ПОСТАНОВА
Іменем України
24 грудня 2019 року
Київ
справа №243/6231/17
адміністративне провадження №К/9901/44118/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шарапи В.М.,
суддів - Желєзного І.В., Чиркіна С.М.
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 3 серпня 2017 року у складі судді Кузнецова В.Р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 вересня 2017 року у складі колегії суддів: Чебанова О.О. (головуючий), суддів: Сіваченка І.В., Шишова О.О. у справі за позовом ОСОБА_1 до Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити певні дії,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. У липні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив:
1.1 зобов`язати відповідача поновити йому нарахування та виплату пенсії за віком, починаючи з червня 2017 року.
2. Слов`янський міськрайонний суд Донецької області постановою від 3 серпня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 5 вересня 2017 року, позов задовольнив.
2.1 Визнав протиправною бездіяльність Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1, з 1 червня 2017 року.
2.2 Визнав неправомірним та скасував рішення Слов`янського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області "Про припинення нарахування та виплати пенсії за особовим рахунком №827123" від 6 квітня 2017 року.
2.3 Зобов`язав Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 та виплатити заборгованість за період, починаючи з 1 червня 2017 року, на рахунок ОСОБА_1, відкритий позивачем у публічному акціонерному товаристві "Державний ощадний банк України".
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
4. Не погоджуючись із вищезазначеними судовими рішеннями Слов`янське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звернулося з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
4.1 На обґрунтування касаційної скарги скаржник, зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року №365 затверджено "Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньор переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування". Пунктом 14 цього порядку визначено, що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган що здійснює соціальни виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийняте відповідне рішення, а у випадках передбачених підпунктом 4 пункту 12 цьього Порядку - з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Ураховуючи, що довідка скасована, скаржник вважає, що відсутні підстави для виплати пенсії позивачу.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги
5. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої касаційної скарги, Верховний Суд виходить з наступного.
6. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, посилався на безпідставність посилання відповідача, як на підставу для припинення виплати пенсії, наявність рішення про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, оскільки зазначеної підстави для припинення виплати пенсії діючим Законом не передбачено.
7. Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
8. Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Колегія суддів зазначає, що спеціальний статус внутрішньо переміщеної особи не збігається та не може підміняти собою жоден із закріплених у Конституції України конституційно-правових статусів особи.
10. Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
11. Отже, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
12. Принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
13. Частиною третьою статті 4 Закону №1058-IV визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
14. Статтею 5 Закону №1058-IV передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
15. Отже, нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон №1058-IV. Інші нормативно-правові акти, у сфері правовідносин врегульованих Законом №1058-IV, можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.