1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



18 грудня 2019 року

м. Київ



Справа № 916/509/17



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Дроботової Т. Б. - головуючого, Пількова К. М., Чумака Ю. Я.,



здійснивши перегляд у порядку письмового провадження постанови Південно-західного апеляційного господарського суду від 11.06.2019 (судді: Мишкіна М. А., Богатир К. В., Разюк Г. П.) і рішення Господарського суду Одеської області від 29.10.2018 (суддя Волков Р. В.)



за касаційною скаргою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Нова Аркадія" у справі



за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго"



до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Нова Аркадія",



треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,



про стягнення 117 239,16 грн,



В С Т А Н О В И В:



1. Короткий зміст позовних вимог і заперечень

1.1. У лютому 2017 року Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія Одесаобленерго" (наразі і далі - АТ "Одесаобленерго") звернулося до Господарського суду Одеської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Нова Аркадія" (далі - ОСББ "Нова Аркадія") про стягнення заборгованості за спожиту активну електричну енергію у сумі 103 630,72 грн, а також 8 011,32 грн пені, 4 764,09 грн інфляційних втрат і 833,03 грн - 3 % річних.

Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором від 01.03.2012 № 4812 про постачання електричної енергії (далі - договір від 01.03.2012) в частині повної і своєчасної оплати вартості електричної енергії, спожитої за період із серпня 2016 року по січень 2017 року.

1.2. У відзиві на позов відповідач просив відмовити у його задоволенні, зазначив про ненадання відомостей про обсяги споживання електричної енергії усіма мешканцями будинку, некоректну роботу приладів обліку електроенергії побутових споживачів (маршрутизаторів), про неврегулювання у досудовому порядку наявного між сторонами у справі спору. Також відповідач наголосив, що спірна заборгованість є заборгованістю мешканців будинку перед позивачем, показники з приладів обліку електроенергії яких не знімалися і не відмінусовувалися під час розрахунку обсягів електроспоживання.

2. Короткий зміст судових рішень

2.1. Справа господарськими судами розглядалася неодноразово.

2.2. Рішенням Господарського суду Одеської області від 29.10.2018 позов задоволено. Стягнуто з ОСББ "Нова Аркадія" на користь АТ "Одесаобленерго" 103 630,72 грн заборгованості за спожиту активну електричну енергію, 8 011,32 грн пені, 833,03 грн - 3 % річних, 4 764,09 грн інфляційних витрат і 1 758,59 грн судового збору.

Аргументуючи судове рішення, господарський суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач у спірному періоді несвоєчасно і не у повному обсязі оплачував рахунки за електричну енергію за договором від 01.03.2012, отже за відповідачем рахується заборгованість у заявленій позивачем сумі. Зважаючи на прострочення оплати, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення, окрім заявленої заборгованості, спірних сум пені, інфляційних втрат і 3 % річних.

2.3. Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 11.06.2019 рішення Господарського суду Одеської області від 29.10.2018 залишено без змін із тих самих підстав.

3. Короткий зміст касаційної скарги і заперечення на неї

3.1. ОСББ "Нова Аркадія", не погоджуючись з ухваленими у справі судовими рішеннями, подало касаційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Одеської області від 29.10.2018 і постанову Південно-західного апеляційного господарського суду від 11.06.2019 та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Підставами для скасування судових рішень ОСББ "Нова Аркадія" вважає неправильне застосування норм матеріального і процесуального права. Зокрема, скаржник наголошує на відсутності правових підстав для стягнення спірних коштів з відповідача; зазначає, що позивач не відрахував від загального обсягу електричної енергії, спожитої за загальнобудинковими приладами обліку електричної енергії, обсяг електроенергії, спожитої окремими побутовими споживачами і безпідставно вимагає її повторної оплати відповідачем; відповідач ніколи не знімав показів лічильників побутових споживачів. Водночас скаржник посилається на постанови Верховного Суду від 18.07.2018 у справі № 920/422/17, від 11.09.2018 у справі № 920/208/17, від 27.09.2018 у справі № 910/24687/15.

3.2. Від АТ "Одесаобленерго" надійшов відзив на касаційну скаргу, в якому позивач акцентував необґрунтованість наведених у касаційній скарзі доводів і правомірність висновків господарських судів попередніх інстанцій, викладених в оскаржених судових рішеннях.

4. Розгляд касаційної скарги та встановлені судами обставини справи

4.1. Переглянувши оскаржені у справі постанову та рішення, дослідивши наведені у касаційній скарзі доводи і заперечення на неї, перевіривши наявні матеріали справи щодо правильності застосування господарськими судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

4.2. Як свідчать матеріали справи та установили суди, 01.03.2012 між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго", правонаступником якого є позивач, - постачальником електричної енергії і ОСББ "Нова Аркадія" - споживачем укладено договір про постачання електричної енергії, за умовами якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачеві для забезпечення електроустановок споживача із приєднаною потужністю, величини якої на площадках вимірювання та точках продажу визначені у додатку № 2 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальникові вартість використаної (купленої) електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Відповідно до пункту 2.1 цього договору під час виконання його умов з питань, що не обумовлені у договорі, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

За змістом пункту 2.3.3 договору від 01.03.2012 споживач зобов`язується оплачувати постачальникові вартість електричної енергії згідно з умовами додатків № 5 "Порядок розрахунків" і № 2 "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії".

