ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 910/17559/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Багай Н. О. - головуючого, Пількова К. М., Зуєва В. А.,
за участю секретаря судового засідання: Мартинюк М. О.,
за участю представників:
позивача - Мельниченко К. Г.,
відповідача - Сухом`ятін К. М., Тихонов В. В.,
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.09.2019 (колегія суддів: Мартюк А. І., Зубець Л. П., Калатай Н. Ф.) і рішення Господарського суду міста Києва від 27.06.2019 (суддя Блажівська О. Є.) у справі
за позовом Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інформзахист"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Державного підприємства "Український художньо-спортивний ансамбль "Балет на льоду",
про стягнення 11 960 825,43 грн (з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 17.04.2019),
ВСТАНОВИВ:
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. У грудні 2018 року Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) звернувся до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інформзахист" (далі - ТОВ "Інформзахист") та Державного підприємства "Український художньо-спортивний ансамбль "Балет на льоду" (далі - ДП "Український художньо-спортивний ансамбль "Балет на льоду") про стягнення заборгованості за Договором пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва від 17.11.2017 № 407 (далі - Договір) у розмірі 5 788 954,96 грн.
17.04.2019 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надійшла заява про збільшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить стягнути з ТОВ "Інформзахист" грошові кошти у розмірі 11 960 825,43 грн.
1.2. Обґрунтовуючи позовні вимоги, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 17.04.2019, Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зазначає, що ТОВ "Інформзахист" не виконало свої зобов`язання за Договором, тому відповідно до пункту 4.1 та пункту 4.2 Договору та рішення Київської міської ради від 15.11.2016 №411/1415 "Про затвердження Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Києва" (далі - Порядок) за ТОВ "Інформзахист" виникла заборгованість у розмірі 11 960 825,43 грн.
2. Короткий зміст рішень суду першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.06.2019, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.09.2019, у справі № 910/17559/18 відмовлено Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у задоволенні позовних вимог.
2.2. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що розрахунок пайового внеску, неведений Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є невірним. При цьому, господарськими судами враховано, що ТОВ "Інформзахист" передало до комунальної власності територіальної громади міста Києва інженерні мережі, а тому за висновком судів виконало свій обов`язок за Договором, замінивши грошове зобов`язання альтернативним - передавши зазначене нерухоме майно.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги і заперечень на неї
3.1. Не погоджуючись із постановою Північного апеляційного господарського суду від 11.09.2019 і рішенням Господарського суду міста Києва від 27.06.2019 у справі № 910/17559/18, до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду звернувся Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.09.2019 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.06.2019 у справі № 910/17559/18 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити частково та стягнути з ТОВ "Інформзахист" заборгованість з урахуванням інфляції у розмірі 5 797 267,45 грн (без ПДВ), пеню у розмірі 1 518 990,14 грн (без ПДВ), а всього 7 316 257,59 грн на бюджетний рахунок бюджету розвитку спеціального фонду міського бюджету.
3.2. В обґрунтування касаційної скарги Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) зазначає, що судові рішення господарських судів попередніх інстанцій ухвалені з порушенням норм матеріального і процесуального права. Скаржник також зазначає, що прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Києва інженерних мереж, які були фактично передані у березні-червні 2019 року, не є підставою вважати, що умови за Договором належно виконані у повному обсязі у розумінні статті 599 Цивільного кодексу України. При цьому, на думку скаржника, господарські суди попередніх інстанцій дійшли необґрунтованого висновку, що з урахуванням статей 539, 599 Цивільного кодексу України позовні вимоги в частині стягнення пайового внеску не підлягають задоволенню, оскільки такий висновок суперечить нормам статті 598 Цивільного кодексу України, положенням Договору та Порядку.
3.3. У відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Інформзахист" просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення господарських судів попередніх інстанцій без змін. Зокрема, ТОВ "Інформзахист" зазначає, що посилання позивача на застосування пункту 10 Порядку до правовідносин за Договором є безпідставним, оскільки в редакції вказаного Порядку, чинній на момент укладення Договору передбачено, що на період до 31.12.2017 в пунктах 6.4 та 6.5 Порядку у формулі розрахунку пайової участі слід застосовувати понижуючий коефіцієнт 0,5 як для житлових, так і для нежитлових площ. Також ТОВ "Інформзахист" зазначає, що ним передано, а Департаментом комунальної власності територіальної громади міста Києва (Київської міської державної адміністрації) отримано інженерні мережі загальною вартістю 4 420 528,68 грн, що з ПДВ становить 5 304 634,42 грн. ТОВ "Інформзахист" наголошує, що зазначене підтверджується матеріалами справи та повністю відповідає нормам статті 539 Цивільного кодексу України, умовам Договору а також умовам Порядку.
