Постанова
Іменем України
26 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 521/8853/15
провадження № 51-4241 км 19
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого Маринича В.К.,
суддів Лагнюка М.М., Огурецького В.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Андрієнко М.В.,
прокурора Данько Д.О.,
засудженого в режимі відеоконференції ОСОБА_1,
захисника в режимі відеоконференції Прилепського І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу засудженого ОСОБА_1 на вирок Одеського апеляційного суду від 16 травня 2019 року у кримінальному провадженні № 22015160000000039 від 18 лютого 2015 року за обвинуваченням
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця та мешканця АДРЕСА_1 ),
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України.
Зміст оскаржуваного судового рішення і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 10 жовтня 2016 року ОСОБА_1 визнано невинуватим у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 263 КК України, та виправдано у зв`язку з невстановленням достатніх доказів для доведення його винуватості.
Згідно з вироком ОСОБА_1 обвинувачувався у тому, що він, перебуваючи за адресою свого місця проживання на АДРЕСА_1, що поблизу військового аеродрому "Шкільний" (військова частина А3571), з метою сканування та прослуховування радіостанцій та переговорів військовослужбовців Збройних сил України (далі - ЗСУ), диспетчерів та співробітників аеропорту за власною ініціативою на початку травня 2014 року сконструював радіоскануючий пристрій.
Крім того, у період з травня 2014 року по лютий 2015 року, перебуваючи за вищевказаною адресою, здійснював фотозйомку літаків та подій, що відбувалися на території аеродрому "Шкільний", з метою подальшої передачі представнику терористичної організації "ДНР".
Також ОСОБА_1, не маючи передбаченого законом дозволу на придбання та зберігання бойових припасів, діючи умисно, за невстановлених слідством обставин, придбав у невстановленої слідством особи дві гранати РГД-5 з запалами та шістнадцять бойових набоїв калібру 5,45 мм, які в подальшому зберігав за адресою свого місця проживання.
Вироком Одеського апеляційного суду від 16 травня 2019 року апеляційну скаргу прокурора задоволено частково, вирок місцевого суду в частині виправдання за ч. 1 ст. 263 КК України скасовано та ухвалено новий вирок, яким ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 263 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки.
На підставі ч. 5 ст. 72 КК України зараховано ОСОБА_1 у строк покарання строк перебування його під вартою з 17 лютого 2015 року по 10 жовтня 2016 року включно з розрахунку один день попереднього ув`язнення за два дні позбавлення волі.
У решті вирок місцевого суду залишено без зміни.
Вимоги, викладені у касаційній скарзі, та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі засуджений, посилаючись на істотні порушення вимог кримінального процесуального закону, просить вирок апеляційного суду змінити та прийняти рішення, яким визнати його невинуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України. При цьому зазначає, що апеляційний суд безпідставно скасував виправдувальний вирок, посилаючись на доказ (протокол обшуку від 17 лютого 2015 року), який місцевим судом було обґрунтовано визнано недопустимим, та, як наслідок, ухвалив незаконне та невмотивоване рішення, яким необґрунтовано засудив ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 263 КК України.
Позиції інших учасників судового провадження
Від учасників судового провадження заперечень на касаційну скаргу засудженого не надходило.
У судовому засіданні засуджений та його захисник підтримали касаційну скаргу та просили її задовольнити в повному обсязі, прокурор заперечувала щодо задоволення поданої касаційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників судового провадження, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Мотиви суду
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин і не має права досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в оскаржуваному судовому рішенні, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Доводи касаційної скарги ОСОБА_1 про незаконність вироку суду апеляційної інстанції, яким його безпідставно засуджено за ч. 1 ст. 263 КК України, на переконання колегії суддів, є необґрунтованими з огляду на таке.