1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду




УХВАЛА

23 грудня 2019 року

м. Київ

Справа № 316/979/18

Провадження № 11-1032апп19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Гриціва М. І.,

суддів Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Ситнік О. М., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.

перевірила наявність підстав для прийняття до розгляду справи за касаційною скаргою Енергодарської міської ради Запорізької області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року у справі № 316/979/18 за позовом ОСОБА_1 до Енергодарської міської ради Запорізької області, міського голови Енергодарської міської ради Запорізької області Музики Павла Олексійовича про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, і

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Енергодарської міської ради Запорізької області, міського голови Енергодарської міської ради Запорізької області Музики П. О., в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Енергодарської міської ради Запорізької області щодо відмови та неприйняття рішення про відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,0800 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з кадастровим номером 2312500000:05:015:0010 та надання її заявнику у власність;

зобов`язати Енергодарську міську раду Запорізької області затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки громадянину ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з кадастровим номером 2312500000:05:015:0010;

захистити порушення прав, свобод чи інтересів позивача в іншій спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод інтересів шляхом зобов`язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки міським головою Музикою П. О., який є головною посадовою особою територіальної громади міста;

зобов`язати Енергодарську міську раду Запорізької області утриматися від дій та не передавати спірну земельну ділянку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, з кадастровим номером 2312500000:05:015:0010 у власність іншим особам.

Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 06 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року, позов задовольнив частково.

02 травня 2019 року до Верховного Суду надійшла касаційна скарга Енергодарської міської ради Запорізької області, в якій вона просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суду ухвалою від 15 травня 2019 року відкрив касаційне провадження у цій справі.

Енергодарська міська рада Запорізької області у касаційній скарзі серед іншого зазначає, що оскаржувані рішення прийняті з порушенням норм процесуального права, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, адже позивач звернувся до суду з позовними вимогами захистити свої права від наслідків, спричинених, зокрема, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які він вважає неправомірними та які зумовлюють виникнення цивільних правовідносин, бо мають майновий характер та пов`язані з реалізацією майнових інтересів позивача. Визнання незаконними таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.

Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суду ухвалою від 19 вересня 2019 року передав справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до частини шостої статті 346 КАС України справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду в усіх випадках, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

На час вирішення Великою Палатою Верховного Суду питання про наявність підстав для прийняття до розгляду цієї справи набрав чинності Закон України від 02 жовтня 2019 року № 142-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення справи" (дата набрання чинності 19 жовтня 2019 року; далі - Закон № 142-IX).

Згідно з частиною шостою статті 346 КАС України в редакції цього Закону справа підлягає передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду, коли учасник справи оскаржує судове рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції, крім випадків, якщо: 1) учасник справи, який оскаржує судове рішення, брав участь у розгляді справи в судах першої чи апеляційної інстанції і не заявляв про порушення правил предметної юрисдикції; 2) учасник справи, який оскаржує судове рішення, не обґрунтував порушення судом правил предметної юрисдикції наявністю судових рішень Верховного Суду у складі колегії суддів (палати, об`єднаної палати) іншого касаційного суду у справі з подібною підставою та предметом позову у подібних правовідносинах; 3) Велика Палата Верховного Суду вже викладала у своїй постанові висновок щодо питання предметної юрисдикції спору у подібних правовідносинах.

Відповідно до частини шостої статті 347 КАС України у редакції цього Закону Велика Палата Верховного Суду через постановлення ухвали повертає (передає) справу відповідній колегії (палаті, об`єднаній палаті), якщо дійде висновку про відсутність підстав для передачі справи на її розгляд, <…> про недоцільність розгляду справи Великою Палатою Верховного Суду, <…>, або якщо Великою Палатою Верховного Суду вже висловлена правова позиція щодо юрисдикції спору у подібних правовідносинах. Справа, повернута на розгляд колегії суддів (палати, об`єднаної палати), не може бути передана повторно на розгляд Великої Палати.


................
Перейти до повного тексту