ПОСТАНОВА
Іменем України
16 грудня 2019 року
Київ
справа № 165/740/17
провадження № К/9901/16999/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірним та зобов`язання вчинити дії, за касаційною скаргою Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Нововолинського міського суду Волинської області у складі судді Ушакова М.М. від 15 травня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Мікули О.І., Богаченка С.І., Курильця А.Р. від 26 липня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій неправомірним та зобов`язання вчинити дії, в якому просила:
- визнати неправомірними дії Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 1 вересня 2015 року, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до оплати суму пенсії з 1 вересня 2015 року.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Нововолинського міського суду Волинської області від 15 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено частково.
Визнано неправомірними дії Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Зобов`язано Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відповідності до частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 22 вересня 2016 року з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
3. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області неправомірно відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, а саме: ним не було враховано вимоги Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та Закону України "Про прожитковий мінімум", згідно яких мінімальний розмір пенсії встановлюється із прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Судом не прийнято до уваги доводи відповідача про те, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26 березня 2008 року "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" (зі змінами від 18 листопада 2015 року) передбачено, що у разі коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексацій та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, оскільки на думку суду ця норма суперечить вимогам статті 8 Конституції України, згідно якої закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції та їй відповідають. Закон України про "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" є пріоритетним над постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян".
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 15 травня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 22 листопада 2013 року призначено пенсію за віком на підставі пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2015 року - 949 грн, з 1 вересня 2015 року - 1074 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 травня 2016 року - 1130 грн.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" передбачено, що прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2017 року - 1247 грн.
ОСОБА_1 пенсію було призначено у розмірі 849,00 грн, після перерахунку з 1 грудня 2016 року розмір пенсії становить 1098,66 грн.
Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області листом від 21 березня 2017 року повідомило позивачку про відсутність підстав для перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв`язку із збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії у зв`язку з втратою годувальника членами сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання), не досягає в інвалідів (у тому числі дітей-інвалідів) прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, та в осіб, яким призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника, на одного непрацездатного члена сім`ї 100%, на двох - 120%, на трьох і більше - 150% прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії та державної соціальної допомоги у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. А також установити, що в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб зазначених у пункті 1 цієї постанови ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 грн, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Отже, встановлення щомісячної державної адресної допомоги до розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, для достроково призначених пенсій відповідно до пункту 7-2 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не передбачено.
Скаржник зазначає, що є неправомірним висновок судів щодо того, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 суперечать нормам Конституції України, так як здійснення таких висновків не входить до компетенції судів загальної юрисдикції, виключною прерогативою тлумачення Конституції України та перевірки нормативно-правових актів на відповідність Конституції України є Конституційний Суд України.
8. Відзиву на касаційну скаргу Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Нововолинського міського суду Волинської області від 15 травня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2017 року ОСОБА_1 не подано.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Статтею 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.
Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
10. Відповідно до пункту 7-2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років, за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсії, обчислений відповідно до статті 27 та з урахуванням статті 28 цього Закону, зменшується на 0,5 відсотка за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію.
11. Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян", у редакції, чинній до 24 квітня 2014 року, передбачалася виплата щомісячної державної адресної допомоги, у разі, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат не досягав прожиткового мінімуму. І така щомісячна адресна допомога виплачувалася у сумі, що не вистачає саме до прожиткового мінімуму.
12. Проте, постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112 було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265, та встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім інвалідів I та II груп (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.