Постанова
Іменем України
04 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 154/255/16
провадження № 61-9870св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
головуючого - Луспеника Д. Д.,
суддів: Воробйової І. А., Гулька Б. І., Лідовця Р. А., Черняк Ю. В. (суддя-доповідач),
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідачі: Володимир-Волинська міська рада Волинської області, ОСОБА_2,
розглянув у порядку спрощеного позовного провадження касаційні скарги Володимир-Волинської міської ради та ОСОБА_2 на рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15 лютого 2017 року у складі судді Лященка О. В. та ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 20 квітня 2017 року у складі колегії суддів: Данилюк В. А., Грушицького А. І., Шевчук Л. Я.,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Володимир-Волинської міської ради Волинської області, ОСОБА_2 про визнання незаконними та часткове скасування рішень щодо відведення і передачі земельної ділянки.
Позовна заява мотивована тим, що 24 квітня 2009 року між нею та ОСОБА_3 укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки, за умовами якого вона набула право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд загальною площею 230,00 кв. м., розташовані на АДРЕСА_1 .
24 квітня 2009 року між нею та ОСОБА_3 також був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 .
На підставі рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 29 жовтня 2014 року № 39/11 ОСОБА_2 надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 222,00 кв. м на АДРЕСА_2 з метою передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за умови укладення договору на встановлення земельного сервітуту згідно з протоколом узгоджувальної комісії від 11 вересня 2014 року.
10 липня 2015 року Володимир-Волинська міська рада Волинської області прийняла рішення № 45/10 про передачу у власність ОСОБА_2 земельної ділянки площею 222,00 кв. м. на АДРЕСА_2 .
Зазначене рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області порушує її права та законні інтереси як власника суміжної земельної ділянки, розташованої на АДРЕСА_1, оскільки вона позбавлена можливості будь-якого під`їзду до належної їй земельної ділянки та її санітарного обслуговування.
Незаконність передачі відповідачу ОСОБА_2 спірної земельної ділянки полягає у тому, що її цільовим призначенням було ведення господарства, а в оскаржуваному рішенні Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 10 липня 2015 року № 45/10 зазначено, що ця земельна ділянка відводиться ОСОБА_2 для громадської забудови, проте цільове призначення земельної ділянки не змінювалося.
Приймаючи оскаржуване рішення, Володимир-Волинська міська рада Волинської області не врахувала положення нормативно-правових актів, які регулюють санітарне та епідеміологічне благополуччя населення, оскільки в цьому районі відсутня центральна каналізаційна система.
Крім цього, прийняттю оскаржуваних рішень Володимир-Волинської міської ради Волинської області № 45/10, 39/11 передувало засідання узгоджувальної комісії по розгляду цього спору, якою було рекомендовано ОСОБА_2 надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою з умовою першочергового укладення із нею сервітуту на право проїзду транспортного засобу через земельну ділянку до господарських споруд. Проте сервітут між сторонами не було погоджено.
З урахуванням зазначеного ОСОБА_1 просила суд визнати незаконними і скасувати рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 29 жовтня 2014 № 39/11 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" у частині підпункту 1.11 пункту 1 вказаного рішення про надання ОСОБА_2 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 222,00 кв. м із земель комунальної власності, житлової і громадської забудови на АДРЕСА_2 з метою передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, при умові укладення договору на встановлення земельного сервітуту згідно з протоколом узгоджувальної комісії від 11 вересня 2014 року, та визнати незаконними і скасувати рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 10 липня 2015 № 45/10 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і передачу в користування на умовах оренди, у власність, зміни цільового призначення" у частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер 0710200000:01:004:7487, площею 222,00 кв. м, розташованої на АДРЕСА_2 .
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15 лютого 2017 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано незаконним і скасовано рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 29 жовтня 2014 року № 39/11 "Про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок" у частині підпункту 1.11 пункту 1 вказаного рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_2 щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 222,00 кв. м із земель комунальної власності, земель житлової і громадської забудови на АДРЕСА_2 з метою передачі у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, за умови укладення договору на встановлення земельного сервітуту згідно з протоколом узгоджувальної комісії від 11 вересня 2014 року.
Визнано незаконним і скасовано рішення Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 10 липня 2015 року № 45/10 "Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок і передачу в користування на умовах оренди, у власність, зміни цільового призначення" в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення та передачі у власність ОСОБА_2 земельної ділянки для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, кадастровий номер 0710200000:01:004:7487, площею 222,00 кв. м, розташованої на АДРЕСА_2 . Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що 11 вересня 2014 року узгоджувальна комісія по розгляду земельних спорів з приводу суміжного землекористування на момент прийняття Володимир-Волинською міською радою Волинської області рішення від 29 жовтня 2014 року № 39/11 не збиралася, у зв`язку із відсутністю кворуму, земельний спір між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 щодо земельної ділянки на АДРЕСА_2 не був вирішеним, тобто не було підстав для надання дозволу на розробку проекту землеустрою. На час прийняття Володимир - Волинською міською радою рішення від 10 липня 2015 року № 45/10 земельний спір між ОСОБА_2 і ОСОБА_1 щодо земельної ділянки на АДРЕСА_2 не був вирішений, тобто не було підстав для затвердження проекту землеустрою. При затвердженні проекту землеустрою в інтересах ОСОБА_2 , Володимир-Волинська міська рада Волинської області не врахувала порушень, які мали місце на попередніх стадіях підготовки документів, а також суспільного інтересу в частині негативних наслідків для санітарного та епідеміологічного благополуччя населення при передачі спірної земельної ділянки у власність ОСОБА_2, а тому оскаржувані рішення не можуть вважатись законними та підлягають скасуванню в оскаржуваній позивачем частині.
