ПОСТАНОВА
Іменем України
15 січня 2020 року
Київ
справа № 683/600/17
провадження № К/9901/15304/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В. розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Старокостянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про перераху нок щомісячного довічного грошового утримання, за касаційною скаргою Старокостянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області у складі судді Антрощука Є.М. від 3 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Кузьмишина В.М., Боровицького О. А., Сушка О.О. від 8 червня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Старокостянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про перераху нок щомісячного довічного грошового утримання, просив:
- зобов`язати Старокостянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити з 13 грудня 2016 року перерахунок призначеного йому щомісячного довічного грошового утримання, з розрахунку 90 відсотків від грошового утримання працюючого судді апеляційного суду та виплати йому різницю між виплаченим та перерахованим розміром щомісячно го довічного грошового утримання.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 3 квітня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційно го адміністративного суду від 8 червня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено.
Зобов`язано Старокостянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити з 13 грудня 2016 року перерахунок призначеного йому щомісячного довічного грошового утримання, з розрахунку 90 відсотків від грошового утримання працюючого судді апеляційного суду та виплати йому різницю між виплаченим та перерахованим розміром щомісячно го довічного грошового утримання
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанції виходили з того, що у відповідності до пункту 11 розділу XIII "Перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у редакції, чинній до 28 березня 2015 року, пункту 25 розділу XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VІІІ, пункту 3-1 постанови Кабінету Міністрів України від 3 вересня 2005 року № 865 "Про оплату праці та щомісячне грошове утримання суддів" та Указу Президента України № 584/95 від 10 липня 1995 року "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів" календарний період строкової військової служби у Збройних Силах, робота в органах прокуратури та половина строку навчання за денною формою у вищих юридичних навчальних закладах, на юридичних факультетах вищих навчальних закладів має бути зараховано до стажу роботи позивача на посаді судді.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Староконстянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати змінити ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 червня 2017 року скасувавши постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 3 квітня 2017 року.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставі рішення Вищої ра ди юстиції від 8 грудня 2016 року та відповідно до наказу голови апеляційного суду Хмельницької області від 12 грудня 2016 року ОСОБА_1 звіль нено у відставку з посади судді апеляційного суду Хмельницької області.
З 13 грудня 2016 року розпорядженням Старокостянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області ОСОБА_1. призна чено довічне грошове утримання у розмірі 80 % суддівської винагороди. При цьому, Старокостянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області при призначенні ОСОБА_1 щомісячно го довічного грошового утримання врахував лише стаж роботи на посаді судді з 27 липня 1996 року по грудень 2016 (20 років 4 місяці), не зарахувавши період строкової військової служби 1983 - 1986 роки (2 роки 7 місяців 24 дні), перебу вання на прокурорській посаді з серпня 1992 по липень 1996 року, а також половини строку навчання у вищому навчальному закладі з 1986 по 1991 роки, чим позбавив ОСОБА_1 права на довічне грошове утримання у розмірі 90%.
22 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Старокостянтинівсько го об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про перерахунок грошового утримання із розрахунку 90% суддівської винагороди.
Староконстянтинівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області листом від 3 березня 2017 року повідомило ОСОБА_1 про те, що відсоток від грошового забезпечення встановлено позивачу на підставі статті 137 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірним ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті 137 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді:
1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України;
2) члена Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
3) судді у судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.
Відповідно до пункту 25 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів". За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Загальний страховий стаж ОСОБА_1 становить 32 роки 9 місяців 15 днів. При призначенні щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці Старокостянтинівським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Хмельницької області не було враховано до стажу роботи, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання період проходження військової служби з 3 серпня 1983 року по 28 березня 1986 року, період навчання на денній формі юридичного факультету Київського Державного університету ім. Шевченка з 1 вересня 1986 року по 22 червня 1991 року та період роботи на посаді помічника прокурора Шепетівської прокуратури Хмельницької області з 3 серпня 1992 року по 26 липня 1996 року.
8. Відзиву на касаційну скаргу Старокостянтинівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області на постанову Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 3 квітня 2017 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 8 червня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Відповідно до пункту 25 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону країни "Про судоустрій і статус суддів" від 2 червня 2016 року № 1402-VIII право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.
В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (Відомості Верховної Ради України, 2010 року, №№ 41-45, ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами). За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
10. За правилами частини першої статті 120 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI, суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається статтею 135 цього Закону, має право подати заяву про відставку.
11. Згідно із вимогами статті 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді:
1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України;