П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2019 року
м. Київ
Справа № 810/645/18
Провадження № 11-448апп19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Золотнікова О. С.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Рогач Л. І., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
розглянула в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 02 серпня 2018 року (судді Мельничук В. П., Ісаєнко Ю. А., Лічевецький І. О.) у справі № 810/645/18 за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора філії Комунального підприємства "Комунально-реєстраційні послуги" Великобугаївської сільської ради Дубіни Юлії Володимирівни (далі - Держреєстратор), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Алькор Інвест" (далі - ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест"), про визнання протиправним і скасування рішення та
ВСТАНОВИЛА:
Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування
1. У лютому 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Держреєстратора, у якому просив скасувати рішення відповідача від 30 березня 2017 року з індексним номером 34540946 про реєстрацію права власності на квартиру АДРЕСА_1 (далі - спірна квартира).
2. Позов мотивовано тим, що відповідач протиправно прийняв рішення про державну реєстрацію права власності на спірну квартиру, оскільки ухвалою Дарницького районного суду міста Києва від 09 лютого 2017 року у справі № 753/2265/17 на неї було накладено арешт. Отже, при вчиненні оскаржуваних реєстраційних дій Держреєстратор порушив вимоги Закону України від 01 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV).
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
3. Київський окружний адміністративний суд рішенням від 30 травня 2018 року відмовив у задоволенні позову.
4. Київський апеляційний адміністративний суд постановою від 02 серпня 2018 року рішення суду першої інстанції скасував, а провадження у справі закрив на підставі пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), оскільки справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
5. Судове рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що спір, який виник між сторонами, стосується питання невиконання договірних зобов`язань і реалізації прав іпотекодержателя на предмет іпотеки, а тому є цивільно-правовим і не підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Короткий зміст та обґрунтування наведених у касаційній скарзі вимог
6. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, ОСОБА_1 в касаційній скарзі зазначив, що суд порушив норми процесуального права.
7. На думку скаржника, спірні правовідносини виникли між позивачем як фізичною особою і Держреєстратором щодо недотримання ним державних гарантій у сфері охорони (захисту) конституційних прав позивача та невиконання ухвали суду, якою було накладено арешт на нерухоме майно, тобто щодо здійснення відповідачем владних повноважень.
8. Отже, на думку ОСОБА_1, у спірних правовідносинах виник саме публічно-правовий спір із суб`єктом владних повноважень щодо здійснення ним владних управлінських функцій.
9. На підставі викладеного скаржник просить скасувати оскаржуване рішення суду апеляційної інстанції та направити справу до цього ж суду для продовження розгляду.
Позиція інших учасників справи
10. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" зазначило, що Держреєстратор при вчиненні реєстраційних дій не порушив вимог Закону № 1952-IV. При цьому не було підстав для відмови у реєстрації прав або зупинення реєстраційних дій.
11. У зв`язку з викладеним ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні касаційної скарги.
Рух касаційної скарги
12. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 05 вересня 2018 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою, а ухвалою від 16 квітня 2019 року передав цю справу на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини шостої статті 346 КАС України, а саме у зв`язку з оскарженням учасником справи судового рішення з підстав порушення правил предметної юрисдикції.
13. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 13 травня 2019 року прийняла та призначила цю справу до касаційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику її учасників з огляду на практику Європейського суду з прав людини про доцільність розгляду справи на основі письмових доказів у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права (рішення від 08 грудня 1983 року у справі "Аксен проти Німеччини", заява № 8273/78; рішення від 25 квітня 2002 року у справі "Варела Ассаліно проти Португалії", заява № 64336/01).
Обставини справи, установлені судами попередніх інстанцій
14. 06 жовтня 2005 року між Акціонерним комерційним банком "Інтербанк" (іпотекодержатель) і ОСОБА_1 (іпотекодавець) укладено іпотечний договір № 89/05-1, відповідно до пункту 1 якого цей договір забезпечує права іпотекодержателя по виконанню всіх зобов`язань іпотекодавця за кредитним договором від 06 жовтня 2005 року № 89/05-1.
15. Предметом іпотеки є нерухоме майно - спірна квартира.
16. Згідно з договором відступлення права вимоги від 21 жовтня 2016 року № 89/05/258/05 Публічне акціонерне товариства "Комерційний банк "Інтербанк" відступило ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" право вимоги, зокрема, за кредитним договором № 89/05-1 та іпотечним договором від 06 жовтня 2005 року № 89/05-1.
17. На підставі застереження про задоволення вимог іпотекодержателя в договорі ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" направило позивачу як боржнику та іпотекодавцю лист-вимогу про усунення порушень кредитного договору та договору іпотеки, погашення наявної заборгованості й повідомлення про звернення стягнення на предмет іпотеки.
18. Статтею 5 договору іпотеки передбачено наявність відповідного застереження про задоволення вимог іпотекодержателя в позасудовому порядку шляхом набуття права власності на предмет іпотеки в порядку статті 37 Закону України від 05 червня 2003 року № 898-IV "Про іпотеку".
19. 16 січня 2017 року ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" направило позивачу лист-вимогу № 16/01/2017, який отримано ОСОБА_1 23 січня 2017 року, що підтверджується поштовим повідомленням № 0306104909550.
20. ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" скористалось правом іпотекодержателя та звернуло стягнення на спірну квартиру шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.
21. Держреєстратор прийняв рішення від 30 березня 2017 року з індексним номером 34540946 про реєстрацію за ТОВ "Фінансова компанія "Алькор Інвест" права власності на нерухоме майно, а саме спірну квартиру.
22. Вважаючи вказане рішення Держреєстратора протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування. Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
23. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
24. Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
25. На підставі пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
26. Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.