ПОСТАНОВА
Іменем України
Київ
14 січня 2020 року
справа №1.380.2019.001344
адміністративне провадження №К/9901/29790/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Ханової Р. Ф. (суддя-доповідач),
суддів: Пасічник С. С., Юрченко В. П.,
секретар судового засідання Статілко Ю. С.,
за участю представників
від позивача - Завади Т. Р. на підставі ордера від 02.12.2019 № 1009129,
від відповідача - Тістечка Ю. Я. за довіреністю від 12.08.2019,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції касаційну скаргу Львівської митниці ДФС
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12 червня 2019 року у складі судді Кузана Р.І.
та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року у складі суддів Кухтея Р.В., Носа С.П., Шевчук С.М.
у справі № 1.380.2019.001344
за позовом Підприємства об`єднання громадян "Супер Стиль"
до Львівської митниці ДФС
про визнання протиправними та скасування рішень,
У С Т А Н О В И В :
У березні 2019 року Підприємство об`єднання громадян "Супер Стиль" (далі - підприємство, позивач у справі) звернулося до суду з позовом до Львівської митниці ДФС (далі - митний орган, відповідач у справі) про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості UA №209000/2019/200289/2 від 27.02.2019; UA №209000/2019/200280/2 від 26.02.2019; UA №209000/2019/200282/2 від 26.02.2019; UA №209000/2019/200277/2 від 26.02.2019; UA №209000/2019/200272/2 від 25.02.2019; UA №209000/2019/200261/2 від 25.02.2019; UA №209000/2019/200247/2 від 21.02.2019; UA №209000/2019/200246/2 від 21.02.2019; UA №209000/2019/200248/2 від 21.02.2019.
12 червня 2019 року Львівський окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19 вересня 2019 року, позов задовольнив, визнав протиправними та скасував рішення митного органу про коригування митної вартості UA №209000/2019/200289/2 від 27.02.2019, №209000/2019/200280/2 від 26.02.2019, №209000/2019/200282/2 від 26.02.2019, №209000/2019/200277/2 від 26.02.2019, №209000/2019/200272/2 від 25.02.2019, №209000/2019/200261/2 від 25.02.2019, №209000/2019/200247/2 від 21.02.2019, №209000/2019/200246/2 від 21.02.2019, №209000/2019/200248/2 від 21.02.2019.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій висновувалися з недоведеності митним органом складу правопорушення, передбаченого частиною шостою статті 54 Митного кодексу України, а відтак протиправності винесених рішень відповідача.
У жовтні 2019 року відповідач подав касаційну скаргу до Верховного Суду, в якій він, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить скасувати судові рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що судами попередніх інстанцій не враховано, що декларантом не надано всі необхідні документи для визначення митної вартості товару за ціною договору, зокрема, вказує на відсутність документів про оплату рахунків при переміщенні товару. Вказує на те, що обов`язок доведення ціни товару лежить на декларантові і саме він має довести правильність здійснених розрахунків митної вартості, в тому числі правильно обрано метод визначення митної вартості товарів. Доводи касаційної скарги аналогічні доводам, викладеним в апеляційній скарзі.
19 листопада 2019 року Верховний Суд ухвалою відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою митного органу після усунення недоліків касаційної скарги, зазначених в ухвалі цього ж суду від 31 жовтня 2019 року, витребував справу №1.380.2019.001344 з Львівського окружного адміністративного суду.
02 грудня 2019 року справа №1.380.2019.001344 надійшла на адресу Верховного Суду.
04 грудня 2019 року до Верховного Суду надійшов відзив на касаційну скаргу відповідача, в якому Підприємство, посилаючись на її необґрунтованість, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги, а рішення судів першої та апеляційної інстанцій залишити без змін.
Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Касаційний розгляд справи здійснюється у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції відповідно до статей 195, 344 Кодексу адміністративного судочинства України.
Верховний Суд, переглянувши рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Зазначеним вимогам закону оскаржувані судові рішення відповідають.
Суди першої та апеляційної інстанцій установили.
30.01.2019 між позивачем (покупець) та компанією "НМР Group" (Рига, Латвія (продавець) укладено контракт №1-SSHMP, за умовами якого продавець продає, а покупець купує одяг, взуття, речі, що були у використанні (SecondHand). Кількість і асортимент Товару вказуються в інвойсах.
На виконання вказаного контракту Підприємством до митного оформлення подано наступні митні декларації: ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/116142, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/116318, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/116328, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/116098, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/115883, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/114829, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/114655, ВМД ІМ 40 №UA209140/2019/114850 за кодами товарів 63090000 "Одяг, що був у використанні, для подальшого використання з текстильних матеріалів (SecondHand) - 3-ї, 2-ї, 1-ї категорії: футболки, сорочки, блузки, светри, штани, шкарпетки, верхній одяг, куртки, джинсовий одяг, верхній зимовий одяг. Ступінь зношеності не перевищує 28%". Задекларована вартість за одиницю 1,2 USD; за кодом 6309000010 "взуття, що було у користуванні, для подальшого використання, зимове, весняно-осіннє та літнє, 1-ї, 2-ї, 3-ї категорії. Ступінь зношення не перевищує 28%". Задекларована вартість за одиницю 1,22 USD; за кодом 6309000090 "Речі вживані несортовані, з текстильних матеріалів в асортименті: ковдри, дорожні пледи, білизна, скатертини, фіранки та ін. Ступінь зношеності не перевищує 28%". Задекларована вартість за одиницю 1,22 USD.
До митних декларацій позивач додав документи на підтвердження митної вартості товарів, а саме: сертифікат якості, рахунки-фактури (інвойси), автотранспорті накладні, декларації походження товару, зовнішньоекономічний договір №1-SSHMP, заяву про включення товарів до зеленого переліку відходів, сертифікат дезінфекції, копії митних декларацій країни відправлення.
Під час митного оформлення декларантом заявлено митну вартість згідно з пунктом 1 частини першої статті 57 Митного кодексу України за основним методом (ціна договору) по ціні 1,2 USD.
Не погоджуючись із заявленою митною вартістю, митний орган прийняв рішення про коригування митної вартості товарів: UA №209000/2019/200289/2 від 27.02.2019; UA №209000/2019/200280/2 від 26.02.2019; UA №209000/2019/200282/2 від 26.02.2019; UA №209000/2019/200277/2 від 26.02.2019; UA №209000/2019/200272/2 від 25.02.2019; UA №209000/2019/200261/2 від 25.02.2019; UA №209000/2019/200247/2 від 21.02.2019; UA №209000/2019/200246/2 від 21.02.2019; UA №209000/2019/200248/2 від 21.02.2019 за резервним методом по ціні 1,4401 USD.
Підставами для прийняття рішення про коригування митної вартості стало ненадання на запит митного органу повного переліку запитуваних документів та неможливість перевірити заявлену митну вартість на основі наявних документів.
Перевіривши рішення судів першої та апеляційної інстанцій в межах доводів касаційної скарги, Суд приходить до висновку про необґрунтованість її доводів та відсутність підстав для скасування судових рішень, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою статті 51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Частиною першою статті 52 Митного кодексу України передбачено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Відповідно до частини першої статті 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.
Частинами другою і третьою зазначеної статті передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.