1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


19 грудня 2019 року

м. Київ


справа № 346/1687/17

провадження № 61-665св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Краснощокова Є. В. (суддя-доповідач), Дундар І. О., Крата В. І.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського апеляційного суду від 12 грудня 2018 року

в складі колегії суддів: Мелінишин Г. П., Пнівчук О. В., Томин О. О.,


ОПИСОВА ЧАСТИНА

Короткий зміст позовних вимог

У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право на користування житлом.

Позовна заява мотивована тим, що на підставі договору дарування від 24 липня 1992 року є власником житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 . Крім нього,

у будинку зареєстровані колишня дружина - ОСОБА_2, дочки: ОСОБА_3 та ОСОБА_4, яка є неповнолітньою. Відповідач у спірному будинку не проживає, оскільки постійно перебуває за кордоном. Інтересу щодо нього не проявляє, жодних витрат на оплату житлово-комунальних послуг не несе.

Посилаючись на те, що вона без поважної причини понад рік не проживає

у будинку, та не виконує обов`язків з утримання житла, позивач просив суд визнати її такою, що втратила право користування житловим будинком.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Заочним рішенням Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 04 липня 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано ОСОБА_2 такою, що втратила право користування житлом будинковолодіння по АДРЕСА_1 .

Суд першої інстанції виходив з того, що будучи зареєстрованою в житловому будинку ОСОБА_2 більше року там не проживає, будь-якої участі в його утриманні не бере та не сплачує комунальні платежі, що є підставою для втрати нею права користування житлом згідно із статтею 405 ЦК України.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 12 грудня 2018 року заочне рішення Коломийського міськрайонного суду від 04 липня 2018 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Постанова суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що позовні вимоги заявлені ОСОБА_1 є передчасними.

Аргументи учасників справи

У грудні 2018 року ОСОБА_1 подав до Верховного Суду касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що апеляційним судом неповно з`ясовано обставини справи, що мають значення для справи. Крім того, посилався на те, що його не було належним чином повідомлено про день та час розгляду справи апеляційним судом, що є підставою для його скасування.

Відзив на касаційну скаргу відповідач не подала.

Рух справи

Ухвалою Верховного Суду від 24 січня 2019 року відкрито касаційне провадження в цій справі.

02 жовтня 2019 року справу призначено судді-доповідачеві Краснощокову Є. В.

МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА

Позиція Верховного Суду

Касаційна скарга підлягає задоволенню частково з таких підстав.

Згідно частини третьої статті 368 ЦПК України розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється в судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених статтею 369 цього Кодексу.

Відповідно до частин п`ятої, восьмої статті 128 ЦПК України судова повістка про виклик повинна бути вручена з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу для явки в суд і підготовки до участі

в судовому розгляді справи, але не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання, а судова повістка-повідомлення - завчасно. Днем вручення судової повістки є: 1) день вручення судової повістки під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані

у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Якщо повістку надіслано на офіційну електронну адресу пізніше

17 години, повістка вважається врученою у робочий день, наступний за днем її відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про її доставлення.


................
Перейти до повного тексту