Постанова
Іменем України
26 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 686/18417/18
провадження № 61-48936св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Олійник А. С. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Яремка В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Товариство з обмеженою відповідальністю "Реалті Офіс", ОСОБА_2,
розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Реалті Офіс" на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 серпня 2018 року у складі судді Приступи Д. І. та постанову Хмельницького апеляційного суду від 03 грудня 2018 року у складі колегії суддів: П`єнти І. В., Корніюк А. П., Талалай О. І.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Реалті Офіс" (далі - ТОВ "Реалті Офіс") та ОСОБА_2 про витребування майна з чужого незаконного володіння.
До позовної заяви ОСОБА_1 подав заяву про забезпечення позову, у якій просив накласти арешт та заборонити вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо нежитлових приміщень загальною площею 140,5 кв. м та загальною площею 105,3 кв. м, які знаходяться за адресою АДРЕСА_1 .
Заяву про забезпечення позову мотивував тим, що спірне майно може бути відчужене, що ускладнить чи унеможливить виконання рішення суду.
Короткий зміст рішення суду першої та апеляційної інстанції
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 серпня 2018 року, яка залишена без зміни постановою Хмельницького апеляційного суду від 03 грудня 2018 року, заяву ОСОБА_1 задоволено.
Накладено арешт та заборонено вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо нежитлових приміщень загальною площею 140,5 кв. м (реєстраційний номер 791511868101) та загальною площею 105,3 кв. м, (реєстраційний номер 791448368101), які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Задовольняючи заяву про забезпечення позову, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що захист прав, свобод та інтересів позивача ОСОБА_1 до ухвалення рішення у справі може стати неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль і витрат, а тому обґрунтовано задовольнив заявлені вимоги. Вжиті судом заходи забезпечення позову у вигляді арешту нерухомого майна та заборони вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо нього є співмірними з позовними вимогами.
Короткий зміст вимог касаційних скарг
19 грудня 2018 року ТОВ "Реалті Офіс"звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на ухвалу Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 10 серпня 2018 року та постанову Хмельницького апеляційного суду від 03 грудня 2018 року, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права, просило судові рішення скасувати та у задоволенні заяви про забезпечення позову відмовити.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 30 січня 2019 року відкрито касаційне провадження у вказаній справі.
У березні 2019 року справу передано до Верховного Суду.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга мотивована тим, що позивач не має права власності на вказані об`єкти нерухомого майна, що виключає можливість застосування статті 388 ЦК України. Суди першої та апеляційної інстанцій не звернули уваги на те, що власником приміщення загальною площею 105,3 кв.м є ТОВ "Реалті Офіс" з 13 червня 2016 року, а ОСОБА_2 є власником приміщення загальною площею 140,5 кв. м з 09 червня 2017 року. ОСОБА_1 є власником приміщення 245,3 кв. м з 27 червня 2018 року. Твердження позивача, що ці три приміщення є одним і тим самим нерухомим майном, спростовуються витягами, наданими самим позивачем. Зазначає, що кожен з об`єктів нерухомого майна має свій реєстраційний номер.
На думку скаржника, суди не пересвідчились в тому, що між сторонами відсутній спір, існує неспівмірність виду забезпечення позову із заявленими вимогами, що призвело до постановлення незаконної та необґрунтованої ухвали.
Аргументи інших учасників справи
04 березня 2019 року надійшов відзив представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін.
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.