Постанова
Іменем України
24 грудня 2019 року
місто Київ
справа № 369/480/17
провадження № 61-826св17
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Погрібного С. О. (суддя-доповідач), Олійник А. С., Яремка В. В.,
учасники справи:
позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Брест-Литовське",
відповідач - ОСОБА_1,
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Брест-Литовське" на ухвалу Апеляційного суду Київської області від 21 листопада 2017 року у складі колегії суддів: Лівінського С. В., Журби С. О., Сержанюка А. С.,
ВСТАНОВИВ:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
Стислий виклад позиції позивача
У січні 2017 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Брест-Литовське" (далі - ОСББ "Брест-Литовське") звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . Відповідач як власник квартири є учасником права спільної власності на житловий комплекс "Брест-Литовське", в якому знаходиться цей об`єкт нерухомості, і в розумінні чинного законодавства споживачем, а тому зобов`язана брати участь в утриманні цього будинку, прибудинкової території, внутрішньобудинкових комунікацій та оплачувати витрати на тепло- електро- та водопостачання.
Стислий виклад змісту рішення суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду Київської області від 21 листопада 2017 року клопотання ОСОБА_1 задоволено. Зупинено провадження у справі до вирішення іншої цивільної справи № 369/5406/17 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСББ "Брест-Литовське", третя особа - реєстраційна служба Києво-Святошинського районного управління юстиції, про визнання недійсними рішень.
Ухвала суду апеляційної інстанції обґрунтовувалась тим, що розгляд цивільної справи № 369/5406/17 впливає на правильність вирішення спору в цій справі, з огляду на що клопотання є обґрунтованим та таким, яке необхідно задовольнити.
ІІ. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У касаційній скарзі, поданій у грудні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ОСББ "Брест-Литовське" просить скасувати ухвалу суду апеляційної інстанції про зупинення провадження, справу передати для продовження розгляду.
Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга обґрунтовується порушенням судом апеляційної інстанції норм процесуального права. Заявник зазначає, що під час постановлення оскаржуваної ухвали суд апеляційної інстанції порушив право позивача на розумні строки розгляду справи. Суд не зазначив обставини, які дають підстави для висновку про неможливість розгляду цієї цивільної справи до вирішення іншої цивільної справи.
Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
Відзив на касаційну скаргу не надходив.
ІІІ. ВІДОМОСТІ ПРО РУХ СПРАВИ У СУДАХ КАСАЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ ТА МЕЖІ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ СУДОМ
Ухвалою Верховного Суду від 02 січня 2018 року відкрито касаційне провадження.
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
З метою визначення меж розгляду справи Верховним Судом застосовані правила статті 400 ЦПК України, відповідно до яких під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Критерії оцінки правомірності оскаржуваного судового рішення визначені в статті 213 ЦПК України (в редакції Закону України від 18 березня 2004 року № 1618-IV, далі - ЦПК України 2004 року), відповідно до яких рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим; законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом; обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.