ПОСТАНОВА
Іменем України
27 грудня 2019 року
Київ
справа №826/7513/16
адміністративне провадження №К/9901/38427/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Калашнікової О.В.,
суддів: Білак М.В., Жука А.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні у касаційній інстанції адміністративну справу №826/7513/16
за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зобов`язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва 30 вересня 2016 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2017 року (прийняту у складі колегії суддів: головуючого судді - Оксененка О.М., суддів: Губської Л.В., Федотова І.В.)
І. Суть спору
1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кабінету Міністрів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про зобов`язання розглянути скаргу від 14 березня 2015 року у відповідності до законодавства України.
2. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 14 березня 2015 року позивач звернувся до Прем`єр-міністра України із скаргою на дії члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Р.Машляківського, яка Кабінетом Міністрів України була перенаправлена до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, проте у відповідь на скаргу остання не надала жодної відповіді на викладені порушення, вчинені Р.Машляківським.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. 14 березня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Прем`єр-міністра України із скаргою, в якій просив доручити розгляд заяви чиновникам, які об`єктивно перевірять заяву і, або доведуть, що позивач неправий, або визнають, що постанова Кабінету Міністрів України №869 від 01 червня 2011 року, якою затверджено порядок формування тарифів на теплову енергію в частині застосування двоставкового тарифу, порушує закони України і потребує змін; також просив повідомити, які міри адміністративного впливу будуть застосовані до вищезгаданих чиновників (члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Р.Машляківського та начальника управління економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Н.Хоцянівської) за порушення законів та простої етики, оскільки у їхніх відповідях немає жодного слова про наведені у заяві від січня 2015 року факти порушень.
3.1. Секретаріат Кабінету Міністрів України повідомив ОСОБА_1, що його лист, який надійшов до Кабінету Міністрів України, надіслано Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 19 березня 2015 року за №41-Х-00551/13 відповідно до частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян" для розгляду і надання відповіді.
3.2. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, розглянувши скаргу позивача від 14 березня 2015 року, листом від 24 квітня 2015 року №1727/18/59-15 надала відповідь стосовно порядку формування тарифів на теплову енергію в частині застосування двоставкового тарифу.
3.3. Позивач, вважаючи отриману відповідь необґрунтованою звернувся з даним позовом до суду.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
4. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва 30 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10 січня 2017 року, позов задоволено частково.
4.1. Зобов`язано Кабінет Міністрів України розглянути скаргу ОСОБА_1 від 14 березня 2015 року у відповідності до законодавства України.
4.2. В решті позовних вимог відмовлено.
5. Задовольняючи частково позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що посилання Секретаріату Кабінету Міністрів України в листі на частину третю статті 7 Закону України "Про звернення громадян", як на підставу для направлення скарги позивача до Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є протиправним та суперечить частині четвертій вказаної статті, відповідно до якої забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
IV. Касаційне оскарження
6. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
6.1. В обґрунтування касаційної скарги вказує, що судами першої та апеляційної інстанції було зроблено помилкові висновки, щодо того, що Секретаріат Кабінету Міністрів України протиправно переслав звернення ОСОБА_1 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оскільки таке звернення підлягає розгляду Головою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, як вищою посадовою особою органу.
7. Позивач відзиву на касаційну скаргу не надав.
V. Релевантні джерела права й акти їх застосування
8. Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Відповідно частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
10. За правилами частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
11. Приписами частини першої статті 341 КАС України визначено, що суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
12. Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27 лютого 2014 року № 794-VII (далі - Закон № 794-VII) Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, а частина перша статті 6 визначає, що до складу Кабінету Міністрів України входять Прем`єр-міністр України, Перший віце-прем`єр-міністр України, віце-прем`єр-міністри та міністри України.
13. Стаття 42 Закону № 794-VII визначає, зокрема, що Прем`єр-міністр України спрямовує, координує та контролює діяльність членів Кабінету Міністрів України, керівників інших центральних органів виконавчої влади.
14. Згідно з пунктом 1 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року № 850 (далі - Положення № 850) Секретаріат Кабінету Міністрів України є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України.
14.1. Основними завданнями Секретаріату є організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України, урядових комітетів, Прем`єр-міністра України, Першого віце-прем`єр-міністра України, віце-прем`єр-міністрів України, Міністра Кабінету Міністрів України та міністра, який не очолює міністерство.
15. Відповідно до статті 1 Закону України "Про звернення громадян" від 2 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі Закон - № 393/96-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
16. Відповідно до частин 1 та 4 статті 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
16.1. Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об`єднань громадян, посадових осіб.