Короткий зміст ухвали суду апеляційної інстанції
Ухвалою Апеляційного суду Волинської області від 20 квітня 2017 року апеляційні скарги Володимир-Волинської міської ради Волинської області та ОСОБА_2 відхилено.
Рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15 грудня 2017 року залишено без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції мотивована тим, що наявний у проекті землеустрою акт прийому-передачі межових знаків на зберігання від 30 квітня 2015 року містить завідомо недостовірні відомості про те, що власники суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявляли, оскільки у тому ж проекті землеустрою знаходиться кілька протоколів узгоджувальної комісії, з яких чітко вбачається, що спір щодо земельної ділянки, розташованої на АДРЕСА_2, існує і він не вирішений у встановленому законодавством порядку, а тому підстави для надання дозволу на розробку й погодження проекту землеустрою відсутні. За таких обставин апеляційний суд погодився із висновком суду першої інстанції про незаконність оскаржуваних рішень Володимир-Волинської міської ради Волинської області.
Короткий зміст вимог касаційних скарг та їх доводів
У травні 2017 року Володимир-Волинська міська рада Волинської області подала до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просила скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у позові.
Касаційна скарга мотивована тим, що акт погодження меж земельної ділянки із суміжними землекористувачами та протокол узгоджувальної комісії не є документами, що відносяться до обов`язкових складових проекту землеустрою. Місце розташування земельної ділянки на АДРЕСА_2 відповідає містобудівній документації, а проект землеустрою ОСОБА_2 був погоджений у порядку, передбаченому частинами першою-другою статті 186?1 ЗК України, та відповідав вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", тому на законних підставах затверджений рішенням Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 10 липня 2015 року № 45/10. Підставою для часткового скасування оскаржуваних судових рішень Володимир-Волинської міської ради Волинської області від 29 жовтня 2014 року № 39/11 та від 10 липня 2015 року № 45/10 позивач зазначає незабезпечення їй проїзду до вигрібної ями, розташованої на її земельній ділянці. ОСОБА_1 має намір використовувати спірну земельну ділянку для проїзду до її земельної ділянки та викачування вигрібної ями. Крім цього, за рекомендацією узгоджувальної комісії ОСОБА_2 погодився на укладення договору сервітуту із ОСОБА_1, про що свідчить його підпис у договорі. Однак ОСОБА_1 відмовилася підписувати цей договір. Межі земельної ділянки на АДРЕСА_1, власником якої є ОСОБА_6, при передачі земельної ділянки на АДРЕСА_2 ОСОБА_2 не були порушені. Безпідставним є твердження позивача про те, що набуваючи право власності на земельну ділянку на АДРЕСА_1, вона мала намір також користуватися земельною ділянкою, переданою ОСОБА_2 . Також суди залишили поза увагою те, що після реконструкції квартири АДРЕСА_1, площа житлового приміщення ОСОБА_1 збільшилася за рахунок прибудинкової території. Тобто позивач свідомо зменшила розмір своєї прибудинкової території. Суди не надали належну правову оцінку записці начальника управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Володимир-Волинська міської ради Волинської області від 16 січня 207 року, підготовленої за результатами звернення представника ОСОБА_1, з якої вбачається, що згідно з проектною документацією на реконструкцію квартири АДРЕСА_1 забудовнику ОСОБА_1 замість вигрібної ями запроектовано влаштування автономного септика "Топас", експлуатація якого не передбачає використання для його очищення послуг асенізаторного автомобіля. Забудовник ОСОБА_1 із цим проектом була ознайомлена та погодила його.
У травні 2017 року ОСОБА_2 подав до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати оскаржувані судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у позові.
Касаційна скарга мотивована тим, що обраний позивачем спосіб захисту її прав та законних інтересів не забезпечує їх реального захисту, передумови земельного спору створені штучно. Позивачем не доведено порушення її прав та наявність у неї перешкод для під`їзду до її земельної ділянки.
Короткий зміст позиції інших учасників справи
Інші учасники справи не скористалися своїм процесуальним правом подати відзив на касаційні скарги.
Надходження касаційної скарги до Верховного Суду
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 травня 2017 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з Володимир-Волинського міського суду Волинської області.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII Перехідних положень ЦПК України касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У лютому 2018 року справу передано до Верховного Суду.
Ухвалою Верховного Суду від 01 березня 2018 року справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Верховного Суду від 06 червня 2018 року клопотання ОСОБА_2 задоволено. Зупинено дію рішення Володимир-Волинського міського суду Волинської області від 15 лютого 2017 року та ухвалу Апеляційного суду Волинської області від 20 квітня 2017 року.
Фактичні обставини, встановлені судами
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 24 квітня 2009 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки, за умовами якого вона набула право власності на земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд загальною площею 230,00 кв. м, що розташовані на АДРЕСА_1 .
24 квітня 2009 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 також був укладений договір купівлі-продажу квартири АДРЕСА_1 .
13 січня 2014 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Райдуга" (далі - ТОВ "Райдуга") та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу квартири з гаражем на АДРЕСА_2 .
10 грудня 2010 року Виконавчим комітетом Володимир-Волинської міської ради Волинської області прийнято рішення № 400 про утворення узгоджувальної комісії по розгляду земельних спорів з приводу суміжного землекористування та затверджено Положення про узгоджувальну комісію по розгляду земельних спорів з приводу суміжного землекористування (далі - Положення).