ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 904/1770/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Дроботової Т. Б. - головуючого, Зуєва В. А., Пількова К. М.,
секретар судового засідання - Грузицька І. В.,
за участю представників:
позивача -Печерного С.Л.,
відповідача - не з`явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Криворізької міської ради
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 30.09.2019 (судді: Березкіна О. В., Кузнецова І. Л., Кощеєв І. М.) і рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2019 (суддя Бєлік В. Г.) у справі
за позовом Приватного акціонерного товариства "Суха Балка"
до Криворізької міської ради
про визнання додаткової угоди № 1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки укладеною,
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст і підстави позовних вимог
1.1. У квітні 2019 року Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" (далі - ПрАТ "Суха Балка") звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради про визнання укладеною додаткової угоди № 1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 04.01.2016 № 2016116 (державна реєстрація права оренди від 30.04.2016 № 14415384) (далі - договір) у запропонованій позивачем редакції.
1.2. Позовні вимоги з посиланням, зокрема на положення статей 15, 16, 627, 640, 759, 762 Цивільного кодексу України, статей 181, 188, 238 Господарського кодексу України, статей 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", положення Податкового кодексу України, а також умови договору обґрунтовані тим, що наданою за договором оренди земельною ділянкою ПрАТ "Суха Балка" користується для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин. Отже, згідно з положеннями чинного законодавства, позивач як підприємство, яке користується земельною ділянкою для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин має право на пільги зі сплати орендної плати (як форми плати за землю) у розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до статей 274, 277 Податкового кодексу України.
Крім того, позивач акцентував, що згідно з рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 встановлено ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю у 2019 році, зокрема визначено, що ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю для земель промисловості з цільовим призначенням 11.01 (добувна промисловість) код розділу КВЕД07,09 для юридичних осіб на 2019 рік встановлена на рівні 2,5 % від нормативної грошової оцінки земель міста.
Для приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства та укладення відповідної додаткової угоди ПрАТ "Суха Балка" звернулося до Криворізької міської ради (лист від 05.02.2019 № 69.1/281) і надіслало проекти додаткових угод. Проте Криворізька міська рада (лист від 27.02.2019 № 15/18/587) відмовила у підписанні запропонованих ПрАТ "Суха Балка" додаткових угод, вказавши на нерозповсюдження на підприємство пільги щодо плати за землю, встановлені для платників земельного податку.
ПрАТ "Суха Балка" вважає, що Криворізька міська рада своїми діями щодо непідписання додаткових угод із позивачем намагається уникнути належного виконання умов укладеного між сторонами договору в частині необхідності зміни розміру орендної плати за земельну ділянку у разі зміни розмірів земельного податку, що стало підставою для звернення до суду.
1.3. У відзиві на позовну заяву Криворізька міська рада, заперечуючи проти її задоволення, наголосила, що зі змісту договору убачається, що ПрАТ "Суха Балка" було надано земельну ділянку промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення шахти вентиляційної № 9, що є відмінним від виду використання земельних ділянок, передбаченого пунктом 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, оскільки не пов`язано з видобуванням корисних копалин та розробкою родовищ корисних копалин.
Під час укладення договору сторонами були обумовлені його умови, а запропоновані позивачем у додаткових угодах умови є неприйнятними для Криворізької міської ради і порушують права територіальної громади.
2. Короткий зміст судових рішень у справі
2.1. Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2019, залишеним без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 30.09.2019, позов задоволено, визнано укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 04.01.2016 № 2016116 між ПрАТ "Суха Балка" і Криворізькою міською радою у запропонованій позивачем редакції, яку викладено у резолютивній частині рішення.
Суди попередніх інстанції установили, що ПрАТ "Суха Балка" є гірничодобувним підприємством і має право на визначення розміру орендної плати відповідно до пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу, отже дійшли висновку про наявність підстав для внесення відповідних змін до укладеного між сторонами договору оренди землі.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги
3.1. Не погоджуючись із постановою Центрального апеляційного господарського суду від 30.09.2019 і рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 11.07.2019, Криворізька міська рада у касаційній скарзі просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову, наголошуючи на неправильному застосуванні судами норм матеріального права і порушенні норм процесуального права.
