1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду






Постанова

іменем України

17 грудня 2019 року

м. Київ

Справа № 401/2684/17

Провадження № 51-4215 км 19

Верховний Суд колегією суддів Касаційного кримінального суду у складі:

головуючого Щепоткіної В. В.,

суддів Марчук Н. О., Ємця О. П.,

за участю:

секретаря судового засідання Ткаченка М. С.,

прокурора Дехтярук О. К.,

захисника Задорожньої Н. С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області Рудницького А. М. на ухвалу Кропивницького апеляційного суду від 23 травня 2019 року у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017120270001318, за обвинуваченням

ОСОБА_1 ,ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, котрий народився у м. Москві Російської Федерації, зареєстрований на АДРЕСА_1, проживає на АДРЕСА_2, раніше не судимого,

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК.

Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини

За вироком Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 14 лютого 2019 року ОСОБА_1 засуджено за ч. 2 ст. 121 КК та призначено йому покарання із застосуванням положень ст. 69 КК у виді позбавлення волі на строк 5 років.

Стягнуто з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 солідарно на користь потерпілого ОСОБА_3 13 701,32 грн в рахунок відшкодування матеріальної шкоди та 100 000 грн в рахунок відшкодування моральної шкоди.

Згідно з вироком ОСОБА_1 визнано винуватим у тому, що він 15 липня 2017 року в обідній час, перебуваючи за місцем своєї реєстрації на АДРЕСА_1, у ході конфлікту з ОСОБА_4 умисно наніс останньому численних ударів руками по голові та ногою в область грудної клітини, завдавши потерпілому тяжких тілесних ушкоджень, небезпечних для життя в момент заподіяння, від яких ОСОБА_4 цього ж дня помер.

Кропивницький апеляційний суд ухвалою від 23 травня 2019 року змінив вирок суду першої інстанції щодо ОСОБА_1 в частині обчислення строку відбування покарання та постановив рахувати вказаний строк з 14 лютого 2019 року. У решті вирок залишено без зміни.

Вимоги касаційних скарг і узагальнені доводи осіб, які їх подали

У касаційній скарзі заступник прокурора Кіровоградської області Рудницький А. М., посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, неправильне застосування закону України про кримінальну відповідальність та невідповідність призначеного покарання ступеню тяжкості вчиненого злочину й особі засудженого, просить скасувати ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_1 і призначити новий розгляд в суді апеляційної інстанції. Вважає, що з урахуванням тяжкості вчиненого злочину та даних про особу винного положення ст. 69 КК щодо ОСОБА_1 застосовані неправильно, що призвело до явної несправедливості призначеного засудженому покарання через його м`якість. Всупереч приписам ст. 419 КПК апеляційний суд відповідних доводів апеляційної скарги прокурора належним чином не перевірив, свого рішення не мотивував та безпідставно залишив вирок щодо ОСОБА_1 у цій частині без зміни, чим істотно порушив вимоги кримінального процесуального закону.

Позиції учасників судового провадження

У письмових запереченнях на касаційну скаргу засуджений ОСОБА_1 вказав на законність та обґрунтованість судових рішень щодо нього та просив залишити їх без зміни, а касаційну скаргу прокурора - без задоволення.

В судовому засіданні прокурор Дехтярук О. К. підтримала касаційну скаргу прокурора.

Захисник Задорожня Н. С. вказала на необґрунтованість доводів касаційної скарги прокурора та просила залишити її без задоволення, а ухвалу апеляційного суду щодо ОСОБА_1 - без зміни.

Мотиви Суду

Згідно зі ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Висновок суду про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні злочину, за який його засуджено, та кваліфікація вчиненого за ч. 2 ст. 121 КК у касаційній скарзі не оспорюються.

Разом із тим, доводи прокурора про істотне порушення вимог кримінального процесуального закону судом апеляційної інстанції при перегляді вироку місцевого суду щодо ОСОБА_1 в апеляційному порядку є обґрунтованими.

Відповідно до ст. 419 КПК суд апеляційної інстанції зобов`язаний проаналізувати всі доводи, наведені в апеляційній скарзі, і дати на кожен із них вичерпну відповідь, пославшись на відповідну норму права. У разі залишення заявлених вимог без задоволення в ухвалі має бути зазначено підстави, на яких апеляційну скаргу визнано необґрунтованою. Недотримання цих положень є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, яке тягне за собою скасування судового рішення.

В апеляційній скарзі прокурор заперечував правильність застосування положень ст. 69 КК щодо ОСОБА_1 та справедливість призначеного засудженому покарання. Просив скасувати вирок у цій частині та постановити новий, призначивши засудженому покарання в межах санкції ч. 2 ст. 121 КК у виді позбавлення волі на строк 7 років.

Залишаючи скаргу без задоволення, апеляційний суд відповідних доводів прокурора належним чином не перевірив та не навів належного обґрунтування на їх спростування, чим порушив вимоги ст. 419 КПК.

Так, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК, який згідно з вимогами ст. 12 КК є тяжким злочином.


................
Перейти до повного тексту