1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду





Постанова

Іменем України


11 грудня 2019 року

м. Київ


справа № 752/4567/19

провадження № 61-18608св19


Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

головуючого - Крата В. І.,

суддів: Антоненко Н. О., Журавель В. І. (суддя-доповідач), Краснощокова Є. В., Русинчука М. М.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 19 вересня 2019 року у складі судді Павицька Т. М.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У провадженні Радомишльського районного суду Житомирської області перебувала цивільна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів.

У серпні 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 подав заяву про забезпечення позову, в якій просив накласти арешт на майно, яке належить ОСОБА_2 на праві власності, а саме:

- дачний будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ;

- земельну ділянку, що знаходиться за адресою: Наливайківська сільрада, Макарівський р-н, Київська обл., площею 3,83 га, кадастровий номер 3222785200:04:013:0034.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Ухвалою Радомишльського районного суду Житомирської області від 08 серпня 2019 року відмовлено у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 - ОСОБА_4 .

Суд першої інстанції виходив із необґрунтованості заяви.

Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 19 вересня 2019 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на ухвалу Радомишльського районного суду Житомирської області від 08 серпня 2019 року визнано неподаною і повернуто заявникові.

Апеляційний суд виходив із того, що оскільки вимоги ухвали про залишення апеляційної скарги без руху заявником не виконані, є підстави для застосування частини другої статті 357 ЦПК України.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_3 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу апеляційного суду, справу передати для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

Касаційна скарга мотивована тим, що суд помилково повернув подану ним апеляційну скаргу в інтересах ОСОБА_1, оскільки відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, основними вимогами до квитанції про сплату судового збору є саме призначення платежу.

Відзив/заперечення на касаційну скаргу на надходили

Рух справи у суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 28 жовтня 2019 рокувідкрито касаційне провадження у справі № 752/4567/19 за касаційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_3 на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 19 вересня 2019 року, витребувано справу із суду першої інстанції.

Ухвалою Верховного Суду від 25 листопада 2019 року справу призначено до судового розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи у складі колегії із п`яти суддів.

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги та скасування оскарженого судового рішення.

Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Частинами першою та другою статті 400 ЦПК України визначено, що під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Відповідно до частини першої статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Зазначеним вимогам закону судове рішення суду апеляційної інстанції не відповідає.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосування норм права

У серпні 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_3 подав до суду апеляційну скаргу на ухвалу Радомишльського районного суду Житомирської області від 08 серпня 2019 року.

До поданої апеляційної скарги додано квитанцію про сплату 384,40 грн судового збору № 73-1106К від 20 серпня 2019 року.

У назві реквізиту "Платник" у вказаній квитанції зазначено " ОСОБА_5 ", у "Призначення платежу" - "Суд.зб. за апел.скарг. ОСОБА_1, на ухвалу Радом-го р-н суду від 08.08.19 по справі 752/4567/19, Жит.апел.суд, від ОСОБА_1 ".


................
Перейти до повного тексту