1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



11 грудня 2019 року

м. Київ

Справа № 905/886/14



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Огородніка К. М. (головуючого), Банаська О.О., Васьковського О.В.



за участю секретаря судового засідання - Ксензової Г.Є.;



представники учасників справи в судове засідання не з`явилися;



розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ліквідатора Приватного акціонерного товариства "Зуївський енергомеханічний завод" арбітражного керуючого Карауш Юлії Вікторівни

на постанову Східного апеляційного господарського суду від 13.08.2019

у справі № 905/886/14

за заявою Дочірнього підприємства "ЮТЕМ-Кран"

до Приватного акціонерного товариства "Зуївський енергомеханічний завод"

про визнання банкрутом,



ВСТАНОВИВ:



Обставини справи, встановлені судами першої та апеляційної інстанцій

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 03.03.2014 за результатами підготовчого засідання порушено провадження у справі про банкрутство Приватного акціонерного товариства "Зуївський енергомеханічний завод" (далі - ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод", боржник, банкрут), введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника, розпорядником майна призначений арбітражний керуючий Лєснов С.О., визнано кредиторські вимоги ініціюючого кредитора в сумі 1376095,59 грн, встановлено дату попереднього засідання суду.

Ухвалою суду від 12.05.2014 за результатами попереднього засідання затверджено реєстр вимог кредиторів ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод".

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 29.11.2017 відновлено втрачену справу №905/886/14 про банкрутство ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод" на стадії розпорядження майном частково за наявними документами, припинено повноваження розпорядника майна у справі - арбітражного керуючого Лєснова С.О., призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Карауш Ю.В.

Постановою Господарського суду Донецької області від 17.01.2018 ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру. ліквідатором призначено арбітражного керуючого Карауш Ю.В., яку зобов`язано виконати ліквідаційну процедуру та надати на затвердження суду звіт про проведену роботу, ліквідаційний баланс банкрута.

25.02.2019 ліквідатор боржника звернувся до Господарського суду Донецької області з клопотання про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута, до якого, зокрема, додано звіт ліквідатора від 15.02.2019, фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва - ліквідаційний баланс ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод" станом на 15.02.2019 .

У звіті ліквідатором вказано, що протягом ліквідаційної процедури нею проводились заходи у відповідності до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство), за результатами яких встановлено відсутність будь-яких активів, які можуть бути включені до складу ліквідаційної маси й використані для погашення зобов`язань банкрута.

Крім того, ліквідатором боржника подані клопотання про затвердження звіту та ліквідаційного балансу №02-25-19/19 від 19.02.2019, з додатками за переліком, в тому числі звіт ліквідатора з 17.01.2018 по 15.02.2019 та ліквідаційний баланс станом на 15.02.2019; клопотання №02-25-19/20 від 19.02.2019 про затвердження звіту про нарахування й виплату грошової винагороди, до якого додано звіт про нарахування й виплату грошової винагороди за період з 17.01.2018 по 01.02.2019 у справі 905/886/14.



АТ "ВТБ Банк" до Господарського суду Донецької області було подано заперечення на звіт ліквідатора.



Короткий зміст ухвали суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції



Ухвалою Господарського суду Донецької області від 10.04.2019 у справі №905/886/14 задоволено клопотання ліквідатора арбітражного керуючого Карауш Ю.В. від 19.02.2019 №02-25-19/19. Відмовлено в задоволенні вимог, викладених в наданому кредитором АТ "ВТБ Банк" "Запереченні на звіт ліквідатора" від 28.02.2019. Затверджено звіт ліквідатора від 15.02.2019 та ліквідаційний баланс ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод". Ліквідовано юридичну особу - ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод". Закрито провадження по справі №905/886/14. Постановлено, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Законом строк або відхилені господарським судом, а також вимоги, не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.

Місцевий господарський суд визнав достатніми та належними здійснені ліквідатором заходи, які спрямовані на пошук, виявлення та включення до ліквідаційної маси майна банкрута, зазначив, що за відсутності доказів перевірки стану відповідного майна та можливого його місцезнаходження на підконтрольній українській владі території, ліквідатор не має можливості здійснити будь-яких додаткових заходів щодо його пошуку, крім фактично вжитих, та відхилив доводи ПАТ "ВТБ Банк", викладені у запереченнях на звіт щодо формального ставлення ліквідатора до своїх обов`язків в частині пошуку заставного майна, та порушення ним вимог Закону про банкрутство.



Постановою Східного апеляційного господарського суду від 13.08.2019 ухвалу Господарського суду Донецької області від 10.04.2019 у справі №905/886/14 скасовано. Справу №905/886/14 направлено для продовження розгляду до Господарського суду Донецької області.



