Постанова
Іменем України
18 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 629/4511/16-ц
провадження № 61-29976св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, Лозівська районна державної адміністрації Харківської області, Надеждівська сільська рада Лозівського району Харківської області,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Апеляційного суду Харківської області, у складі колегії суддів: Овсяннікової А. І., Коваленко І. П., Сащенка І. С., від 21 березня 2018 року.
Короткий зміст позовних вимог
У листопаді 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Лозівської районної державної адміністрації Харківської області, Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області про визнання права власності на земельну частку (пай).
Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він з 15 вересня 1987 року по 17 квітня 1996 року був членом колективного господарства імені Пархоменко Лозівського району Харківської області. 17 квітня 1996 року він переведений з КСП ім. Пархоменко в Управління магістральних газопроводів. Йому стало відомо, що він має право на земельну частку (пай), оскільки він значиться у списку громадян членів КСП ім. Пархоменко, який є додатком до Державного акту на право колективної власності на землю серії ХР-20-00-000519.
Із урахуванням зазначеного, позивач просив позов задовольнити, визнати за ним право на земельну частку (пай), розміром 9,8 га у резервному фонді земель Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області, у складі судді Смірнової Н. А., від 21 листопада 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено. Поновлено ОСОБА_1 строк позовної давності. Визнано за ОСОБА_1, як членом колишнього КСП ім. Пархоменко Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області право на земельну частку (пай) КСП ім. Пархоменко на території Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області у розмірі земельної частки (паю) по КСП ім. Пархоменко, с. Надеждівка Лозівського району Харківської області, а саме: площею 9,8 умовних кадастрових гектарів у резервному фонді земель Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, щопозивачем надані належні та допустимі докази на підтвердження того, що не виділення земельної частки (паю) у відповідності до державного акту на право колективної власності на землю від 15 грудня 1996 року в списках, сформованих у додатках до якого, він значиться за № 24, є порушенням його конституційних прав.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Апеляційного суду Харківської області від 21 березня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області задоволено. Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 21 листопада 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що позов пред`явлено не до всіх належних відповідачів, а тому апеляційний суд позбавлений можливості повно, всебічно дослідити існуючі правовідносини. КСП ім. Пархоменко ліквідовано (реорганізовано), однак правонаступники КСП ім. Пархоменко до участі у справі не притягнуті. Питання чи має ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) апеляційним судом не досліджувалося, враховуючи неналежний склад учасників спірних правовідносин.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та її доводи
У касаційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати постанову Апеляційного суду Харківської області від 21 березня 2018 року і залишити в силі рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 21 листопада 2017 року, посилаючись на неправильне застосування апеляційним судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Касаційна скарга, із урахуванням її доповнень, мотивована тим, що 02 квітня 2000 року КСП ім. Пархоменко було реорганізовано в приватно-орендне сільськогосподарське підприємство "Надія" та 29 грудня 2000 року ПОСП "Надія" ліквідовано без визначення правонаступника. Питання щодо складу учасників справи було вирішено районним судом у попередньому судовому засіданні у відповідності до положень пункту 2 частини шостої статті 130 ЦПК України, 2004 року. Апеляційним судом не було відтворено звукозапис відповідного судового засідання для перевірки наведених обставин. Оскаржуючи рішення районного суду, заявник не посилався на ту обставину, що у КСП ім. Пархоменко є правонаступники, яких не було залучено до участі у справі.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 24 липня 2018 року відкрито касаційне провадження у справі.
Ухвалою Верховного Суду від 10 грудня 2019 року справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Лозівської районної державної адміністрації Харківської області, Надеждівської сільської ради Лозівського району Харківської області про визнання права власності на земельну частку (пай) призначено до судового розгляду у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи.
Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу
У поданому відзиві на касаційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Харківській області посилається на те, що позивачем пропущено строк позовної давності на звернення до суду із цим позовом, останній не надав суду першої інстанції належні докази поважності пропуску такого строку. Доводи, викладені у касаційній скарзі, не спростовують правильного висновку апеляційного суду, а тому касаційна скарга до задоволення не підлягає.
У поданій відповіді на відзив позивач посилається на те, що заперечення проти касаційної скарги є безпідставними, оскільки не відповідають фактичним обставинам справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
З 15 вересня 1987 року по 17 квітня 1996 рік ОСОБА_1 працював у колгоспі ім. Пархоменко Лозівського району Харківської області, що підтверджується копією трудової книжки серія НОМЕР_1 .
Згідно архівної довідки від 03 березня 2016 року, виданої Лозівською районною державною адміністрацію Харківської області, на підставі протоколу загальних зборів колгоспників та засідань правління колгоспу № 6 від 22 червня 1990 року ОСОБА_1 прийнятий в члени колгоспу ім. Пархоменко.
17 квітня 1996 року ОСОБА_1 звільнений з членів КСП ім. Пархоменко на підставі протоколу загальних зборів членів колгоспу № 4 від 16 квітня 1996 року.
Державний акт на право колективної власності на землю по КСП ім. Пархоменко Лозівського району Харківської області серії ХР-20-00-000519 видано 15 грудня 1996 року та зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 15. ОСОБА_1 в списках, які є додатком до державного акту на право колективної власності на землю по КСП ім. Пархоменко, значиться під № 24. Сертифікат на право на земельну частку (пай) ОСОБА_1 не видавався.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Згідно з положеннями частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до частин першої, другої та п`ятої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зазначеним вимогам закону постанова суду апеляційної інстанції не відповідає.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)"право на земельну частку (пай) мають: колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку; громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом.