Постанова
Іменем України
18 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 552/5580/18-ц
провадження № 61-6037св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Білоконь О. В. (суддя-доповідач), Осіяна О. М., Сакари Н. Ю.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка,
третя особа - ОСОБА_2,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського районного суду м. Полтави у складі судді Миронець О. К. від 03 грудня 2018 року та постанову Полтавського апеляційного суду в складі колегії суддів: Лобова О. А., Пікуль В. П., Триголова В. М., від 20 лютого 2019 року,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка (далі - Полтавський НТУ імені Юрія Кондратюка), третя особа - ОСОБА_2, про визнання незаконним і скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позовна заява мотивована тим, що 29 серпня 2014 року між ним та відповідачем було укладено контракт, за умовами якого він працював на посаді доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка в період з 01 вересня 2014 року до 31 серпня 2017 року. Після закінчення дії зазначеного вище контракту, наказом першого проректора Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 31 серпня 2017 року № 521-04 його було прийнято на посаду доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки за строковим трудовим договором з 01 вересня 2017 року до проведення конкурсу на заміщення посади у 2017/2018 навчальному році по 31 серпня 2018 року.
Звертав увагу на те, що за результатами проведеного конкурсу на заміщення посади доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки, рішенням Вченої Ради Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 06 листопада 2017 року його визнано обраним за конкурсом на посаду, яку він обіймав, проте всупереч Закону України "Про освіту", з ним не був укладений контракт.
Наказом першого проректора Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка
від 28 серпня 2018 року № 607-04 позивача було звільнено з посади на підставі пункту 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), у зв`язку із закінченням строку трудового договору.
Посилаючись на наведене та на те, що його звільнення відбулось з порушенням вимог трудового законодавства, позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просив визнати незаконним і скасувати наказ від 28 серпня 2018 року № 607-04 про звільнення ОСОБА_1 з посади доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка у зв`язку із закінченням строку трудового договору; поновити його на роботі; зобов`язати Полтавський НТУ імені Юрія Кондратюка укласти з ОСОБА_1 контракт за результатами конкурсу, призначеного наказом від 06 вересня 2017 року № 212; стягнути з Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка на користь позивача середній заробіток за час вимушеного прогулу в період з 01 вересня 2018 року до 01 листопада 2018 року в розмірі 21 604,84 грн, а також судові витрати.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень
Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 03 грудня 2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що в наказі Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 31 серпня 2017 року № 521-04 про прийняття позивача на посаду доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки за строковим трудовим договором чітко визначено про проведення конкурсного заміщення посади у 2017/2018 навчальному році. Відповідні умови були реалізовані, позивач працював на посаді доцента кафедри видобування нафти і газута геотехнікиу 2017/2018 навчальному році. Позивач був прийнятий на роботу відповідно до положень частини дванадцятої статті 55 Закону України "Про вищу освіту", а проведення конкурсу лише підтвердило право позивача перебування на посаді до 31 серпня 2018 року. Посилаючись на наведене, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для визнання незаконним та скасування наказу від 28 серпня 2018 року № 607-04 про звільнення ОСОБА_1 з посади доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка .
Суд першої інстанції також зазначив про безпідставність вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача укласти з ним контракт, оскільки пунктом 9 Положення про порядок обрання та прийняття на роботу науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, що затверджене на засіданні Вченої ради Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка визначено, що рішення Вченої ради університету є підставою для укладення трудового договору з обраною особою і видання наказу про прийняття на роботу. З огляду на наявність чинного наказу № 521-94 від 31 серпня 2017 року про прийняття на роботу позивача, необхідності у видачі ще одного наказу не було. При цьому, без проведення конкурсу на заміщення посад на наступний навчальний рік немає законних підстав для укладення контракту.
Оскільки судом першої інстанції відмовлено позивачу у задоволенні вимоги про скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі, суд першої інстанції залишив без задоволення також вимогу позивача про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, як похідну від зазначених вище вимог.
Постановою Полтавського апеляційного суду від 20 лютого 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Рішення Київського районного суду м. Полтави від 03 грудня 2018 року залишено без змін.