Постанова суду апеляційної інстанції обґрунтована посиланням на норми ст.ст. 41, 46, 83 Закону про банкрутство та мотивована передчасністю подання ліквідатором на затвердження суду звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу з огляду на невчинення ліквідатором відповідних дій в частині вилучення з реєстру запису про обтяження майна боржника (товари в обороті), щодо його відчуження, за відсутності доказів перевірки стану відповідного майна та можливого його місцезнаходження на підконтрольній українській владі території, і як наслідок, передчасністю його затвердження судом першої інстанції та закриття провадження у справі у зв`язку з встановленими порушеннями останнім норм права при неповному з`ясуванні судом обставин, що мають значення для справи.



Короткий зміст вимог касаційної скарги. Узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу



У касаційній скарзі (з урахуванням доповнень до касаційної скарги) ліквідатор ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод" арбітражний керуючий Карауш Ю.В. просить скасувати постанову Східного апеляційного господарського суду від 13.08.2019 та залишити без змін ухвалу Господарського суду Донецької області від 10.04.2019 у даній справі.



Скаржник вважає постанову апеляційного господарського суду необґрунтованою і такою, що підлягає скасуванню у зв`язку з порушенням норм матеріального права, якими регулюються спірні відносини, та процесуального права, а саме приписів ст. 86 ГПК України стосовно всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.



Стверджує, що ліквідатором були здійснені всі необхідні дії в межах його повноважень щодо пошуку фінансово-господарської документації банкрута з урахуванням його місцезнаходження на території тимчасово непідконтрольній державні владі України.



Висновки суду апеляційної інстанції щодо невчинення ліквідатором відповідних дій в частині вилучення з реєстру запису про обтяження майна боржника (товари в обороті) скаржник вважає такими, що суперечать ст. 43 Закону України "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень", ст. 38 Закону про банкрутство, а також п.24 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 № 830, з огляду на наявність наведених ліквідатором доказів.



Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі

Від сторін та учасників справи відзиви на касаційну скаргу не надійшли, що відповідно до положень частини 3 статті 295 ГПК України не перешкоджає перегляду судових рішень.



ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.09.2019, що підтверджується витягом, для розгляду №905/886/14 визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Огороднік К.М., суддя - Банасько О.О., суддя - Васьковський О.В.



Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 04.10.2019 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ліквідатора ПрАТ "Зуївський енергомеханічний завод" арбітражного керуючого Карауш Юлії Вікторівни на постанову Східного апеляційного господарського суду від 13.08.2019 у справі № 905/886/14 та призначено до розгляду в судовому засіданні на 06.11.2019.



06.11.2019 оголошено перерву у судовому засіданні до 04.12.2019.

Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції

З урахуванням меж розгляду справи судом касаційної інстанції, визначених ст. 300 ГПК України, не можуть бути взяті до уваги аргументи скаржника про необхідність встановлення обставин справи, про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Згідно з компетенцією, визначеною законом, Верховний Суд в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законодавчими актами України.



Відповідно до статті 9 вказаного Закону, що справи про банкрутство розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.



У ст. 7 Закону про банкрутство, зокрема визначено, що відповідно до цього Закону щодо боржника застосовуються такі судові процедури банкрутства: розпорядження майном боржника; мирова угода; санація (відновлення платоспроможності) боржника; ліквідація банкрута



Ліквідація боржника - це припинення існування суб`єкта підприємницької діяльності, визнаного господарським судом банкрутом.



Подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за результатом проведених дієвих заходів, які передбачені у ліквідаційній процедурі.



Законом не визначено вичерпний перелік таких заходів, які має вчинити ліквідатор для завершення ліквідаційної процедури, визначені тільки основні напрямки таких заходів, що дозволяють сформувати ліквідаційну масу та задовольнити, за умови виявлення майна (ліквідних активів), вимоги кредиторів, що логічно випливає із визначених Законом повноважень ліквідатора та надає останньому можливість відповідно до власного самостійного та незалежного розсуду вчиняти дії щодо виявлення та розшуку активів банкрута для формування ліквідаційної маси.



Разом з тим, обов`язком ліквідатора є здійснення всієї повноти заходів, спрямованих на виявлення активів боржника, при цьому ні у кого не повинен виникати обґрунтований сумнів щодо їх належного здійснення - принцип безсумнівної повноти дій ліквідатора у ліквідаційній процедурі (постанова Верховного Суду від 14.02.2018 року у справі №927/1191/14).



Відповідно до приписів ст. 41 Закону про банкрутство, ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення серед іншого здійснює такі повноваження:

- виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута;


................
Перейти до повного тексту