Постанова
Іменем України
05 грудня 2019 року
м. Київ
справа № 278/888/17
провадження № 61-32585св18
Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:
Яремка В. В. (суддя-доповідач), Олійник А. С., Погрібного С. О.,
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1,
відповідач - Приватне акціонерне товариство "Граве Україна Страхування життя",
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Граве Україна Страхування життя" на рішення Апеляційного суду Житомирської області від 24 липня 2017 року у складі колегії суддів: Коломієць О. С., Трояновської Г. С., Шевчук А. М.,
ВСТАНОВИВ:
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог та рішень судів
У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Приватного акціонерного товариства "Граве Україна Страхування життя" (далі - ПАТ "Граве Україна Страхування життя") про стягнення суми страхового відшкодування.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 01 березня 2007 року між ним та Закритим акціонерним товариством "САТ "Граве Україна", правонаступником якого є ПАТ "Граве Україна Страхування життя", укладено договір страхування на 10 років, за яким страховими випадками є смерть застрахованої особи або дожиття до певної дати. Позивач добросовісно виконував умови договору, сплачуючи щороку страхові внески у розмірі 500 дол. США. В свою чергу, відповідач по закінченню дії договору страхування зменшив суму грошового відшкодування на власний розсуд до 3 341,65 дол. США. З урахуванням вищевикладеного позивач просив стягнути з відповідача на його користь страхове відшкодування у розмірі 8 786 дол. США, що в гривневому еквіваленті складає 236 288,93 грн.
Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 08 червня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами укладений договір страхування життя позивача із страховими випадками, такими як, смерть позивача і дожиття страхувальником до закінчення терміну дії договору. Термін дії договору сплив 01 березня 2017 року і настав другий із згадуваних судом страховий випадок - дожиття страховика до закінчення дії договору. Сторонами обумовлено та іншого не встановлено судом, що отриманню страхового відшкодування передує складення та узгодження сторонами страхового акту та написання страхувальником на адресу страховика заяви із проханням здійснити страхове відшкодування і зазначення реквізитів рахунку отримувача коштів. Таких дій сторони одночасно не здійснили, отже, відбулось прострочення кредитора і суд погодився із доводами відповідача в цій частині, що односторонніми діями відповідач не міг виконати зобов`язання. Доводи позивача щодо необхідності стягнення з відповідача більшої страхового суми, а саме 8 786 дол. США є необґрунтованими, оскільки ця сума не була охоплена обумовленим договором страхування, адже стосувалась іншого страхового продукту та її виплата пов`язувалась із розірванням договору страхування до закінчення його дії.
Рішенням Апеляційного суду Житомирської області від 24 липня 2017 року рішення суду першої інстанції скасовано та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позову. Стягнуто з ПАТ "Граве Україна Страхування життя" на користь ОСОБА_1 суму страхового відшкодування в розмірі 91 335,65 грн. Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Задовольняючи частково позовні вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що згідно з умовами укладеного договору страхування, позивач має право на отримання від відповідача суми страхової виплати в розмірі, еквівалентному 3 341,65 дол. США - 91 335,65 грн. Така сума була погоджена позивачем у листі від 13 квітня 2017 року, який є невід`ємною частиною заяви на страхування.
При цьому апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про безпідставність вимог позивача про стягнення страхової суми в розмірі 8 786 дол. США.
Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги та позиції інших учасників
У серпні 2017 року ПАТ "Граве Україна Страхування життя" звернулось до суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просило скасувати судове рішення апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга мотивована тим, що задовольняючи позов частково, апеляційний суд не встановив чи було порушено, чи не визнано, відповідачем права позивача за договором страхування. Визначена судом сума страхової виплати в розмірі 91 335,65 грн відповідачем не оспорюється та визнається право позивача на страхову виплату саме в такому розмірі. Вказану суму позивач міг та може отримати у будь-який час у позасудовому порядку, а тому необхідності у стягнення такої суми в примусовому порядку не було.
Відповідач не зміг виконати свої зобов`язання за договором страхування, оскільки позивач не надав заяви на страхову виплату та/або підписаний страховий акт, інші документи, необхідні для здійснення страхової виплати. А також позивач не надав відповідачу інформацію про обраний ним спосіб отримання коштів.
Рух справи в суді касаційної інстанції
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 25 вересня 2017 року відкрито касаційне провадження в указаній цивільній справі.
Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 388ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.
У травні 2018 року справа надійшла до Верховного Суду.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Позиція Верховного Суду
Згідно з частиною третьою статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Частиною першою статті 402 ЦПК України встановлено, що у суді касаційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням статті 400 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою та не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права
Судами встановлено, що 02 березня 2007 року позивач звернувся до відповідача із заявою про укладення договору страхування життя з участю урезервах бонусів, тариф "СЕП", строком на 10 років, страховий платіж 500 дол. США на рік, страхова сума 3 978 дол. США (а.с. 6).
У цей же день позивачем був сплачений перший страховий платіж на виконання укладеного договору (а.с. 13).
Програма "СЕП" передбачає тариф із кодом GX-5S+RXZ+UTZ+UI50P+UI100.
Названа програма страхування містить, серед інших, страховий випадок, за яким страховик здійснює виплату страхового відшкодування страхувальнику у випадку дожиття страхувальником до закінчення терміну дії договору.
Крім обумовленої страхової програми, страховиком надаються й інші послуги зі страхування життя, зокрема під назвою "ЮНІОР ПЛЮС" - тариф GX-3+UTZ+UI100 (а.с. 6, зі зворотної сторони).
Заява про страхування містить визначення і деяких застосовуваних термінів. Так, викупна сума (сума, що виплачується страхувальнику при достроковому припиненні дії договору) не дорівнює сплачених премій. Ця сума розраховується актуарно з урахуванням страхового покриття, що вже було надано, та витрат на страхування.
У заяві про страхування наведений перелік приблизних викупних сум, приблизного додаткового резерву та виплат у випадку смерті за програмою
GX-3 (тариф "ЮНІОР ПЛЮС") із зазначенням певних даних як про особу страхувальника так і щодо договору страхування. За такою програмою, за закінченням 10 років викупна сума становить 8 786 дол. США та додатковий резерв 813 дол. США.
13 квітня 2007 року відповідач направив лист позивачу, який позивачем погоджено 12 травня 2007 року (а.с. 45).
Цим листом обумовлено, серед іншого, зменшення страхової суми до 3 180 дол. США; цей лист є підставою для укладення договору страхування, та є невід`ємною частиною заяви і у випадку будь-яких розбіжностей, - умови листа переважатимуть.
Підписавши 12 травня 2007 року листа, страхувальник погодився із розбіжностями із його заявою та умовами, викладеними у вказаному листі. Наявність свого підпису в такому листі позивач не заперечував.
01 червня 2007 року було виготовлено поліс № 11,058.050, укладений між сторонами щодо досягнутих домовленостей з урахуванням останніх змін, який також предбачав страховий платіж у розмірі 3 180 дол. США (а.с.46-47).
24 січня 2017 року ПАТ "Граве Україна Страхування життя" у зв`язку з настанням страхового випадку за договором страхування, а саме дожиття застрахованої особи до закінчення дії договору, повідомило ОСОБА_1 листом про закінчення строку дії договору 01 березня 2017 року та необхідністю подання відповідних документів для отримання страхової виплати. Разом з цим листом також був надісланий страховий акт, в якому зазначена сума страхової виплати в розмірі 3 341,65 дол. США та бланк заяви на страхову виплату (а.с. 63-65).