П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 9901/745/18
Провадження № 11-589заі19
Велика Палата Верховного Суду у складі:
судді-доповідача Золотнікова О. С.,
суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Єленіної Ж. М., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Рогач Л. І., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.
розглянула в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року (судді Хохуляк В. В., Бившева Л. І., Васильєва І. А., Ханова Р. Ф., Юрченко В. П.) у справі № 9901/745/18 за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС, Комісія), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вища рада правосуддя, про визнання протиправним і скасування рішення та
ВСТАНОВИЛА:
Короткий зміст позовних вимог
1. У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до ВККС, у якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Комісії від 19 липня 2018 року про невідповідність судді Ленінського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 займаній посаді.
2. Під час розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 заявив відвід колегії суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Короткий зміст рішення суду попередньої інстанції
3. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 29 травня 2019 року відмовив у задоволенні заяви про відвід колегії суддів та зупинив провадження у справі до вирішення питання заявленого відводу суддею, який не входить до складу суду.
Короткий зміст та обґрунтування наведених в апеляційній скарзі вимог
4. Не погодившись із таким судовим рішенням в частині зупинення провадження у справі, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, на обґрунтування якої зазначив, що оскаржувана ухвала в частині зупинення провадження у справі є неправомірною, необґрунтованою та такою, що направлена на затягування судового процесу.
5. На думку скаржника, суд не обґрунтував необхідність зупинення провадження у справі. Водночас вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, може відбутись без зупинення провадження у справі.
6. На підставі викладеного скаржник просить скасувати оскаржувану ухвалу в частині зупинення провадження у справі та передати справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Рух апеляційної скарги
7. Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 08 жовтня 2019 року відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року, відмовила в задоволенні клопотання скаржника про розгляд справи за його участю та призначила справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження без виклику учасників справи з огляду на практику Європейського суду з прав людини про доцільність розгляду справи на основі письмових доказів у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права (рішення від 08 грудня 1983 року у справі "Аксен проти Німеччини", заява № 8273/78; рішення від 25 квітня 2002 року у справі "Варела Ассаліно проти Португалії", заява № 64336/01).
Позиція учасників справи щодо апеляційної скарги
8. У відзиві на апеляційну скаргу Комісія зазначила, що заперечує проти задоволення апеляційної скарги ОСОБА_1 .
9. На думку Комісії, позивач не довів у чому саме полягає порушення Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду норм матеріального та процесуального права при розгляді заяви та постановленні оскаржуваної ухвали.
10. У зв`язку з викладеним Комісія просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 травня 2019 року в цій справі без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕЛИКОЇ ПАЛАТИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Релевантні джерела права й акти їх застосування. Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи
11. Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
12. Згідно із частиною четвертою статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) Верховному Суду як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи за позовом про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, ВККС, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів.
13. Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, ВККС, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів визначено у статті 266 КАС України.
14. Як установлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ВККС про визнання протиправним і скасування рішення Комісії від 19 липня 2018 року про невідповідність судді Ленінського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 займаній посаді.