Постанова
Іменем України
09 січня 2020 року
м. Київ
справа № 158/2373/18-ц
провадження № 61-14991св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Сакари Н. Ю. (суддя-доповідач), Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач -Ківерцівська районна рада Волинської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору,- відділ освіти Ківерцівської районної державної адміністрації,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 02 квітня 2019 року у складі судді Костюкевича О. К. та постанову Волинського апеляційного суду від 18 червня 2019 року у складі колегії суддів: Федонюк С. Ю., Матвійчук Л. В., Здрилюк О. І.,
ВСТАНОВИВ:
1. Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Ківерцівської районної ради Волинської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - відділ освіти Ківерцівської районної державної адміністрації, про визнання незаконним та скасування розпорядження про накладення дисциплінарного стягнення.
Позовна заява обґрунтована тим, що з 01 вересня 2004 року вона працювала на посаді директора ЗОШ І-ІІІ ступеня с. Озеро Ківерцівського району Волинської області та сумлінно виконувала свої посадові обов`язки, за що неодноразово відзначалась подяками та грамотами.
Проте, розпорядженням від 27 серпня 2018 року № 136 заступника голови Ківерцівської районної ради Чигрин Т. Г. їй оголошено догану "за порушення порядку проведення державної підсумкової атестації", а також зобов`язано оголосити догану членам атестаційної комісії за порушення порядку проведення держаної підсумкової атестації відповідно до чинного законодавства.
Вказувала, що підставою для винесення оскаржуваного розпорядження зазначено частину шосту статті 56 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункт 3 рішення районної ради від 16 серпня 2018 року № 28/2 "Про дострокове припинення повноважень голови районної ради Хмілевського В. В.", статті 147-149 КЗпП України, лист відділу освіти Ківерцівської РДА від 08 червня 2018 року №688/01-17/2-18, наказ відділу освіти Ківерцівської РДА від 14 червня 2018 року № 144 "Про підсумки проведення державної підсумкової атестації учнів (вихованців) у 9-х класах загальноосвітніх навчальних закладах Ківерцівського району у 2017-2018 н.р.", заява ОСОБА_2 від 26 червня 2018 року та рекомендації постійної комісії з питань освіти, культури, молоді, спорту, сім`ї, охорони здоров`я та соціального захисту населення від 22 серпня 2018 року № 28/1 "Про доповідну записку завідувача сектору з питань юридичного забезпечення діяльності ради Гудкової М. С. від 21 серпня 2018 року № 756/03-09/01-18".
Зазначала, що листом голови Ківерцівської районної ради від 01 серпня 2018 року № 364/03-27/2-18 її було запрошено в районну раду для надання пояснень, однак за її вимогою їй не було надано для ознайомлення ні заяви ОСОБА_2 від 26 червня 2018 року, ні рекомендацій постійної комісії, зазначеної вище. При застосуванні стягнення відповідачем не було враховано її письмові пояснення від 19 червня 2018 року та 21 серпня 2018 року, а також проігноровано факти порушення вимог законодавства посадовими особами відділу освіти Ківерцівської РДА.
Посилалась на те, що нею не порушувався порядок проведення державної підсумкової атестації, оскільки учнем ОСОБА_3 було допущено порушення академічної доброчесності при написанні ДПА, тобто робота виконана шляхом обману, отже в межах її компетенції як захід виховного впливу до учня було застосовано повторне написання роботи відповідно до частини шостої статті 42 Закону України "Про освіту", тобто в її діях будь-яких порушень не було, отже оскаржуване розпорядження є незаконним, необґрунтованим, упередженим та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене ОСОБА_1 просила суд визнати незаконним та скасувати розпорядження від 27 серпня 2018 року № 136 заступника голови районної ради Чигрин Т. Г. про застосування до неї заходу дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 02 квітня 2019 року, залишеним без змін постановою Волинського апеляційного суду від 18 червня 2019 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Судові рішення судів першої та апеляційної інстанції мотивовано тим, що розпорядження Ківерцівської районної ради Волинської області від 27 серпня 2018 року № 136, яким позивачу було оголошено догану, винесено відповідно до вимог трудового законодавства України, а надані пояснення ОСОБА_1 не спростовують доводи відповідача про правомірність застосування дисциплінарного стягнення.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у серпні 2019 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права і порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного цивільного суду від 13 серпня 2019 року відкрито касаційне провадження у справі за касаційною скаргою ОСОБА_1, витребувано цивільну справу і надано строк для подання відзиву на касаційну скаргу.
