Постанова
Іменем України
11 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 753/15487/18
провадження № 61-18994св19
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Синельникова Є. В. (суддя-доповідач),
суддів: Осіяна О. М., Сакари Н. Ю., Хопти С. Ф., Шиповича В. В.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 ,
представник позивача - ОСОБА_2,
відповідач - ОСОБА_3 ,
представник відповідача - ОСОБА_4,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - орган опіки та піклування Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації в особі служби у справах дітей Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного суду, у складі колегії суддів:
Сержанюка А. С., Сліпченка О. І., Сушко Л. П., від 10 вересня 2019 року.
Короткий зміст позовної заяви та її обґрунтування
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - орган опіки та піклування Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації в особі служби у справах дітей Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації, про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та визначення способу участі батька у вихованні дітей.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він та ОСОБА_3 мають спільних дітей: ОСОБА_5, 2011 року народження, та ОСОБА_6, 2014 року народження, які проживають з матір`ю. Починаючи з квітня 2018 року, після того як він одружився вдруге, відповідач почала перешкоджати йому спілкуватися та бачитися з дітьми, зустрічатися особисто, замінила замки в квартирі, у зв`язку з чим він змушений чекати дітей біля під`їзду, оскільки в інший спосіб побачитися з ними не має можливості. Вказував, що прагне приймати участь у вихованні дітей, виконувати свої батьківські обов`язки, проте відповідач не бажає щоб батько бачився з дітьми без її присутності та всіляко перешкоджає їхньому спілкуванню.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив суд зобов`язати
ОСОБА_3 усунути та не чинити перешкод йому у вихованні та спілкуванні з донькою ОСОБА_5 та сином ОСОБА_6, а також визначити спосіб його участі у вихованні та спілкуванні з дітьми до досягнення ними повноліття шляхом встановлення систематичних особистих побачень без присутності матері без обмеження місця зустрічей та з правом поїздок по території України, у тому числі до бабусі, згідно з запропонованим графіком.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Дарницького районного суду міста Києва, у складі судді
Цимбал І. К., від 30 травня 2019 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов`язано ОСОБА_3 не чинити перешкоди ОСОБА_1 у спілкуванні з сином ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та дочкою ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_2 , у тому числі будь-якими засобами зв`язку. Визначено ОСОБА_1 наступний спосіб у вихованні дітей та встановлено час спілкування з дітьми без присутності ОСОБА_3 : щовівторка та щочетверга з 15-00 до 20-00 години; кожну першу та третю в місяці суботу та неділю
з 10-00 до 20-00 години, кожен день народження з 10-00 до 14-00 години, половину тривалості шкільних канікул поспіль протягом навчального року; кожен червень року протягом усього місяця; у святкові дні: а саме: 01 січня,
07 січня, 08 березня, 28 червня кожного року з 12-00 до 16-00 години. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що позивач веде аморальний спосіб життя, порушує вимоги законодавства у будь-якій сфері, ухиляється від утримання дітей, негативно впливає на їх розвиток та виховання, є небезпечним для них. Доводи відповідача ґрунтуються виключно на її емоційній неприязні до нової родини позивача, небажанні зустрічей дітей з новою дружиною останнього, на ґрунті чого у сторін виникають сварки, скандали, взаємні образи, зокрема, які відбуваються у присутності дітей, що негативно впливає на їх розвиток та виховання. Суд першої інстанції вважав, що зазначений спосіб участі батька у вихованні дітей забезпечить справедливий баланс між правами та обов`язками сторін, рівність таких прав і обов`язків по відношенню до дітей, які мають однакову прихильність до обох батьків.
Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції
Постановою Київського апеляційного суду від 10 вересня 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено частково. Рішення суду першої інстанції у частині визначення способу участі батька у вихованні дітей скасовано та ухвалено у цій частині нове рішення про часткове задоволення позовних вимог. Визначено ОСОБА_1 наступний спосіб у вихованні дітей: кожна субота місяця з 11-00 до 20-00 години, а в інший час - за домовленістю батьків; день народження ОСОБА_5 - ІНФОРМАЦІЯ_2 з 12-00 до
16-00 години, кожен парний рік; день народження ОСОБА_6 - ІНФОРМАЦІЯ_1 з 12-00 до 16-00 години, кожен парний рік, святкові дні кожен парний рік - з 12-00 до 16-00 години. У задоволенні решти позовних вимог щодо участі батька у виховані дітей відмовлено. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін. Вирішено питання про розподіл судових витрат.