Скаржник зазначає, що укладенню договору передувала процедура погодження сторонами його умов, у тому числі і щодо орендної плати із визначенням її розміру, індексації, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за їх несплату. Запропоновані позивачем у додатковій угоді про внесення змін до договору умови є неприйнятними для відповідача і такими, що не узгоджуються з рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816, порушують інтереси територіальної громади міста Кривого Рогу в частині недоотримання коштів до місцевого бюджету від сплати орендної плати.
Суди, на думку заявника касаційної скарги, не звернули уваги, що чинним законодавством розмежовано поняття земельного податку і орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Проте, оскільки ПрАТ "Суха Балка" не є постійним землекористувачем спірної земельної ділянки комунальної власності, а є її орендарем, тобто платником плати за землю у формі орендної плати, на нього не розповсюджуються особливості оподаткування плати за землю, установлені для платників земельного податку. Суди не навели обґрунтування застосування до орендних правовідносин у цьому випадку, які регулюються імперативними приписами статті 288 Податкового кодексу України положень пункту 284.2 статті 284 цього Кодексу, яким визначаються особливості оподаткування плати за землю у виді земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 277 Податкового кодексу України.
Криворізька міська рада акцентує на відсутності у матеріалах справи доказів на підтвердження використання спірної земельної ділянки саме для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а наданий ПрАТ "Суха Балка" не є таким доказом.
3.2. У відзиві на касаційну скаргу ПрАТ "Суха Балка", заперечуючи проти її задоволення, просить залишити судові рішення без змін, акцентуючи, що розміщена на орендованій земельній ділянці гірничо-технічна споруда - шахта вентиляційна № 9 безпосередньо задіяна в процесі видобування залізної руди та входить до єдиної технологічної схеми гірничодобувного підприємства і використовується ПрАТ "Суха Балка" для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, про що зазначено у пункті 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, що спростовує доводи скаржника про недоведеність використання спірної земельної ділянки саме для видобування корисних копалин та свідчить про їх безпідставність.
Отже ПрАТ "Суха Балка" наголошує на правомірності висновків судів про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі та безпідставності, необґрунтованості та недоведеності вимог касаційної скарги Криворізької міської ради.
4. Розгляд касаційної скарги і позиція Верховного Суду
4.1. Заслухавши суддю-доповідача, присутнього у судовому засіданні представника позивача, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
4.2. Суди попередніх інстанцій установили, що 04.01.2016 між Криворізькою міською радою (орендодавець) і Публічним акціонерним підприємством "Євраз Суха Балка" (правонаступником якого є ПрАТ "Суха Балка") (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 2016116, яким передбачень такі умови:
- орендодавець на підставі рішення міської ради від 30.12.2014 № 3264 надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення шахти вентиляційної № 9, розташованої у Жовтневому районі м. Кривого Рогу, загальною площею 2,2488 га, кадастровий номер земельної ділянки 1211000000:04:051:0024 (пункти 1, 2, 4 договору);
- договір укладено на 5 років; після закінчення строку договору орендар, у разі належного виконання обов`язків відповідно до умов договору, має переважно право на укладення договору оренди землі на новий строк. Орендар зобов`язаний повідомити орендодавця про намір поновити договір оренди земельної ділянки за два місяця (але не пізніше ніж за місяць) до спливу строку договору оренди, додавши до листа-повідомлення проект додаткової угоди. Поновлення договору здійснюється на підставі ухваленого орендодавцем відповідного рішення (пункт 6 договору).
