1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

20 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 465/5299/15-ц

провадження № 61-17398св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідачі: Державна казначейська служба України, Головне управління Національної поліції у Львівській області, прокуратура Львівської області,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу заступника прокурора Львівської області на рішення Франківського районного суду м. Львова від 12 листопада 2018 року у складі судді Мартинишин М. О. та постанову Львівського апеляційного суду від 13 серпня 2019 року у складі колегії суддів: Левика Я. А., Струс Л. Б., Шандри М. М.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної казначейської служби України, Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУ НП у Львівській області) прокуратури Львівської області про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів досудового слідства і прокуратури.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що 25 січня 2000 року слідчим УБОЗ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області відносно нього було порушено кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого частиною другою статті 222, частиною другою статті 364, частиною другою статті 366 КК України. Вказану справу передано до суду. Нагляд за досудовим слідством та забезпечення державного обвинувачення в суді у даній кримінальній справі здійснювала прокуратура Львівської області.

Вироком Франківського районного суду м. Львова від 26 грудня 2005 року його визнано невинуватим у інкримінованих йому злочинах та виправдано за відсутністю в його діях складу злочину. Вказана справа переглядалася судами апеляційної та касаційної інстанції, остаточно виправдувальний вирок відносно нього набрав законної сили 01 квітня 2008 року.

Вважає, що обмеження його прав та свобод у період з 25 січня 2000 року до 01 квітня 2008 року, що становить 8 років 2 місяці і 5 днів, через незаконне порушення відносно нього кримінальної справи є безпідставним та неправомірним.

Посилаючись на те, що внаслідок незаконних дій органів досудового слідства і прокуратури йому заподіяно майнову і моральну шкоду, позивач просив стягнути з Державного бюджету України на його користь 364 854,00 грн на відшкодування моральної шкоди.

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Франківського районного суду м. Львова від 12 листопада 2018 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного суду від 13 серпня 2019 року, позов ОСОБА_1 задоволено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 364 854,00 грн на відшкодування моральної шкоди.

Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із доведеності позовних вимог та наявності правових підстав для відшкодування моральної шкоди позивачу.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Не погодившись із таким вирішенням спору, заступник прокурора Львівської області подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані судові рішення, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга заступника прокурора Львівської області аргументована тим, що суд першої інстанції неправильно визначив розмір моральної шкоди, оскільки помилково було враховано період часу з моменту порушення кримінальної справи до пред`явлення обвинувачення позивачу у скоєнні злочину з 25 січня 2000 року до 23 червня 2000 року, тобто близько 5 місяців, які позивач під слідством фактично не перебував. Апеляційний суд безпідставно вважав, що вказана помилка не призвела до прийняття незаконного чи необґрунтованого рішення.

Відзив/заперечення на касаційну скаргу не надходили

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 30 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, ГУ НП у Львівській області, прокуратури Львівської області про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів досудового слідства і прокуратури.

Витребувано з Франківського районного суду м. Львова зазначену справу.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що 25 січня 2000 року слідчий СПП "ОЗ" СУ УМВСУ у Львівській області Гнідець М. Ф. порушив кримінальну справу відносно посадових осіб ТзОВ "Агрокооп" за фактом шахрайства з фінансовими ресурсами за ознаками злочину, передбаченого частиною другою статті 148-5 КК України, а 12 червня 2000 року - кримінальну справу відносно ОСОБА_1 як директора ТзОВ "Агрокооп".

23 червня 2000 року в межах вказаної кримінальної справи позивачу пред`явлено обвинувачення у скоєнні злочинів, передбачених частиною другою статті 148-5, частиною другою статті 172, частиною другою статті 165 КК України.

Згідно з постановою Франківського районного суду м. Львова від 11 липня 2000 року справу переданодо суду за обвинуваченням позивача у скоєнні злочину, передбаченого частиною другоюстатті 148-5, частиною другою статті 172, частиною другою статті 165 КК України.

Постановою Франківського районного суду м. Львова від 14 березня 2002 року кримінальну справу надіслано прокурору Львівської області для проведення додаткового розслідування.

Відповідно до постанови слідчого від 30 березня 2004року дії позивача перекваліфіковано на частину другу статті 222, частину другу статті 364 частину другу статті 366 КК України в редакції, чинній на 2001рік.

Постановою від 29 вересня 2004 року кримінальна справа прийнята до провадження Франківського районного суду м. Львова та згідно вироку Франківського районного суду м. Львова від 26 грудня 2005року позивача визнано невинуватим за пред`явленим йому обвинуваченням та виправдано за відсутністю в його діях складу злочину.

Прокуратурою Львівської області 29 грудня 2005року на вказаний вирок суду подано апеляційну скаргу, яка ухвалою апеляційного суду Львівської області від 23 транвя 2006 року залишена без задоволення, а вирок - без змін.

26 червня 2006 року прокуратурою Львівської області вирок оскаржено в касаційному порядку.

Ухвалою Верховного Суду України від 02 жовтня 2007 року скасовано ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах апеляційного суду Львівської області від 23 травня 2006 року, а справу направлено на новий апеляційний розгляд.

Ухвалою апеляційного суду Львівської області від 01 квітня 2008року вирок Франківського районного суду м. Львова від 26 грудня 2005 року залишено без змін, а апеляційну скаргу заступника прокурора Львівської області - без задоволення.

ОСОБА_1 з 23 червня 2000 року до 01 квітня 2008 року, тобто 7 років 9 місяців та 9 днів, перебував під слідством і судом.

Мотивувальна частина


................
Перейти до повного тексту