ПОСТАНОВА
Іменем України
18 грудня 2019 року
Київ
справа №813/146/16
адміністративне провадження №К/9901/10889/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого судді Стеценка С.Г.,
суддів Рибачука А. І., Тацій Л. В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Релігійної громади Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська Львівської області до Львівської обласної державної адміністрації, третя особа - Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2016 (головуючий суддя Сасевич О. М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.05.2016 (головуючий суддя Коваль Р. Й., судді: Гудима Л. Я., Гуляка В. В.),
В С Т А Н О В И В:
I. Короткий зміст позовних вимог
1. У січні 2016 року Релігійна громада Української Автокефальної Православної Церкви м. Мостиська Львівської області (далі - РГ УАПЦ, позивач) звернулася з позовом до Львівської обласної державної адміністрації (далі - Львівська ОДА, відповідач), третя особа - Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області (далі - РГ УПЦ КП), в якому просила визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Львівської ОДА від 30.12.2015 №875/0/5-15 "Про статут релігійної громади" (далі - спірне розпорядження).
2. Вимоги позовної заяви обґрунтовувались тим, що відповідач, приймаючи оспорюване розпорядження, яким затверджено зміни до статуту юридичної особи - РГ УПЦ КП з кодом ЄДРПОУ 34736320, за змістом яких вона нібито стає правонаступником релігійної громади (юридичної особи) з кодом ЄДРПОУ 23957456, котра насправді відноситься до Української Автокефальної Православної Церкви й підпорядковується саме їй. Зазначав позивач і про те, що Львівська ОДА не взяла до уваги існуючі конфлікти між двома релігійними групами, а також не врахувала рішення судів з даного приводу, що, в свою чергу, призвело до загострення існуючого конфлікту, а не до його вирішення.
3. Окрім цього, позивач наголошував, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2015, постановленою у справі №813/5156/15, було задоволено клопотання РГ УАПЦ про забезпечення позову, натомість відповідач, всупереч встановленої судом заборони, про яку він був обізнаний, видав спірне розпорядження.
II. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
4. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02.03.2016, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.05.2016, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано спірне розпорядження.
5. Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що встановлені ухвалою суду про забезпечення позову заборони на відповідача не розповсюджувались, а спірним розпорядженням зареєстровано зміни до статуту стосовно питань, які не вирішувалися повноважним органом релігійної громади, і про внесення яких повноважні особи не зверталися з заявою до органу виконавчої влади й це очевидно не відповідає приписам чинного законодавства України.
6. Позиція суду першої інстанції ґрунтується й на тому, що відповідачем не доведено факту завершення приєднання Релігійної громади Української Православної Церкви - Київський Патріархат в м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 23957456) до Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 34736320), як і не підтверджено факту внесення відповідних змін до відомостей у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 34736320). Поряд із цим, суд встановив, що відомості з Єдиного державного реєстру стосовно юридичної особи - правонаступника не подавалися суб`єкту владних повноважень при здійсненні реєстрації змін у статуті щодо правонаступництва, а лише надавалися відомості з Єдиного державного реєстру щодо юридичної особи, яка припинялася.
7. Спираючись на викладене, суд дійшов висновку, що внесення до статуту юридичної особи відомостей про обставини, які ще не настали, є необґрунтованим, а тому такі положення статуту суперечать існуючим правовідносинам і нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим реєстрація відповідних змін суб`єктом владних повноважень є протиправною.
8. Залишаючи без змін рішення суду першої інстанції, апеляційний суд в цілому погодився з висновками про наявність підстав для задоволення позову, однак, виходив з того, що спірне розпорядження суперечить нормам чинного законодавства України і є протиправним, виходячи з статей 12, 15 Закону України від 23.04.1991 №987-XII "Про свободу совісті та релігійні організації" (далі - Закон №987-XII в редакції, чинній станом на день виникнення спірних правовідносин), які визначають, що обов`язковою умовою для здійснення реєстрації статуту релігійної організації є його відповідність чинному законодавству. У світлі вказаного, суд апеляційної інстанції звернув увагу на те, що відповідний суб`єкт владних повноважень, здійснюючи свою функцію як особа, що провадить реєстрацію статуту релігійної організації, повинен аналізувати положення статуту, з урахуванням усіх необхідних документів, щоби виключити можливість проведення реєстрації статуту, що не відповідає чи не в повній мірі відповідає наведеним вище вимогам, чого в даному випадку відповідачем зроблено не було та, як наслідок, потягнуло за собою безпідставну реєстрацію змін до статуту релігійної громади за оспорюваним рішенням.
III. Короткий зміст вимог касаційної скарги, узагальнені доводи особи, яка її подала, а також узагальнений виклад позиції інших учасників справи
9. Не погодившись із наведеними вище судовими рішеннями, РГ УПЦ КП подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та порушення норм процесуального права, просить їх скасувати і відмовити у задоволенні позову.
