1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


18 грудня 2019 року

м. Київ


справа № 754/9263/19


провадження № 61-19096 св 19


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:


головуючого - Луспеника Д. Д.,


суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Кривцової Г. В., Лідовця Р. А.,


учасники справи:

заявник - ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2,

заінтересовані особи: ОСОБА_3, служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у м.Києві державної адміністрації,


розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Деснянського районного суду м. Києва від 16 липня 2019 року у складі судді Клочко І. В. та постанову Київського апеляційного суду від 24 вересня 2019 рокуу складі колегії суддів: Рубан С. М., Желепи О. В., Іванченка М. М.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У червні 2019 року ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до суду із заявою про видачу обмежувального припису, заінтересовані особи: ОСОБА_3, служба у справах дітей та сім`ї Деснянської районної у м.Києві державної адміністрації.

Заява мотивована тим, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, від якого вони мають малолітню дитину - ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 05 грудня 2018 року шлюб між ними розірвано.

Судовим наказом Деснянського районного суду м. Києва від 22 березня 2019 року з ОСОБА_3 стягнуто на її користь на утримання малолітньої дитини аліменти.

Вона та ОСОБА_3 разом з малолітньою дитиною проживають у квартирі АДРЕСА_1, що робить життя дитини нестерпним, оскільки ОСОБА_3 систематично застосовує до неї та малолітньої дитини фізичне та психологічне насильство. Вона неодноразово зверталася з цього приводу до правоохоронних органів з відповідними заявами, у цих заявах порушувала питання про знущання над нею та дитиною шляхом застосування фізичної сили, забороною користування квартирою, погрозами щодо їх вбивства і вбивства домашніх тварин, у тому числі морального та психологічного тиску.

Унаслідок вищевказаних звернень щодо ОСОБА_3 старшим дільничним офіцером поліції Деснянського управління поліції Головного управління національної поліції України було застосовано термінові заборонні приписи стосовно кривдника від 03 червня 2019 року серії АА № 005661 про заборону у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою на 5 діб та від 03 червня 2019 року серії АА № 005612 про зобов`язання залишити місце проживання постраждалої особи на 3 доби, так як ОСОБА_3 вчинив домашнє насильство економічного характеру, а саме не впускав її до місця мешкання та того самого дня порушив заборонний припис, а саме порушив заборону спілкування з нею.

Повернувшись додому, ОСОБА_3 знову почав використовувати фізичні методи насилля, штовхав та бив її, викручував руки малолітній дитині та виганяв їх з квартири.

У зв`язку з постійним нанесенням їй побоїв 22 грудня 2018 року щодо ОСОБА_3 було відкрито кримінальне провадження за частиною першою статті 125 КК України, яке досі триває. Крім того, 09 червня 2019 року ОСОБА_3 вкотре їй були нанесені тілесні ушкодження та їх малолітній дитині.

Вважала, що шляхом видачі обмежувального припису можна припинити насильницькі дії, які вчиняються ОСОБА_3 відносно неї та їх малолітньої дитини.

З урахуванням викладеного ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини - ОСОБА_2 просила суд видати обмежувальний припис у вигляді заходів тимчасового обмеження прав ОСОБА_3 строком на шість місяців, а саме заборонити ОСОБА_3 : перебувати у місцях її проживання та їх малолітньої дочки - ОСОБА_2., а саме у квартирі АДРЕСА_1 ; наближатися на відстань ближчу 100 м до місця її проживання та їх малолітньої дочки; наближатися на відстань ближче 100 м до місця навчання їх малолітньої дочки - ОСОБА_2., до школи І-ІІІ ступенів № 248 Деснянського району м. Києва, яка розташована по АДРЕСА_2, та до школи мистецтв Деснянського району м. Києва імені Миколи Дмитровича Леонтовича, яка розташована по АДРЕСА_3 ; наближатися на відстань ближче 100 м до місця її роботи до школи І-ІІІ ступенів № 248 Деснянського району м. Києва; особисто і через третіх осіб розшукувати її та їх малолітню дочку - ОСОБА_2., якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому ОСОБА_3, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися із нею; вести листування, телефонні переговори з нею, як постраждалою особою, або контактувати з нею через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 16 липня 2019 року заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дитини - ОСОБА_2, задоволено частково. Видано обмежувальний припис, яким протягом трьох місяців, а саме з 12 липня по 12 жовтня 2019 року заборонено ОСОБА_3 наближатися до прибудинкової території місця проживання ОСОБА_1 та малолітньої ОСОБА_2. за адресою: квартира АДРЕСА_1 .

Видано обмежувальний припис, яким протягом трьох місяців, а саме з 12 липня по 12 жовтня 2019 року заборонено ОСОБА_3 наближатися до школи І-ІІІ ступенів № 248 Деснянського району м. Києва, яка знаходиться по АДРЕСА_2, та до школи мистецтв Деснянського району м. Києва імені Миколи Дмитровича Леонтовича, яка знаходиться по АДРЕСА_3 .

Видано обмежувальний припис, яким протягом трьох місяців, а саме з 12 липня по 12 жовтня 2019 року заборонено ОСОБА_3 і через третіх осіб розшукувати ОСОБА_1 та малолітню ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому ОСОБА_3, переслідувати їх та у будь-який спосіб спілкуватися з ними.

