У Х В А Л А
13 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 308/3593/17
Провадження № 14-3зц20
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Ситнік О. М.,
суддів: Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.,
перевірила заявуОСОБА_1 про перегляд постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 листопада 2019 року,
у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - приватний нотаріус Ужгородського міського нотаріального округу Лаврів М. М., про визнання недійсним договору дарування і застосування наслідків недійсності правочину,
УСТАНОВИЛА:
У квітні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просив визнати недійсним договір дарування квартири АДРЕСА_1, що зареєстрований в реєстрі за № 291, від 23 червня 2016 року і скасувати реєстрацію права власності на вказану квартиру за ОСОБА_3 .
Рішенням Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 09 листопада 2018 року позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано недійсним договір дарування квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, укладений між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 23 червня 2016 року, посвідчений приватним нотаріусом Ужгородського міського нотаріального округу Лаврівим М. М. та зареєстрований в реєстрі за № 291. Скасовано реєстрацію права власності на зазначену квартиру.
Постановою Закарпатського апеляційного суду від 11 квітня 2019 року апеляційні скарги ОСОБА_3 та ОСОБА_1 задоволено. Рішення Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 09 листопада 2018 року скасовано, у задоволенні позову - відмовлено.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 листопада 2019 року касаційну скаргу представника ОСОБА_2 - ОСОБА_4 задоволено. Постанову Закарпатського апеляційного суду від 11 квітня 2019 рокускасовано та залишено в силі рішення суду першої інстанції.
У січні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Великої Палати Верховного Суду із заявою, у якій просив скасуватипостанову Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 листопада 2019 року та залишити в силі рішення суду апеляційної інстанції.
Перевіривши заяву та додані до неї матеріали, Велика Палата Верховного Суду зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 6 і частини другої статті 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України та зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який здійснює правосуддя як суд касаційної інстанції. У складі Верховного Суду діють, зокрема Касаційний цивільний суд і Велика Палата Верховного Суду (частина перша статті 36, пункти 1, 5 частини другої статті 37 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 45 цього Закону Велика Палата Верховного Суду у визначених законом випадках здійснює перегляд судових рішень у касаційному порядку з метою забезпечення однакового застосування судами норм права.