1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

23 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 667/7162/15-ц

провадження № 61-12316св18

Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:

Мартєва С. Ю., Петрова Є. В. (суддя-доповідач), Сімоненко В. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Товариства з обмеженою відповідальністю "Бебко-Авто", Публічне акціонерне товариство "Київський дослідно-експериментальний механічний завод",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження справу за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Херсонського міського суду Херсонської області від 21 вересня 2017 року у складі судді Гаврилова Д. В. та постанову Апеляційного суду Херсонської області від 23 січня 2018 року у складі колегії суддів: Орловської Н. В., Кутурланової О.В., Майданіка В. В.,

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бебко-Авто" (далі - ТОВ "Бебко-Авто"), Публічного акціонерного товариства "Київський дослідно-експериментальний механічний завод" (далі - ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод") про витребування майна з чужого незаконного володіння та стягнення збитків.

Позов мотивовано тим, що позивач є власником рухомого майна (обладнання, устаткування) вартістю 964 222,30 грн, яке передав у користування ТОВ "Бебко-Авто" на підставі договору оренди від 10 жовтня 2012 року № 270, на строк до 31 серпня 2015 року. На підставі договору купівлі-продажу, укладеного між ним та ТОВ "Бебко-Авто" 17 серпня 2015 року, придбав обладнання вартістю 187 854,00 грн, яке передано йому у власність на підставі акту прийому-передачі від 28 серпня 2015 року. Належне йому майно зберігається у приміщеннях площею 1 733,80 кв. м для розміщення автосервісу за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 40-Г, що належить ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод", оскільки ТОВ "Бебко-Авто" є орендарем цих приміщень згідно договору оренди, укладеного з ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод", із строком дії до 31 серпня 2015 року.

28 серпня 2015 року з метою організації перевезення спірного рухомого майна з м. Київ до м. Херсон та передачі його в оренду ТОВ "Кайф-Авто", він прибув за місцем його зберігання: м. Київ, вул. Фрунзе, 40-Г, проте охорона ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод" не допустили його до приміщень автосервісу, де зберігається спірне майно. Оскільки спірне рухоме майно, що належить йому, знаходиться в приміщеннях орендованих ТОВ "Бебко-Авто", які є власністю ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод", за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 40-Г, без правових підстав, на той час як це майно мало бути передано в оренду новому орендарю, просив витребувати у відповідачів спірне рухоме майно (обладнання, устаткування та інше), яке зазначене у додатку від 28 серпня 2015 року № 2 та додатку до договору купівлі-продажу від 17 серпня 2015 року № 1.

Крім того, просив стягнути із відповідачів солідарно збитки в розмірі 437 727,80 грн, заподіяні у зв`язку із понесеними ним витратами на оплату послуг перевізника 280,00 грн, упущеної вигоди спричиненої внаслідок невиконання ним зобов`язання за договором оренди від 25 серпня 2015 року, укладеного із ТОВ "Кайф-Авто" про передачу орендареві майна до 29 серпня 2015 року, а також неотримана ним сума орендної плати 100 000,00 грн, які ТОВ "Кайф-Авто" сплатив 26 серпня 2015 року та 28 серпня 2015 року, але не отримав орендоване майно.

Також до збитків віднесена сума штрафу 337 477,80 грн (35 % вартості предмета оренди), який він зобов`язаний сплатити у випадку невиконання обов`язку за договором оренди.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ СУДОВИХ РІШЕНЬ

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 21 вересня 2017 року, залишеною без змін постановою Апеляційного суду Херсонської області від 23 січня 2018 року, клопотання представника ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод" задоволено та провадження у справі закрито.

Судові рішення мотивовані тим, що ОСОБА_1 у спірних правовідносинах діяв як фізична-особа підприємець. Отже, спір щодо витребування майна, набутого покупцем за договором із ТОВ "Бебко-Авто" та ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод" є за своїм змістом господарським. Вимоги щодо солідарного стягнення 437 727,8 грн збитків із відповідачів, які є господарюючими суб`єктами, заявлені позивачем, статус якого визначається характером втрат яких він зазнав, чи може зазнати при здійсненні підприємницької діяльності, тому такі вимоги не підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ВИМОГ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

У касаційній скарзі, поданій у лютому 2018 року до Верховного Суду, ОСОБА_1, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій та передати справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Касаційна скарга мотивована тим, що судами не враховано, що позов у цій справі він подав як фізична особа, яка є власником спірного майна, яке набуте ним на підставі договору купівлі-продажу від 17 серпня 2015 року.

Він як власник спірного майна позбавлений можливості реалізувати належне йому майно з огляду на незаконне позбавлення його права володіння цим майном. Спір жодним чином не пов`язаний з виконанням чи невиконанням сторонами умов договору оренди від 01 квітня 2014 року, укладеного між ним як ФОП та ТОВ "Бебко-Авто". Відшкодування збитків також не пов`язане з господарськими відносинами між ним та відповідачами, тому спір має розглядатися в порядку цивільного судочинства.

АГРУМЕНТИ ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

У відзиві на касаційну скаргу ПрАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод" зазначило, що доводи касаційної скарги є безпідставними, не підтверджені належними доказами, а судові рішення першої та апеляційної інстанцій законними та обґрунтованими.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У частині третій статті 3 ЦПК України визначено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Частиною першою статті 400 ЦПК України передбачено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі договору оренди нежитлового приміщення № 270 від 10 жовтня 2012 року, укладеного між орендодавцем ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод" та орендарем ТОВ "Бебко-Авто", останній прийняв на умовах оренди згідно акту прийому-передачі нежитлове приміщення площею 1752,30 кв. м для розміщення автосервісу, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 40, літера "Г", 1-2 поверх та літера "К", приміщення 1. Строк оренди сторони встановили до 31 серпня 2015 року включно (т. 1, а. с. 5-10).

Звертаючись до суду із позовом про захист майнових прав, ОСОБА_1 зазначив, що йому на праві власності належить рухоме майно (обладнання, устаткування та інше) загальною вартістю 964 222,30 грн, орендарем якого на підставі укладеного між сторонами договору оренди від 01 квітня 2014 року, є ТОВ "Бебко-Авто". Останнє використовувало належне позивачеві рухоме майно у нежитлових приміщеннях площею 1733,80 кв. м за адресою: м. Київ, вул. Фрунзе, 40-Г, 1-2 поверх літера "К ", власником яких є ПАТ "Київський дослідно-експериментальний механічний завод".


................
Перейти до повного тексту