4. Розгляд касаційної скарги та установлені судами обставини справи
Ухвалою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.10.2019 (колегія суддів: Багай Н. О. - головуючий, Дроботова Т. Б., Зуєв В. А.) відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Північного апеляційного господарського суду від 11.09.2019 і рішення Господарського суду міста Києва від 27.06.2019 у справі № 910/17559/18.
Розпорядженням заступника керівника апарату - керівника секретаріату Касаційного господарського суду від 27.11.2019 № 29.3-02/3826 призначено проведення повторного автоматизованого розподілу справи № 910/17559/18 у зв`язку з запланованим відрядженням судді Дроботової Т. Б.
Згідно з витягом із протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 27.11.2019 визначено колегію суддів у складі: Багай Н. О. - головуючий, Зуєв В. А., Пільков К. М.
4.1. Господарські суди попередніх інстанцій установили, що 17.11.2017 між Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та ТОВ "Інформзахист" (далі - Замовник 1) і ДП "Український художньо-спортивний ансамбль "Балет на льоду" (далі - Замовник 2) був укладений Договір пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва № 407.
4.2. Згідно з пунктом 1.1 Договору, його предметом є сплата Замовником 1 пайової участі (внесків) на створення соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва (далі - Пайовий внесок) у зв`язку із будівництвом готелю загальною площею 15 380,10 кв. м. (за даними технічної інвентаризації ФОП Дорошенко О. В.) в складі проекту реконструкції з надбудовою під готель нежитлової будівлі (2 пусковий комплекс), загальна площа об`єкта 15 380,10 кв. м, з яких: нежитлове призначення - площею 15 380,10 кв. м, адреса об`єкта: вул. Еспланадна буд. 17 (Печерський район м. Києва) (далі - Об`єкт будівництва/реконструкції).
4.3. Відповідно до пункту 1.2 Договору розмір пайового внеску становить 4 873 113,38 грн (без ПДВ) згідно з розрахунком, який наведений у Додатку 1 і є невід`ємною частиною цього Договору, та підлягає уточненню після надання фактичних даних технічної інвентаризації та/або загальної кошторисної вартості Об`єкта будівництва/реконструкції, визначеної в установленому порядку за фактичними техніко-економічними показниками.
4.4. Пунктом 1.3 Договору передбачено, що Пайовий внесок сплачується Замовником 1 в строк до 06.12.2017 включно, але в будь-якому випадку в повному обсязі до прийняття об`єкта будівництва/реконструкції в експлуатацію.
4.5. В пункті 2.3 Договору зазначено, що після визначення додаткової суми Пайового внеску, яка підлягає сплаті у зв`язку із збільшенням загальної площі, чи в інших випадках, передбачених у пункті 2.2 Договору, Замовник 1 та Замовник 2 укладають із Департаментом економіки та інвестицій додаткову угоду до Договору, на підставі якої Замовник 1 сплачує відповідні додатково визначені кошти.
4.6. Згідно з пунктом 2.4 Договору сума платежу на момент здійснення оплати коригується на індекс споживчих цін на товари та послуги (далі - індекс інфляції) від місяця, в якому був зроблений розрахунок суми Пайового внеску, і до місяця, що передує тому, в якому здійснюється платіж. У випадку якщо індекс інфляції є меншим 100%, в порівнянні з індексом інфляції від дати розрахунку суми Пайового внеску, то до розрахунку береться показник 1,0. Замовник 1 повинен отримати в Департаменті економіки та інвестицій розрахунок суми Пайового внеску, що підлягає сплаті за цим Договором з урахуванням індексу інфляції, не пізніше ніж за три дні до сплати Пайового внеску відповідної частини Пайового внеску.
4.7. Відповідно до пункту 3.2 Договору Замовник 1 зобов`язаний до введення Об`єкта будівництва/реконструкції, визначеного в пункті 1.1 Договору, в експлуатацію, звернутися до Департаменту економіки та інвестицій для проведення остаточних розрахунків Пайового внеску за даними технічної інвентаризації об`єкта та/або загальною кошторисною вартістю Об`єкта будівництва/реконструкції, визначеної в установленому порядку, за фактичними техніко-економічними показниками.
4.8. Пунктом 4.1 Договору передбачено, що у випадку порушення зазначених в пункті 1.3 Договору строків сплати Пайового внеску, розмір несплаченої частки Пайової участі Замовника 1 коригується на індекс інфляції від дати розрахунку пайового внеску та на величину штрафних санкцій, передбачених пунктами 4.2, 4.3 Договору. У випадку, якщо індекс інфляції є меншим за 100%, коригування суми платежу не відбувається.