10. Аргументуючи вимоги касаційної скарги, третя особа зазначила, що спірне розпорядження, на її думку, не порушує прав позивача, є законним та видано з дотриманням критеріїв, передбачених у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
11. Скаржник вважає, що суди попередніх інстанцій, розглядаючи справу, не надали належної оцінки спірним правовідносинам, не повно з`ясували обставини справи, у зв`язку з чим, на його переконання, оскаржувані судові рішення не узгоджуються з критеріями законності та обґрунтованості, а тому підлягають скасуванню.
12. У поданих РГ УАПЦ запереченнях на касаційну скаргу висловлено незгоду з її доводами і вимогами, оскільки, як вважає заявник, оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, у зв`язку з чим останній просить залишити такі без змін.
13. Відповідач своїм правом на подання заперечень на касаційну скаргу не скористався.
IV. Процесуальні дії у справі та клопотання учасників справи
14. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 02.07.2016 відкрите касаційне провадження у справі за вказаною касаційною скаргою.
15. В подальшому справа передана до Верховного Суду як суду касаційної інстанції в адміністративних справах відповідно до підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України.
16. За правилами підпункту 4 пункту 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
17. Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Гімона М. М., суддів: Бучик А. І., Мороз Л. Л.
18. У зв`язку зі зміною спеціалізації та введенням до іншої судової палати судді-доповідача Гімона М. М. (Рішення зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 20.05.2019 №14), на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду, протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено колегію суддів для розгляду касаційної скарги у складі судді-доповідача Стеценка С. Г., суддів: Рибачука А. І., Тацій Л. В.
19. Ухвалою Верховного Суду від 09.12.2019 справу призначено до касаційного розгляду в порядку письмового провадження з 11.12.2019.
20. Також, РГ УАПЦ подала до касаційного суду заяву, в якій просить закрити провадження у справі у зв`язку зі зміною своєї правової позиції. При цьому наголосила, що повністю підтримує постанову суду першої інстанції, прийняту в цій справі.
V. Стислий виклад обставин справи, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій
21. Як встановлено судами попередніх інстанцій, Львівській ОДА було подано документи для проведення державної реєстрації статуту Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 34736320) в новій редакції, а саме, з доповненням статуту релігійної громади пунктом 1.5 наступного змісту: "Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 34736320) є правонаступником релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 23957456)".
22. У заяві на проведення реєстрації змін до статуту вказується, що такі дії вчиняються відповідно до рішення загальних парафіяльних зборів Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області від 12.07.2015.
23. Згідно з пунктом 6.1 статуту Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області, зареєстрованого розпорядженням голови Львівської ОДА від 14.11.2006 №1161, у новій редакції зареєстрованого розпорядженням голови Львівської ОДА від 19.01.2015 №15/0/5-15, право внесення змін і доповнень до даного статуту мають парафіяльні збори в тому ж порядку і в той термін, що і реєстрація статуту згідно із статтею 14 Закону №987-XII.
24. Рішення про внесення змін до статуту Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області було прийнято відповідними парафіяльними зборами, які відбулися 12.07.2015, що засвідчується протоколом таких зборів.
25. Із копії протоколу загальних парафіяльних зборів від 12.07.2015 щодо внесення змін до статуту Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області випливає, що цими зборами в частині змін діючого статуту було прийнято рішення виключно про доповнення його єдиним пунктом.
26. А саме, парафіяльні збори вирішили доповнити статут пунктом 1.5 у редакції "Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 34736320) є правонаступником релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 23957456)", шляхом викладення статуту в новій редакції.
27. При цьому, суд відзначає, що питання щодо внесення інших змін чи доповнень до статуту Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці у м. Мостиська Львівської області (окрім вказаних вище) загальними парафіяльними зборами 12.07.2015 не розглядалися та рішення з таких питань не приймалися.
28. Відповідно до наведеного вище рішення загальних парафіяльних зборів від 12.07.2015 року, голові Львівської ОДА було подано відповідну заяву від 12.07.2015 про реєстрацію статуту релігійної громади в новій редакції з доповненням пунктом 1.5 "Релігійна громада Української Православної Церкви Київського Патріархату парафії Покрова Пресвятої Богородиці м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 34736320) є правонаступником релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Мостиська Львівської області (код ЄДРПОУ 23957456)".
29. Така заява підписана десятьма членами Парафіяльної ради відповідної релігійної громади, склад якої був затверджений тим же рішенням загальних парафіяльних зборів від 12.07.2015.
30. Як вбачається з порівняння змісту статуту Релігійної громади Української Православної Церкви Київського Патріархату в м. Мостиська Львівської області, зареєстрованого у новій редакції розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 19.01.2015 №15/0/5-15 (тобто в редакції до реєстрації 30.12.2015 змін до нього), зі змістом статуту цієї ж громади в редакції, зареєстрованого згідно оспорюваного розпорядження голови Львівської ОДА від 30.12.2015 №875/0/5-15, редакції статутів не відповідають одна одній, із урахуванням доповнень, відповідно до рішення парафіяльних зборів релігійної громади від 12.07.2015, тобто містять зміни, які не приймалися парафіяльними зборами релігійної громади.