Окрема думка судді Великої Палати Верховного Суду
Антонюк Н. О.
Справа № 914/3224/16
Провадження № 12-128гс19
26 листопада 2019 року Велика Палата Верховного Суду розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Львівської міської ради на постанову Західного апеляційного господарського суду від 21 березня 2019 року та рішення Господарського суду Львівської області від 17 грудня 2018 року у справі № 914/3224/16 за позовом Львівської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скай Проект" (далі - ТОВ "Скай Проект"), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Нарнія-Трейд" (далі - ТОВ "Нарнія?Трейд"), про витребування земельної ділянки.
За результатами судового розгляду Велика Палата Верховного Суду касаційну скаргу Львівської міської ради залишила без задоволення, а постанову Західного апеляційного господарського суду від 21 березня 2019 року у справі № 914/3224/16 - без змін.
Обставини справи
У грудні 2016 року Львівська міська рада звернулася до Господарського суду Львівської області з позовом до ТОВ "Нарнія-Трейд" про витребування земельної ділянки площею 0,20 га за адресою: м. Львів, вул. Стрийська -вул. Чмоли, кадастровий номер 4610136800:01:008:0002.
Земельна ділянка, яка є предметом спору у цій справі, вибула з власності територіальної громади міста Львова на підставі розпорядження Львівської обласної державної адміністрації (далі - ОДА) від 15 грудня 2000 року № 1454 про продаж ЗАТ "Авіас Плюс" земельної ділянки площею 0,2 га на вул. Стрийській у м. Львові для будівництва АЗС (договір купівлі-продажу земельної ділянки від 27 грудня 2000 року, укладений між Львівською ОДА та ЗАТ "Авіас Плюс", а також державний акт про право власності на землю від 23 січня 2001 року).
Господарський суд міста Києва рішенням від 11 травня 2002 року у справі № 31/89, яке набрало законної сили, визнав недійсними вищенаведені розпорядження Львівської ОДА про продаж спірної земельної ділянки, договір купівлі-продажу та державний акт про право власності на землю за ЗАТ "Авіас?Плюс" з підстав відсутності волі територіальної громади міста Львова на її продаж.
Однак перед цим, 12 квітня 2002 року, ЗАТ "Авіас Плюс" продало, а ВАТ "Дніпронафтопродукт" придбало цю земельну ділянку.
8 червня 2004 року між ВАТ "Дніпронафтопродукт" та ЗАТ "Фірма "Львів?Петроль" було укладено договір купівлі-продажу спірної земельної ділянки, згідно з яким останнє придбало її у власність.
14 листопада 2008 року ЗАТ "Фірма "Львів-Петроль" прийняла рішення про створення ТОВ "Нарнія-Трейд" та внесла до статутного капіталу новоствореного товариства, у тому числі, й спірну земельну ділянку.
23 березня 2017 року між ТОВ "Нарнія-Трейд" та ТОВ "Скай Проект" підписано акт приймання-передачі земельної ділянки як внесок до статутного капіталу ТОВ "Скай Проект".
Велика Палата Верховного Суду, приймаючи рішення у справі, керувалася тим, що:
- оскільки право власності територіальної громади міста Львова на спірну земельну ділянку було порушено в момент її вибуття з комунальної власності у володіння іншої особи, то початок перебігу позовної давності для позову, поданого на захист цього порушеного права, пов`язується з моментом, коли Львівська міська рада довідалася або могла довідатися про порушення її права або про особу, яка його порушила, а саме про факт вибуття з комунальної власності у володіння іншої особи;
- порушення права та підтвердження такого порушення судовим рішенням не є тотожними поняттями; закон не пов`язує перебіг позовної давності з ухваленням судового рішення про порушення права особи; тому перебіг позовної давності починається від дня, коли позивач довідався або міг довідатися про порушення його права, а не від дня, коли таке порушення було підтверджене судовим рішенням;