1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



12 грудня 2019 року

Київ

справа №826/8298/17

адміністративне провадження №К/9901/46351/18



Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Кашпур О.В.,

суддів - Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,

розглянув у попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції адміністративну справу №826/8298/17

за позовом ОСОБА_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, провадження в якій відкрито

за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року, прийняту в складі головуючого судді Смолія І.В., та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 року, прийняту в складі колегії суддів: головуючого Вівдіченко Т.Р., суддів Губської Л.В., Земляної Г.В.

УСТАНОВИВ:

І. Короткий зміст позовних вимог

1. У червні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому, просила:

- визнати протиправними дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області щодо призначення та проведення 26.05.2017 для неї усного іспиту (другого кваліфікаційного іспиту);

- визнати неправомірним рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області рішення від 26.05.2017 №9 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту;

- зобов`язати відповідача видати ОСОБА_1 свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, затвердженого Радою адвокатів України.

2. На обґрунтування позовних вимог посилалась на те, що у рішенні Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області встановлено, що при оцінці першого кваліфікаційного іспиту (у формі письмового іспиту), який позивачем було складено 20 січня 2017 року, вона отримала оцінку (середній бал) 90 балів. Відповідно до пункту 13.12 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 №270, особа яка отримала 80 і більше балів, вважається такою, що успішно склала письмовий іспит. Відповідачем було допущено позивача до складення другого кваліфікаційного іспиту, що є підтвердженням визнання відповідачем факту того, що позивачка успішно склала перший іспит. Таким чином, оскаржуваним рішенням достовірно встановлено, що позивачка успішно пройшла перший кваліфікаційний іспит, а оскільки Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено лише один кваліфікаційний іспит, тому дії відповідачі щодо призначення та проведення усного іспиту (другого кваліфікаційного іспиту) є неправомірними.

ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

3. Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що кваліфікаційний іспит було проведено Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області відповідно з приписами чинного законодавства України, а рішення комісії прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

ІІІ. Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись із постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 року, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_1 подала касаційну скаргу.

5. Позивач у касаційній скарзі просить скасувати зазначені судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не наділений правом призначати та проводити відносно особи, яка виявила бажання стати адвокатом, два кваліфікаційних іспити. Крім того, відповідач взагалі не наділений повноваженнями проводити відносно особи, яка виявила бажання стати адвокатом, будь-які інші іспити крім єдиного кваліфікаційного іспиту. Правом провести повторний кваліфікаційний іспит відповідач наділений виключно відносно особи, яка не склала перший кваліфікаційний іспит (частина четверта статті 9 Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

IV. Позиція інших учасників справи

6. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Сумської області надала до суду відзив на касаційну скаргу, в якому просить касаційну скаргу залишити без задоволення, а судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

V. Рух справи у суді касаційної інстанції

7. Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 24 квітня 2018 року відкрито касаційне провадження за скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 січня 2018 року.

8. За результатом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано 12 червня 2019 року для розгляду колегії суддів у складі: Кашпур О.В. (головуючого судді), Радишевській О.Р., Уханенку С.А на підставі розпорядження заступника керівника апарату Верховного Суду - керівника секретаріату Касаційного адміністративного суду Н.Богданюк від 11 червня 2019 року №707/0/78-19.

9. Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 03 липня 2019 року касаційну скаргу ОСОБА_1 прийнято до провадження.

10. Ухвалою Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду від 10 грудня 2019 року справу призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні на 12 грудня 2019 року.

VI. Стислий виклад обставин, установлених судами першої та апеляційної інстанцій

11. Як установлено судами першої та апеляційної інстанцій та вбачається з матеріалів справи, рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області від 28.10.2016 №11 ОСОБА_1 допущено до складання кваліфікаційного іспиту для отримання свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту.

12. Повідомленням про допуск до здачі кваліфікаційних іспитів ОСОБА_1 сповіщено про те, що письмовий іспит призначено на 8 годину 20.01.2017 в приміщенні Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області за адресою: м. Суми, вул. Петропалівська, 68.

13. Протоколом №1 від 20.01.2017 засідання кваліфікаційної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області, ОСОБА_1 визнано такою, що успішно склала письмовий іспит та допущена до усного іспиту.

14. Протоколом №9 від 26.05.2017 засідання кваліфікаційної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сумської області (далі КДКА Сумської області), ОСОБА_1 визнано такою, що не склала кваліфікаційний іспит та відмовлено у видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту.

15. Позивач вважає призначення та проведення усного кваліфікаційного іспиту та відмову у видачі свідоцтва протиправними, у зв`язку з чим, звернулася до суду з цим позовом.

VIІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХНЬОГО ЗАСТОСУВАННЯ

16. Конституція України від 28 червня1996 року №254к/96-ВР

Частина друга статті 19. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

17. Кодекс адміністративного судочинства України (у редакції, чинній до 15.12.2017)

Частина друга статті 2. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частина третя статті 2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

18. Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05.07.2012 №5076-VI

Частина перша статті 6. Адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Стаття 9. 1. Кваліфікаційний іспит є атестуванням особи, яка виявила бажання стати адвокатом.

2. Кваліфікаційний іспит полягає у виявленні теоретичних знань у галузі права, історії адвокатури, адвокатської етики особи, яка виявила бажання стати адвокатом, а також у виявленні рівня її практичних навичок та умінь у застосуванні закону.

Організація та проведення кваліфікаційного іспиту здійснюється кваліфікаційною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Порядок складення кваліфікаційних іспитів, методика оцінювання та програма кваліфікаційних іспитів затверджуються Радою адвокатів України. Рада адвокатів України може встановити плату за складення кваліфікаційного іспиту та порядок її внесення.

Кваліфікаційні іспити проводяться не рідше одного разу на три місяці.

3. Особі, яка склала кваліфікаційний іспит, протягом десяти днів з дня складення кваліфікаційного іспиту кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури безоплатно видає свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту.


................
Перейти до повного тексту