Постанова суду апеляційної інстанції мотивована тим, що суд першої інстанції безпідставно не взяв до уваги висновок органу опіки та піклування від 20 вересня 2018 року, який є повним, обґрунтованим, таким, що здійснений на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дітей, інших обставин, що мають істотне значення, а також повністю відповідає інтересам дітей.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції у частині визначення способу участі батька у вихованні дітей та залишити в силі рішення суду першої інстанції в цій частині, посилаючись на неправильне застосування судомапеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Доводи касаційної скарги зводяться до того, що суд апеляційної інстанції дійшов необґрунтованого висновку щодо доцільності зміни способу участі батька у вихованні дітей та зменшення часу для їх особистих побачень. Постанова суду апеляційної інстанції суперечить інтересам як самих дітей, так і батька. Суд апеляційної інстанції не врахував, що суд може не погодитись з висновком органу опіки та піклування, який носить рекомендаційний характер. Висновок органу опіки та піклування не можна вважати обґрунтованим, оскільки в ньому не визначено місце проведення зустрічей з дітьми, присутність або неприсутність матері, натомість вказано, що в іншій час позивач може бачити дітей за домовленістю з відповідачем, не взявши до уваги наявність тривалого конфлікту між колишнім подружжям та неможливість дійти згоди щодо участі у спілкуванні з дітьми. Заявник вказує про неможливість виконання відповідачем постанови суду апеляційної інстанції у зв`язку з нечітким та неоднозначним формулюванням резолютивної частини. Також заявник наголошує на тому, що батько на рівні з матір`ю має право на виховання дітей. Законодавство України не містить положень, які б наділяли будь-кого з батьків пріоритетним правом на проживання та спілкування з дитиною.
Судове рішення оскаржується лише у частині визначення способу участі батька у вихованні дітей. В іншій частині судові рішення не оскаржуються, а тому в силу статті 400 ЦПК України касаційному перегляду не підлягають.
Короткий зміст відзиву на касаційну скаргу
У відзиві на касаційну скаргу представник ОСОБА_3 - ОСОБА_4 просить залишити касаційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 без задоволення, а оскаржену постанову суду апеляційної інстанції - без змін, посилаючись на її законність та обґрунтованість. Представник ОСОБА_3 - ОСОБА_4 посилається на недопустиму поведінку батька у присутності дітей та необхідність врахування бажання дітей проводити зустрічі з батьком разом з матір`ю.
До Верховного Суду надійшла відповідь на відзив представник ОСОБА_1 ОСОБА_2, в якій заявник просить залишити без розгляду відзив на касаційну скаргу, а касаційну скаргу задовольнити.
Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції
Ухвалою Верховного Суду від 01 листопада 2019 року відкрито касаційне провадження за поданою касаційною скаргою.
15 листопада 2019 року справу передано судді-доповідачу.
Ухвалою Верховного Суду від 02 грудня 2019 року справу призначено до судового розгляду колегією у складі п`яти суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду без повідомлення учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Фактичні обставини справи, встановлені судами
18 липня 2009 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було зареєстровано шлюб, який рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 06 грудня
2016 року у справі № 753/17733/16-ц було розірвано (т.1, а.с. 16, 19-20).
Під час шлюбу у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народилися діти: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_6,
ІНФОРМАЦІЯ_1 (т. 1, а.с. 17-18).
Після розірвання шлюбу діти залишилися проживати з ОСОБА_3 у квартирі АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 проживає окремо в орендованій квартирі (т.1, а.с. 22-26).
28 квітня 2018 року ОСОБА_1 одружився вдруге (т. 1, а.с. 46), після чого відносини між сторонами почали псуватися, що призвело до сварок та непорозумінь між сторонами, що беззаперечно встановлено в судовому засіданні з пояснень сторін, а також досліджених аудіо та відеозаписів.
Відповідач чинить перешкоди позивачу у спілкуванні з дітьми, зокрема наполягає на своїй присутності при зустрічах батька з дітьми.
Згідно висновку Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації як органу опіки та піклування від 20 вересня 2018 року визначено наступний спосіб участі батька ОСОБА_1 у виховані дітей: кожна субота місяця