У серпні 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що оскаржувані судові рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вказує, що при ухваленні судових рішень суди попередніх інстанцій посилались лише на лист начальника відділу освіти Ківерцівської РДА від 08 червня 2018 року № 688/01-17/2-18 та довідку від 05 червня 2018 року про результати перевірки відповідно до наказу відділу освіти від 05 червня 2018 року № 116-ввс, проте вказані документи відповідно до положень статей 78-80 ЦПК України не є допустимими, достовірними та достатніми доказами, на підставі яких можна встановити порушення порядку проведення державної підсумкової атестації.
При винесені оскаржуваних судових рішень судами не було застосовано пункти 2-5 розділу VI Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 30 грудня 2014 року № 1547. Вказує, що відповідно до вказаних пунктів для оскарження процедури проведення та результатів атестації до районної (міської) апеляційної комісії подається апеляційна заява протягом трьох робочих днів після оголошення результатів атестації.
Зазначає, що її дії щодо застосування контролю за дотриманням академічної доброчесності учнем та проведення педагогічно-виховних заходів у формі повторного виконання завдання з математики без залучення недозволених джерел (списування) не є порушенням трудової дисципліни. Таким чином, відсутність у її діях складу правопорушення свідчить про безпідставність та необґрунтованість розпорядження відповідача про застосування до неї дисциплінарного стягнення у вигляді догани.
Крім того, судами не було застосовано положення частини третьої статті 149 КЗпП України.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У вересні 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу від Ківерцівської районної ради Волинської області, у якому вказано, що оскаржувані судові рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
05 червня 2018 року на гарячу телефонну лінію в порядку звернення громадян до відділу освіти Ківерцівської райдержадміністрації звернулась ОСОБА_2 учня ОСОБА_4, яка повідомила, що її сина після написання ним ДПА змусили повернутися до школи і повторно написати роботу.
Розпорядженням від 27 серпня 2018 року № 136 "Про оголошення догани директору загальноосвітньої шкоди І-ІІІ ступеня с. Озеро Ківерцівського району Волинської області ОСОБА_1." останній оголошено догану у зв`язку з порушенням порядку проведення державної підсумкової атестації, визначеного Положенням про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 30 грудня 2014 року № 1547.
Дане розпорядження винесено на підставі листа відділу освіти Ківерцівської РДА від 08 червня 2018 року № 688/01-17/2-18, відповідно до якого директор школи ОСОБА_1 порушила права учня 9 класу ОСОБА_4, змусивши його повторно переписувати державну підсумкову атестацію. Про даний факт повідомила мама учня - ОСОБА_2
Довідкою про результати перевірки підтверджено, що відповідно до наказу відділу освіти від 05 червня 18 року № 116-ввс встановлено факт порушення прав дитини при проведенні ДПА зі сторони директора школи ОСОБА_1, а саме примушення учня ОСОБА_4 повторно переписувати роботу, оцінювання за двома бланками відповідей, наявність виправлень оцінки на бланку, наявність позначок та коментарів членів атестаційної комісії на бланку відповідей учня.
2. Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення.
Встановлено й вбачається із матеріалів справи, що оскаржувані судові рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.
Мотиви, з яких виходив Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів вважає, що оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими та підстав для їх скасування немає.
Відповідно до статті 35 Закону України "Про загальну середню освіту" управління системою загальної середньої освіти здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти, іншими центральними органами виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, зазначені у частині другій статті 9 цього Закону, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, обласними, Київською та Севастопольською міською, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, а також органами місцевого самоврядування.