- згідно з пунктом 7 договору річна орендна плата з 1 січня 2016 року вноситься орендарем в розмірі 120 393,41 грн. виключно у грошовій формі. Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється у зв`язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. Орендар самостійно зобов`язаний щорічно відповідно до інформації Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки. Обчислення розміру орендної плати розміру орендної плати здійснюється на підставі ст. 289 податкового кодексу України у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документації (або довідки), виконаний управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області на рішень міської ради від 24.06.2015 №3728 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого рогу", №3727 "про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати та пільг зі сплати за землю на території міста Кривого Рогу". Плата вноситься орендарем на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Жовтневому районі м. Кривому Розі Дніпропетровської області № 332 198 127 00022 у банку ГУДКСУ Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ, МФО 805012, код ЄДРПОУ 38031627. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору.
- за змістом пункту 10 договору орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України.
- відповідно до пункту 11 договору розмір та сума орендної плати переглядається з внесенням змін до цього договору у разі: - затвердження базової вартості 1 м2 земель міста та зміни даної базової вартості; - зміни умов господарювання, передбачених договором; - зміни розмірів річної орендної плати за землю, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; - погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; - в разі зміни або скасування понижувального коефіцієнту; - в інших випадках, передбачених законодавством та цим договором.
4.3. Суди попередніх інстанцій також установили, що згідно з рішенням Криворізької міської ради № 2816 від 27.06.2018 "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році" встановлено ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю у 2019 році та передбачено, що ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю для земель промисловості з встановленим цільовим призначенням 11.01 (добувна промисловість) код розділу КВЕД 07, 09 для юридичних осіб на 2019 рік встановлена на рівні 2,500 процентів від нормативної грошової оцінки земель міста.
ПрАТ "Суха Балка" у зв`язку із змінами у законодавстві 05.02.2019 направило Криворізькій міській раді проект додаткової угоди № 1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 04.01.2016 № 2016116 (державна реєстрація права оренди від 30.04.2016 №14415384) і зазначило про необхідність внесення змін до договору в частині розрахунку річної орендної плати, такого змісту:
1) доповнити пункт 5 Розділу "Об`єкт оренди" абзацом наступного змісту "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.02.2017 № 72 становить 14 179 583,52 грн.;
2) пункт 7 Розділу "Оренда плата" змінити та викласти у такій редакції:
"7. Починаючи з 01.01.2019 річна оренда плата за земельну ділянку вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі та на момент укладення цієї додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №2016116 від 04.01.2016 (державна реєстрація права оренди від 30.04.2016 №14415384), становить 88 622 грн. 40 коп. (вісімдесят вісім тисяч шістсот двадцять дві грн. 40 коп.). Обчислення розміру орендної плати починаючи з 01.01.2019 здійснюється на підставі пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України у розмірі 25 % податку, обчисленого відповідно до пункту 274.1 статті 274, пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України та рішення Криворізької міської ради "Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затвердження Регламенту оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році" від 27.06.2018 № 2816, згідно з розрахунком, наведеним у додатку № 1 до цієї угоди, який є її невід`ємною частиною.
Плата вноситься "Орендарем" на рахунок Управління Державної казначейської служби України у Покровському районі у м. Кривому розі Дніпропетровської області №332 128 120 04022 у банку Казначейства України (ЕАП), МФО 899998, код ЄДРПОУ 38031627.
Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього договору".
Суди установили, що зазначену додаткову угоду направлено на адресу відповідача 05.02.2019. Відповідь Криворізька міська рада не надала, що стало підставою для звернення до суду.
4.4. Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога ПрАТ "Суха Балка" до Криворізької міської ради про визнання укладеною додаткової угоди № 1 про внесення змін до договору у запропонованій позивачем редакції на підставі, зокрема, статей 15, 16, 627, 640, 759, 762 Цивільного кодексу України, статей 181, 188, 238 Господарського кодексу України, статей 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", у зв`язку із використанням позивачем земельної ділянки для видобування корисних копалин і розробки родовищ корисних копалин, що свідчить про наявність підстав для розрахунку орендної плати на підставі пункту 284.4 статті 284 Податкового кодексу України.
Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Наведена норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язано із позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи. Порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.