1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



20 грудня 2019 року


Київ

справа № 712/1671/16а

провадження № К/9901/2851/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, третя особа - Черкаський обласний військовий комісаріат, про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І., Чаку Є.В. від 19 липня 2016 року,



УСТАНОВИВ:



ІСТОРІЯ СПРАВИ



Короткий зміст позовних вимог



1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, третя особа - Черкаський обласний військовий комісаріат, про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України та Черкаського обласного військового комісаріату щодо відмови у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності II групи внаслідок поранення (контузії), отриманої під час виконання обов`язків військової служби у розмірі 200 - кратному прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності;

- зобов`язати Департамент фінансів Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв`язку з настанням інвалідності II групи внаслідок поранення (контузії), отриманої під час виконання обов`язків військової служби у розмірі 200 - кратному прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.



Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій



2. Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 8 червня 2016 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, виходив з того, що оскільки первинно інвалідність позивачу встановлена в 2013 року, а дія постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 та нової редакції статті 16 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" поширюється тільки на військовослужбовців та звільнених осіб, які отримали первинно інвалідність після 1 січня 2014 року, то і права на виплату одноразової грошової допомоги позивач немає.

4. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 було задоволено.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 8 червня 2016 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України та Черкаського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

Зобов`язано Департамент фінансів Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу зв`язку у з настанням інвалідності ІІ групи внаслідок травми, пов`язаної з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.



5. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що одноразова грошова допомога є компенсаційним механізмом соціального захисту військовослужбовців, яка спрямована на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

У разі встановлення військовослужбовцю більшого відсотка втрати працездатності або у разі встановлення групи інвалідності, яка дає право на отримання одноразової грошової допомоги у більшому розмірі, у нього виникає право на отримання відповідної допомоги, яка виплачується йому з урахуванням виплаченої раніше суми одноразової грошової допомоги.

При розгляді заяви та документів позивача про нарахування та виплату грошової допомоги відповідач повинен був врахувати постанову Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві".



Короткий зміст вимог касаційної скарги



6. Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Міністерство оборони України звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року та залишити в силі постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 8 червня 2016 року.



СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ



7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 з 15 жовтня 1985 року по 15 листопада 1987 року проходив строкову військову службу в лавах Збройних Сил.

Згідно витягу з протоколу Центральної військово-лікарської комісії від 29 квітня 2013 року № 1095 ОСОБА_1 встановлено причинний зв`язок поранення (контузії) з виконанням обов`язків військової служби.

У 2013 році позивачу встановлена III група інвалідності.

22 червня 2015 року Черкаським обласним МСЕК № 1 - ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності в зв`язку з пораненням (контузією) що пов`язане з виконанням військового обов`язку (довідка МСЕК № 190137).

У 2015 році ОСОБА_1 звернувся до Черкаського обласного військового комісаріату із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в зв`язку з встановленою інвалідністю.

Черкаський обласний військовий комісаріат листом від 5 листопада 2015 року повідомив позивача про те, від Департаменту фінансів Міністерства оборони України надійшло повідомлення щодо опрацювання його заяви про виплату одноразової грошової допомоги. Зазначено, що у відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Тобто дія постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 та нової редакції статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" поширюється тільки на військовослужбовців та звільнених осіб, які отримали первинно інвалідність після 1 січня 2014 року, а оскільки дія вищевказаних законодавчих та нормативно-правових актів на позивача не поширюється (встановлено інвалідність до 1 січня 2014 року), то і права на виплату одноразової грошової допомоги в останнього не має.



8. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.



ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ



9. Касаційна скарга обґрунтована тим, що частиною другою пункту 3 Порядку № 975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Оскільки позивачу первинно встановлено групу інвалідності у 2013 року, то застосуванню підлягає Порядок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499.

Пунктом 4 частини 2 Порядку № 499 передбачено, що одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям строкової служби у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) без встановлення групи інвалідності, заподіяного їм під час проходження військової служби, чи в разі настання інвалідності під час проходження військової служби та особам, звільненим із строкової військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, залежно від ступеня втрати працездатності - у розмірі, що визначається у відсотках десятирічного грошового забезпечення.

На момент встановлення позивачу інвалідності, чинним законодавством не було передбачено виплати одноразової грошової допомоги звільненим військовослужбовцям строкової військової служби у разі встановлення інвалідності після спливу трьохмісячного строку після звільнення зі служби.



10. Відзиву на касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року ОСОБА_1 не подано.



11. Черкаським обласним військовим комісаріатом подано заперечення на касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року, в яких він просить скасувати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 19 липня 2016 року та залишити в силі постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 8 червня 2016 року.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ



12. Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".


................
Перейти до повного тексту