Видано обмежувальний припис, яким протягом трьох місяців, а саме з 12 липня по 12 жовтня 2019 року заборонено ОСОБА_3 вести листування, телефонні переговори з постраждалими особами: ОСОБА_1 та малолітньою ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1, або контактувати з ними через інші засоби зв`язку особисто і через третіх осіб.

Про видачу обмежувальних приписів ОСОБА_3 повідомлено Деснянське управління поліції головного управління національної поліції у м. Києві, Деснянську районну у м. Києві державну адміністрацію шляхом направлення копії рішення суду для взяття ОСОБА_3 на профілактичний облік.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що після розірвання шлюбу ОСОБА_3 вчиняє відносно ОСОБА_1 та їх малолітньої дитини фізичне та психологічне насильство. ОСОБА_1 неодноразово зверталася до правоохоронних органів з заявами про вчинення насильства у сім`ї, у відповідних заявах вона порушувала питання про знущання останнім над нею і малолітньою дитиною шляхом застосування фізичної сили, забороні користування квартирою та її складовими, погрозами щодо їх вбивства і вбивства їх домашніх тварин, морального й психологічного тиску.

Крім того, звернення ОСОБА_1 до поліції підтверджується талонами-повідомленнями № 41019, № 40654, в яких зафіксовано, що ОСОБА_3 наносить ОСОБА_1 тілесні ушкодження, поводиться агресивно та виганяє з квартири за її місцем проживання. У зв`язку з вищевказаними зверненнями ОСОБА_1 до ОСОБА_3 були застосовані термінові заборонні приписи від 03 червня 2019 року серії АА № 005661 про заборону у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою на 5 діб та від 03 червня 2019 року серії АА №005612 про зобов`язання залишити місце проживання постраждалої особи на 3 доби, у зв`язку з вчиненням домашнього насильства економічного характеру. 22 грудня 2018 року щодо ОСОБА_3 було відкрито кримінальне провадження за частиною першою статті 125 КК України. Таким чином, ОСОБА_1 та їх малолітня дитина - ОСОБА_2., як жертви домашнього насильства, потребують захисту у порядку, передбаченому Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".

Короткий зміст судового рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Київського апеляційного суду від 24 вересня 2019 року апеляційна скарга ОСОБА_3 задоволена частково, рішення суду першої інстанції скасовано у частині видачі обмежувального припису, яким протягом трьох місяців, а саме з 12 липня по 12 жовтня 2019 року заборонено ОСОБА_3 наближатися до прибудинкової території місця проживання ОСОБА_1 та малолітньої ОСОБА_2. за адресою - квартира АДРЕСА_1 . В іншій частині рішення суду залишено без змін.

Судове рішення апеляційного суду мотивовано тим, що ОСОБА_1 та малолітня ОСОБА_2., як жертви домашнього насильства, потребують захисту від кривдника - ОСОБА_3 - у порядку, передбаченому Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".

ОСОБА_3 та ОСОБА_1 є колишнім подружжям, мають спільну дитину, проживають разом, між сторонами склалися неприязні відносини, які виникли з різних сімейних питань, у тому числі існує спір щодо поділу майна подружжя, а саме квартири АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 вважає, що вищевказана квартира, в якій проживає колишнє подружжя, є спільною сумісною власністю подружжя, а ОСОБА_3 вважає це майно своєю особистою власністю. ОСОБА_3 зареєстрований у зазначеній вище квартирі, іншого житла немає. Таким чином, суд першої інстанції встановивши обмежувальним приписом, яким протягом трьох місяців заборонено ОСОБА_3 наближатися до прибудинкової території місця проживання ОСОБА_1 та малолітньої ОСОБА_2. квартири АДРЕСА_1, фактично позбавив ОСОБА_3 можливості користуватися спірною квартирою, в якій він зареєстрований та має у власності, а іншого житла немає.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ОСОБА_3 просить оскаржувані судові рішення скасувати й направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

ОСОБА_1 судові рішення не оскаржила.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі судді Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 30 жовтня 2019 року відкрито касаційне провадження в указаній справі і витребувано цивільну справу № 754/9263/19 з Деснянського районного суду м. Києва.

Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.

У листопаді 2019 року справа надійшла до Верховного Суду.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02 грудня 2019 року справу за зазначеним позовом призначено до розгляду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга мотивована тим, що суди не встановили, коли саме та в якій формі, якими діями ОСОБА_3 було вчинено домашнє насильство щодо ОСОБА_1 та їхньої малолітньої дитини - ОСОБА_2 . Крім того, ОСОБА_1 неодноразово вчинялись провокації щодо ОСОБА_3 для створення обстановки, подібної до вчинення домашнього насильства. Вказана поведінка заявника спрямована на створення для останнього нестерпних умов для проживання у спільній квартирі. Судами не проведено оцінки ризиків щодо продовження чи повторного вчинення домашнього насильства.

Доводи особи, яка подала відзив

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 подала відзив на касаційну скаргу, посилаючись на те, що оскаржувані судові рішення є законними і обґрунтованими. ОСОБА_3 вчиняє відносно ОСОБА_1 та їхньої малолітньої дитини - ОСОБА_2. домашнє насильство, що підтверджено належними та допустимими доказами, унаслідок чого судами вірно видано обмежувальний припис щодо останнього.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3, від якого вони мають малолітню дитину - ОСОБА_2., ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 05 грудня 2018 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 розірвано.

Судовим наказом Деснянського районного суду м. Києва від 22 березня 2019 року з ОСОБА_3 стягнуто на користь ОСОБА_1 на утримання малолітньої дитини аліменти.


................
Перейти до повного тексту