У пункті 4.2.1 договору сторони погодили, що за внесення платежів, передбачених у пунктах 2.3.3-2.3.4 цього договору, із порушенням термінів, визначених у додатку № 5 "Порядок розрахунків", споживач сплачує постачальникові електричної енергії пеню у розмірі 0,5 %, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діяла у той період, за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

Згідно з пунктом 1 Порядку розрахунків (додаток № 5 до спірного договору) розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електроенергії є місяць із 15 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця. При розрахунках за фактично спожиту електроенергію поняття "розрахунковий період" та "календарний місяць" вважаються прирівняними. Розрахунки за електричну енергію споживач проводить виключно грошовими коштами на поточний рахунок із режимом використання постачальника електричної енергії. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника електроенергії або дата внесення споживачем готівки в касу постачальника.

Споживач здійснює повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії за розрахунковий період один раз за фактичними показами засобів обліку електричної енергії згідно з виписаним рахунком. Оплата рахунків за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, по протоколах порушень при користуванні електричною енергією, рахунків за перетікання реактивної енергії, пеня, індекс інфляції, 3 % річних та інші платежі згідно з умовами цього договору здійснюються споживачем самостійно упродовж 5 операційних днів з дня отримання рахунка (пункт 2 Порядку розрахунків).

Відповідно до пункту 4 Порядку розрахунків обсяг фактично спожитої за розрахунковий період електричної енергії, з урахуванням розрахункової величини втрат на ділянці мережі від місця встановлення засобів обліку до межі балансової належності електромереж, визначається за "Актом про обсяги спожитої електроенергії" за показами розрахункових засобів обліку, знятих відповідно до графіка зняття показів. Акт про обсяги переданої субспоживачеві електричної енергії узгоджується з основним споживачем.

У пункті 5 Порядку розрахунків передбачено, що розмір коштів, які має сплатити споживач за спожиту в розрахунковому періоді електричну енергію, визначається на підставі поданого споживачем "Акта про обсяги спожитої електроенергії" як сума добутків рівнів тарифу відповідного класу, який діяв на кінець розрахункового періоду на обсяг спожитої в розрахунковому періоді електроенергії. За результатами розрахункового періоду постачальник електричної енергії та споживач підписують акт прийняття-передавання товарної продукції та акт прийняття-передавання наданих послуг (у разі здійснення споживачем розрахунків за перетікання реактивної енергії) із зазначенням вартості обсягу переданої та поставленої споживачу електричної енергії. Акт прийняття-передавання товарної продукції та акт прийняття-передавання наданих послуг оформлюються сторонами щомісячно останнього дня календарного місяця, в якому проведено розрахунок за використану електричну енергію, скріплюються підписами та печатками обох сторін.

Згідно з пунктом 7 Порядку розрахунків у разі несвоєчасної сплати обумовлених у цьому Порядку платежів постачальник електричної енергії нараховує споживачеві пеню, а суму боргу повинно бути сплачено з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних. Пеню, інфляційні нарахування, річні споживач сплачує на поточний рахунок постачальника електричної енергії, зазначений у рахунках.

У переліку об`єктів ОСББ "Нова Аркадія", що живляться від мереж 0,4 Кв (додаток № 10 до спірного договору) зазначено, що до загальнобудинкових приладів обліку електричної енергії підключено 2 лічильники житлового комплексу (технічні цілі), 16 субспоживачів і 450 побутових споживачів - мешканців будинку, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Тениста, 9/12.

Під час вирішення спору попередні судові інстанції установили, що позивач поставив відповідачеві-споживачеві електричну енергію, обсяг якої розраховано за загальнобудинковими приладами обліку електричної енергії (№ 01069561, № 01157901) за вирахуванням обсягу електричної енергії, спожитої субспоживачами та вирахуванням обсягу електричної енергії, спожитої побутовими споживачами (мешканцями будинку): 75 859 кВт/год за серпень 2016 року; 36 333 кВт/год за вересень 2016 року; 41 875 кВт/год за жовтень 2016 року; 18 066 кВт/год за листопад 2016 року; 13 367 кВт/год за грудень 2016 року; 54 226 кВт/год за січень 2017 року.

Показники загальнобудинкових приладів обліку електричної енергії і приладів обліку субспоживачів у серпні 2016 року - січні 2017 року відповідач надав позивачеві у відповідних щомісячних актах про обсяги спожитої електроенергії ОСББ "Нова Аркадія". Обсяги електричної енергії побутових споживачів у серпні 2016 року - січні 2017 року позивачеві надавали побутові споживачі за допомогою автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії, за допомогою засобів телефонного зв`язку, а також шляхом знімання представниками позивача показів приладів обліку та самостійного внесення мешканцями будинку відомостей про обсяги спожитої електричної енергії.

За вирахуванням обсягів електроенергії, спожитої субспоживачами та побутовими споживачами електроенергії, позивач виставив відповідачеві рахунки-фактури за спожиту електроенергію від 22.08.2016 № 4812/1 на суму 75 100,42 грн; від 19.09.2016 № 4812/1 на суму 46 870,86 грн; від 25.10.2016 № 4812/1 на суму 53 741,40 грн; від 28.11.2016 № 4812/1 на суму 29 424,91 грн; від 22.12.2016 № 4812/1 на суму 15 452,92 грн; від 30.01.2017 № 4812/1 на суму 74 918,04 грн.

Господарські суди також установили, що не усі ці рахунки-фактури відповідач оплатив повністю, у зв`язку з чим за ним рахується заборгованість за електроенергію за спірним договором.

4.3. З огляду на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за договором від 01.03.2012 у частині повної і своєчасної оплати отриманої електричної енергії позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості за активну електричну енергію у сумі 103 630,72 грн, а також 8 011,32 грн пені, 4 764,09 грн інфляційних втрат і 833,03 грн - 3 % річних.

5. Позиція Верховного Суду

5.1. Згідно з частиною 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергія) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів (частина 7 статті 276 зазначеного Кодексу).

За змістом статті 26 Закону України "Про електроенергетику" (чинного на час виникнення спірних правовідносин) споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.


................
Перейти до повного тексту