Постанова
Іменем України
18 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 369/2233/17
провадження № 61-33009св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Крата В. І.
суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І., Краснощокова Є. В., Русинчука М. М. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Приватне акціонерне товариство "Київобленерго",
третя особа - Білогородська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області,
розглянув у судовому засіданні в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" на рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 червня 2017 року в складі судді Волчко А. Я. та ухвалу Апеляційного суду Київської області від 10 жовтня 2017 року в складі колегії суддів: Гуля В. В., Приходька К. П., Сліпченка О. І.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Київобленерго" (далі - ПрАТ "Київобленерго"), в якому просив визнати незаконною відмову в укладенні договору про приєднання до електромережі та видачі технічних умов; зобов`язати ПрАТ "Київобленерго" укласти з ним договір про приєднання до електричних мереж та видати технічні умови на приєднання до мереж (об`єктів) електроенергетики (стандартне приєднання).
Свої вимоги позивач мотивував тим, що він є власником земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1, на якій вирішив побудувати житловий будинок, для можливості електрифікації якого звернувся до відповідача з відповідною заявою. Однак, йому було відмовлено. На його думку, така відмова відповідача є незаконною та такою, що порушує його права як громадянина і споживача послуг.
Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій
Рішенням Києво-Святошинського районного суду Київської області від 21 червня 2017 року, залишеним без змін ухвалою Апеляційного суду Київської області від 10 жовтня 2017 року, позов задоволено.
Визнано дії ПрАТ "Київобленерго" про відмову в укладенні договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання з ОСОБА_1 незаконними.
Зобов`язано ПрАТ "Київобленерго" укласти з ОСОБА_1 договір про приєднання до електричних мереж та видати технічні умови на приєднання до мереж (об`єктів) електроенергетики (стандартне приєднання) житлового будинку у АДРЕСА_1 .
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, задовольняючи позов, виходив із того, що укладення договору про приєднання до електричних мереж та видачі технічних умов стандартного приєднання є не правом, а обов`язком відповідача. Позивачем обрано правильний спосіб захисту його прав, натомість відповідачем не спростовано доводи та докази позивача, у тому числі і те, що його земельна ділянка не відноситься до комплексної забудови.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
У жовтні 2017 року ПрАТ "Київобленерго"звернулось до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У своїй касаційній скарзі ПрАТ "Київобленерго"вказує, що суди, ухвалюючи рішення, неправильно застосували норми матеріального права, а саме не врахували та не надали належної оцінки частині другій статті 33 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", у зв`язку з чим ухвалили необґрунтоване рішення, чим порушили норми процесуального права.
Відзив/заперечення на касаційну скаргу
У грудні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від ОСОБА_1 надійшли заперечення, в яких позивач просить залишити в силі рішення судів попередніх інстанцій.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 14 листопада 2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ПрАТ "Київобленерго", витребувано справу із суду першої інстанції, зупинено виконання рішення судів попередніх інстанцій.
На виконання вимог підпункту 4 першого розділу ХІІІ "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року 31 травня 2018 року справу передано до Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
Позиція Верховного Суду
Перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, та новозбудованого житлового будинку загальною площею 128,2 кв.м, які знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
01 квітня 2016 року ОСОБА_1 для можливості електрифікації земельної ділянки та житлового будинку звернувся до ПрАТ "Київобленерго" з відповідною заявою.
Листом ПрАТ "Київобленерго" №87 від 02 квітня 2016 року позивачу відмовлено в приєднанні до електромережі, через належність його земельної ділянки, до категорії територій, що підлягають комплексній забудові.
05 квітня 2017 року ОСОБА_1 подав до Департаменту ДАБ інспекції у Київській області "декларацію" про готовність до експлуатації об`єкта будівництво якого здійснено на підставі будівельного паспорту №КС142170950027.
Відповідно до пункту 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених Постановою НКРЕ від 17 січня 2013 року № 32 (далі - Правила), електропередавальна організація не має права відмовити в приєднанні до її електричних мереж електроустановки замовника за умови дотримання ним вимог цих Правил.
Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою. Для отримання проекту договору про приєднання замовник звертається до електропередавальної організації за місцем розташування його електроустановок із заявою про приєднання електроустановки певної потужності.
До заяви про приєднання електроустановки певної потужності додаються (перелік згідно редакції Правил станом на листопад 2016 року): ситуаційний план із зазначенням місця розташування електроустановки та викопіювання з топографо-геодезичного плану в масштабі 1:2000 із зазначенням місця розташування електроустановки, земельної ділянки або прогнозованої точки приєднання; копія документа, який підтверджує право власності чи користування цим об`єктом або, за відсутності об`єкта, право власності чи користування земельною ділянкою; копія належним чином оформленої довіреності чи іншого документа на право укладати договори особі, яка уповноважена підписувати договори (за потреби).
Згідно пункту 1.6 Правил приєднання електроустановок замовника на території, що підлягає комплексній забудові (мікрорайон/квартал, вулиця), здійснюється відповідно до умов цих Правил після виконання електропередавальною організацією, яка здійснює на цій території ліцензовану діяльність, електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, згідно з планами забудови відповідної території. Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, може виконувати суб`єкт, уповноважений згідно із Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Після здійснення електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, всі електричні мережі залишаються у власності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої розташована територія комплексної забудови.