1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України



11 грудня 2019 року


м. Київ



справа № 758/8514/18


провадження № 61-7124св19



Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Жданової В. С., Ігнатенка В.М.,



учасники справи:


заявник - ОСОБА_1,

заінтересовані особи: Головне територіальне управління юстиції у місті Києві, Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області,




розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київської області на постанову Київського апеляційного суду від 20 лютого 2019 року у складі колегії суддів: Невідомої Т. О., Гаращенка Д. Р., Пікуль А. А.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження на території України - у місті Харкові.


Заява обґрунтована тим, що він є громадянином Республіки Білорусь, але народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Харкові, постійно проживає на території України, має посвідку на постійне проживання в України. Проте батько зареєстрував факт його народження за місцем своєї тодішньої реєстрації у місті Єревані.


З урахуванням викладеного та посилаючись на те, що на підставі вимог статті 8 Закону України "Про громадянство" має намір ініціювати процедуру набуття та оформлення громадянства України, ОСОБА_1 просив встановити факт того, що його місцем народження є місто Харків.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Подільського районного суду міста Києва від 09 листопада 2018 року у складі головуючого судді Ларіонової Н. М. у задоволенні заяви відмовлено.


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що встановлення факту народження не має правового значення для заявника, оскільки він має право на набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про громадянство України" без встановлення такого факту, у зв`язку з тим, що його мати народилася в Україні.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції


Постановою Київського апеляційного суду від 20 лютого 2019 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 задоволено. Рішення Подільського районного суду міста Києва від 09 листопада 2018 року скасовано. Заяву ОСОБА_1 задоволено, встановлено, що місцем народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 є місто Харків.


Постанова апеляційного суду мотивована тим, що належними і допустимими доказами підтверджено факт народження ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Харкові, а саме в Харківській клінічній лікарні на залізничному транспорті № 2, вказаний факт дає йому право на набуття громадянства України, як особи, що народилася на її території.


Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів


У квітні 2019 року Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київської області подало до Верховного Суду касаційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення апеляційного суду скасувати і залишити в силі рішення суду першої інстанції, що було помилково скасовано.


Касаційна скарга мотивована тим, що поза увагою суду апеляційної інстанції залишилося те, що заявник має право на набуття громадянства України за територіальним походженням, оскільки його мати народилася на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", без встановлення факту його народження. Так відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про громадянство України" особа, яка сама чи хоча б один з її батьків народилися до 24 серпня 1991 року на території України реєструються громадянами України. Встановлення факту народження заявника не породжує для нього юридичних наслідків та не відповідає заявленій меті. Крім того, заявником не надано доказів звернення його до органів міграційної служби стосовно початку процедури набуття громадянства України.


Ухвалою Верховного Суду від 20 червня 2019 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано її матеріали із суду першої інстанції.


Станом на час розгляду справи Верховним Судом відзив на касаційну скаргу не надходив.


Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду


Відповідно до вимог частин першої і другої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.


Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції.


Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення суду апеляційної інстанції - без змін.


Фактичні обставини справи, встановлені судами


Встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином Республіки Білорусь та має право на постійне проживання в Україні, що підтверджується довідкою на постійне місце проживання в Україні.


Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Єреван АРСР, про що в книзі реєстрації актів про народження Шаумянським районним відділом реєстрації актів громадського стану м. Єревану складений актовий запис від 10 березня 1984 року № 996.


Батьком заявника є ОСОБА_3, росіянин, мати - ОСОБА_4, українка, яка народилася у селі Нові Вороб`ї Малинського району Житомирської області.


Відповідно до дублікату медичного свідоцтва про народження № 210, виданого 03 жовтня 2017 року Харківською клінічною лікарнею на залізничному транспорті № 2, у ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 народився хлопчик.


Листом Харківської клінічної лікарні на залізничному транспорті від 05 листопада 2018 року № 2 підтверджено реєстрацію в медичній документації пологів у ОСОБА_4 01 лютого 1984 року та медичного свідоцтва про народження.


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.


У порядку окремого провадження суд розглядає, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення (пункт 5 частини другої статті 293 ЦПК України).


................
Перейти до повного тексту