затримкою (7831,15 грн), що складає 1566,23 грн.
Правомірність прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення є предметом розгляду цієї справи.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам касаційної скарги, а також виходячи з меж касаційного перегляду справи, визначених статтею 341 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року №755-ІV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 755-ІV) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з пунктом 63.3 статті 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об`єктів оподаткування або об`єктів, які пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).