Постанова
Іменем України
19 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 369/8819/17
провадження № 61-1824св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - ОСОБА_2,
третя особа -приватне підприємство "Житлосервіс "Софіївка",
розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 16 квітня 2018 року у складі судді Дубас Т. В. та постанову Київського апеляційного суду від 12 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Гаращенка Д. Р., Невідомої Т. О., Пікуль А. А.,
ВСТАНОВИВ :
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа - приватне підприємство "Житлосервіс "Софіївка" (далі - ПП "Житлосервіс "Софіївка"), про встановлення факту проживання жінки та чоловіка однією сім`єю без реєстрації шлюбу, визнання об`єкта нерухомого майна спільним сумісним майном.
На обґрунтування позовних вимог зазначав, що з 09 лютого 2002 року по 21 травня 2009 року він та відповідач перебували у шлюбі, який рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 21 травня 2009 року розірвано. Від шлюбу мають доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після розірвання шлюбу він та відповідач продовжували проживати разом.
10 червня 2010 року вони придбали квартиру АДРЕСА_1, АДРЕСА_2 комплекс "Софія", будівництво якої інвестував він за рахунок коштів, отриманих від продажу квартири, отриманої у спадщину від батьків.
У липні 2017 року відповідач вирішила припинити спільне проживання.
Посилаючись на те, що спірна квартира придбана під час спільного проживання його та відповідача без реєстрації шлюбу та за рахунок спільних коштів, позивач просив суд встановити факт проживання однією сім`єю його та ОСОБА_2 без реєстрації шлюбу з травня 2009 року до теперішнього часу та визнати спільною сумісною власністю його та відповідача квартиру АДРЕСА_1, АДРЕСА_2 комплекс "Софія".
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 16 квітня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 12 грудня 2018 року, у задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із недоведеності позовних вимог, оскільки позивач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження факту спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу, ведення спільного господарства, наявності спільного бюджету, здійснення спільних витрат та придбання у вказаний період майна за спільні кошти.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погодившись із таким вирішенням спору, ОСОБА_1 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та справу направити на новий розгляд.
Аргументи учасників справи
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
Касаційна скарга ОСОБА_1 мотивована тим, що суди попередніх інстанцій виходили з недоведеності наявності між ним та відповідачем усталених відносин, притаманних подружжю, у період з травня 2009 року до теперішнього часу, оскільки він не надав доказів про спільне проживання, ведення спільного господарства, спільного бюджету, проведення спільного відпочинку та своєї участі в набутті з відповідачем спірного майна.
При цьому, суди обох інстанцій неповно зʼясували обставини, що мають значення для вирішення справи, висновки судів не відповідають викладеним у рішеннях судів обставинам справи, не взяли до уваги надані ним докази на підтвердження своїх позовних вимог та не надали їм належної оцінки.
Відзив/заперечення на касаційну скаргу
ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_4 подала відзиви, в яких просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, які ухвалені з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 20 січня 2019 року відкрито касаційне провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа - ПП "Житлосервіс "Софіївка", про встановлення факту проживання жінки та чоловіка однією сім`єю без реєстрації шлюбу, визнання об`єкта нерухомого майна спільним сумісним майном.
Витребувано з Києво-Святошинського районного суду Київської області зазначену справу.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
Суди встановили, що з 09 лютого 2002 року сторони перебували у зареєстрованому шлюбі, який розірвано рішенням Суворовського районного суду м. Одеси від 21 травня 2009 року.
10 червня 2010 року між ОСОБА_5 (продавець) та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу квартири, згідно з яким відповідач придбала квартиру АДРЕСА_1 .
Мотивувальна частина
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних судових рішень.
Суд перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції.
Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.