1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

26 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 282/1438/18

провадження № 61-5474св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Коротуна В. М. (суддя-доповідач), Бурлакова С. Ю.,

Червинської М. Є.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Любарська селищна рада Житомирської області,

третя особа - Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі управління Державної архітектурно будівельної інспекції у Житомирської області,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Любарського районного суду Житомирської області від 22 листопада 2018 року в складі судді Гуцала П. І. та постанову Житомирського апеляційного суду

від 13 лютого 2019 року в складі колегії суддів: Шевчук А. М., Борисюка Р. М., Микитюк О. Ю.,


В С Т А Н О В И В:


Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Любарської селищної ради Житомирської області, третя особа - Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області, про визнання права власності на самочинне будівництво.


Позовна заява мотивована тим, що у 2014 році побудував нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Будівельні роботи здійснені без отримання дозвільних документів, що дають право на виконання робіт. Будівництво здійснено на земельній ділянці, яка перебувала у користуванні дієцезіального благодійного фонду (далі - ДБФ) "Карітас-Спес". Рішенням Любарської селищної ради Житомирської області від 17 серпня 2018 року № 328 позивачу передано у оренду земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1, на якій розташоване самочинне будівництво, загальною площею 0,0050 га, кадастровий номер 1823155100:00:002:0068, із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. 21 серпня 2018 року між позивачем та Любарською селищною радою Житомирської області укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки та зареєстровано право користування нею у встановленому порядку. Технічний паспорт на будівлю виготовлено 11 вересня 2018 року. Будівля не суперечить вимогам державних будівельних норм (далі - ДБН). Із метою набуття права власності на самочинно збудоване приміщення, він звертався до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області, проте йому було відмовлено та запропоновано звернутися до суду із відповідним позовом.


З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 просив суд визнати за ним право власності на самочинно збудоване нежитлове приміщення - будівлю торгівлі, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 .


Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій


Рішенням Любарського районного суду Житомирської області від 22 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 13 лютого 2019 року, відмовлено у задоволенні позову.


Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що до спірних правовідносин не можуть бути застосовані положення статті 376 ЦК України, оскільки надання земельної ділянки під уже збудоване нерухоме майно без належного дозволу та проекту не є достатньою підставою для визнання за позивачем права власності на самочинно збудоване нерухоме майно у судовому порядку.


Короткий зміст вимог касаційної скарги


У березні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та задовольнити позовні вимоги.


Аргументи учасників справ

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що судами неправильно застосовано норми матеріального права до спірних правовідносин, у зв`язку з чим суди дійшли помилкового висновку про те, що до спірних правовідносин не застосовуються положення статті 376 ЦК України, оскільки наявні три основні вимоги для визнання права власності на самочинне побудовану будівлю, зокрема: відмова компетентних органів про введення в експлуатацію самочинного будівництва - магазину, вимоги ДБН не порушені, земельна ділянка виділена заявнику в оренду на 49 років з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Заявник вважав, що у нього є єдиний шлях на реалізацію свого права на власність - рішення суду, оскільки будівля є самочинно побудованою і приймається до експлуатації тільки за рішенням суду.


Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу


У квітні 2019 року Любарська селищна рада Житомирської області подала до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу, посилаючись на те, що оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій є законними та обґрунтованими.


Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Касаційна скарга не підлягає задоволенню.


Фактичні обставини справи, встановлені судом


Судами установлено, що у 2014 році ОСОБА_1 побудовано нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 .


Рішенням ІХ сесії Любарської селищної ради від 17 серпня 2018 року № 328

ОСОБА_1 передано в оренду на 49 років земельну ділянку, площею 0,0050 га, кадастровий номер 1823155100:00:002:0068, на якій розташоване самочинне будівництво, за адресою: АДРЕСА_1, з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.


21 серпня 2018 року між ОСОБА_1 та Любарською селищною радою Житомирської області укладено договір оренди зазначеної земельної ділянки та зареєстровано право користування на неї в установленому законом порядку.


11 вересня 2018 року на вказану будівлю виготовлено технічний паспорт (інвентаризаційна справа № 243/11092018).


Згідно з довідкою відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та цивільного захисту населення Любарської районної державної адміністрації від 04 вересня 2018 року № 199 нежитлова будівля, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, не суперечить вимогам ДБН.


На звернення ОСОБА_1 щодо порядку прийняття в експлуатацію самочинно збудованого у 2014 році нежитлового приміщення, позивач отримав лист

від 01 жовтня 2018 року Управлінням Державної архітектурно-будівельної інстанції у Житомирській області, яким йому було роз`яснено такий порядок.



................
Перейти до повного тексту