Постанова апеляційного суду мотивована тим, що відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції правильно виходив з того, що між сторонами у встановленому порядку укладений строковий трудовий договір, а успішне проходження позивачем конкурсу на заміщення посади лише підтвердило його право працювати на займаній посаді у межах строку, визначеного трудовим договором, тобто до 31 серпня 2018 року. Посилаючись на наведене, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки доводами апеляційної скарги позивач не спростував правильність його висновків.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи інших учасників справи
У касаційній скарзі, поданій у березні 2019 року до Верховного Суду,
ОСОБА_1 просить скасувати оскаржувані судові рішення, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права.
Касаційна скарга мотивована тим, що судами попередніх інстанцій не була надана належна правова оцінка наказу відповідача від 31 серпня 2017 року
№ 521-04 в якому зазначено, що ОСОБА_1 приймається на посаду до проведення конкурсу, а отже за результатами конкуру відповідач був зобов`язаний укласти з позивачем контракт або видати відповідний наказ про його призначення на посаду.
Вважає висновки судів про те, що успішне проходження конкурсу на заміщення посади лише підтвердило його право продовжувати працювати у межах строку, встановленого строковим трудовим договором, тобто до 31 серпня 2018 року, помилковими та такими, що суперечать положенням частин одинадцятої, дванадцятої статті 55 Закону України "Про вищу освіту" та іншим нормативно-правовим актам, якими врегульовано порядок проведення конкурсу, обрання та призначення на посади наукових працівників вищих навчальних закладів.
Також зазначає, що судами безпідставно прийнято як належний доказ витяг з протоколу засідання Вченої Ради Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 06 листопада 2017 року, оскільки він був особисто присутнім на цьому засіданні і переконаний, що рішення про його роботу на займаній посаді у межах строку дії раніше укладеного трудового договору не приймалося.
У червні 2019 року Полтавський НТУ імені Юрія Кондратюка подав до Верховного Суду відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1, у якому зазначає про необґрунтованість її доводів та правильність висновків судів попередніх інстанцій про те, що звільнення позивача відбулось з дотриманням вимог турового законодавства.
Вважає безпідставними доводи касаційної скарги про те, що Вченою Радою Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка рішення про його роботу на займаній посаді у межах строку дії раніше укладеного трудового договору не приймалося, оскільки зазначене спростовуються протоколом від 06 листопада 2017 року, який є дійсним та не оскаржувався позивачем.
У червні 2019 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду відповідь на відзив Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка, доводи якого зводяться до непогодження з процедурою проведення конкурсу на посаду доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки та змістом протоколу Вченої Ради Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 06 листопада 2017 року.
Вважає безпідставними посилання відповідача у відзиві на його касаційну скаргу щодо законного звільнення позивача та правильність висновків судів попередніх інстанції про відсутність підстав для його поновлення на посаді, оскільки такі висновки зроблені судами без надання належної оцінки всім доказам, які наявні в матеріалах справи.
Рух касаційної скарги у суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 06 травня 2019 року відкрито касаційне провадження, витребувано цивільну справу та надано строк на подачу відзивів.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
29 серпня 2014 року між Полтавським НТУ імені Юрія Кондратюка та ОСОБА_1 було укладено контракт, згідно з умовами якого останній призначений на посаду доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки з 01 вересня 2014 року по 31 серпня 2017 року.
Наказом першого проректора Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка
від 31 серпня 2017 року № 521-04 ОСОБА_1 прийнято на посаду доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки за строковим трудовим договором з 01 вересня 2017 року до проведення конкурсного заміщення посади у 2017/2018 навчальному році по 31 серпня 2018 року.
Наказом виконуючого обов`язки ректора Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 06 вересня 2017 року № 212 оголошено конкурс на заміщення посад науково-педагогічних працівників, у тому числі, доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки.
Останнім абзацом додатку № 1 вказаного вище наказу встановлено, що за результатами конкурсу з науково-педагогічним працівниками, обраними за конкурсом, укладається контракт.
На засіданні кафедри видобування нафти і газу та геотехніки Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка від 10 жовтня 2017 року ухвалено рекомендувати Вченій Раді факультету нафти і газу та природокористування ОСОБА_1 для участі у конкурсі на заміщення посади доцента цієї кафедри.
На розширеному засіданні Вченої Ради факультету нафти і газу та природокористування від 11 жовтня 2017 року прийнято рішення рекомендувати Вченій Раді Полтавського НТУ імені Юрія Кондратюка обрати ОСОБА_1 на посаду доцента кафедри видобування нафти і газу та геотехніки.