4.9. Умовами пункту 4.2 Договору визначено, що у випадку порушення зазначених в пункті 1.3 Договору строків сплати Пайового внеску, Замовник 1 сплачує пеню у розмірі 0,1% в день, яка нараховується на суму простроченої заборгованості. Пеня, що передбачена даним пунктом Договору нараховується протягом усього строку прострочення без будь-яких обмежень строків нарахування.
4.10. Пунктом 2.5 Договору передбачено, що після сплати повної суми Пайового внеску, визначеної з урахуванням пунктів 1.2, 2.3, 2.4, 3.2 та інших можливих платежів, визначених в пунктах 4.1, 4.2, 4.3 Договору, Замовнику 1 та Замовнику 2 видається Довідка про виконання умов пайової участі в порядку та на умовах, визначених цим Договором.
4.11. Господарські суди попередніх інстанцій також установили, що 20.03.2019 від ТОВ "Інформзахист" надійшла заява від 20.03.2019 № 10 щодо укладення Додаткової угоди про зменшення розміру пайової участі на вартість інженерних мереж (теплопостачання) на суму 3214,335 тис. грн з ПДВ, 2678,629 тис. грн без ПДВ до Договору.
4.12. За результатом розгляду зазначеного листа, Департаментом підготовлено проект додаткової угоди №1 до Договору у 3 примірниках та листом від 02.04.2019 № 050/08-2069 направлено на адресу ТОВ "Інформзахист" із зазначенням дати повернення оформлених додаткових угод № 1 до Департаменту економіки та інвестицій, а саме до 17.04.2019.
4.13. Станом на 17.04.2019 оформлених належним чином 3 примірники додаткової угоди № 1 до Договору до Департаменту економіки та інвестицій від ТОВ "Інформзахист" не надходили.
4.14. Зазначені обставини стали підставою для звернення із цим позовом про стягнення з ТОВ "Інформзахист" 11 960 825,43 грн, з яких: 10 178 696,00 грн - пайового внеску, 39 099,45 грн - інфляційних втрат, пені у розмірі 112 019,92 грн - за 2017 рік та 1 631 010,06 грн станом на 12.04.2019.
5. Позиція Верховного Суду
5.1. Заслухавши суддю-доповідача, представників учасників справи, дослідивши доводи, наведені у касаційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши матеріали справи щодо правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
5.2. Предметом позову у справі є вимога позивача, з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог від 17.04.2019, про стягнення з ТОВ "Інформзахист" заборгованості за Договором пайової участі у створенні і розвитку соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури міста Києва від 17.11.2017 № 407 у розмірі 11 960 825,43 грн.
5.3. Ухвалюючи судові рішення, господарські суди попередніх інстанцій дійшли висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог у цій справі. Верховний Суд погоджується із цим висновком господарських судів попередніх інстанцій, вважає його правильним та обґрунтованим, з огляду на таке.
5.4. Згідно з пунктом 5.3.1 Порядку належне виконання умов Договору про пайову участь підтверджується відповідною довідкою (далі - довідка про виконання умов пайової участі), яка готується і видається замовнику Департаментом протягом 5 (п`яти) робочих днів після надходження коштів та проведення замовником остаточних розрахунків відповідно до умов укладеного Договору про пайову участь, підпункту 5.2.8 Порядку, а також надання документів, визначених у підпункті 5.3.2 Порядку.
5.5. У пункті 5.3.2 Порядку зазначено, що для отримання довідки про виконання умов Договору про пайову участь замовник надає до Департаменту належним чином засвідчені копії таких документів: - що підтверджують повну сплату пайової участі; - що підтверджують зменшення розміру пайової участі відповідно до пунктів 6.8, 6.9 Порядку (у разі наявності); - затвердженої в установленому порядку проектної документації в частині техніко-економічних показників об`єкта будівництва та кошторисної частини (за наявності) у разі внесення змін до техніко-економічних показників за об`єктом після укладання договору про пайову участь; - позитивного висновку державної будівельної експертизи оновленого кошторису (за наявності кошторису) із зазначенням змінених техніко-економічних показників за об`єктом; - технічного паспорта об`єкта або довідки щодо показників на житловий, громадський чи виробничий будинок, господарські будівлі, захисні споруди (у разі неподання на етапі укладання Договору про пайову участь).
5.6. За змістом пункту 5.3.4 Порядку Департамент відмовляє в наданні довідки про виконання умов пайової участі в разі неподання документів, визначених підпунктом 5.3.2 Порядку, та/або у випадку несплати замовником коштів з урахуванням проведеного Департаментом остаточного розрахунку відповідно до даних технічної інвентаризації об`єкта завершеного будівництва або реконструкції.
5.7. Господарські суди попередніх інстанцій установили, що пунктом 2.5 Договору передбачено, що після сплати повної суми пайового внеску, визначеної з урахуванням пунктів 1.2, 2.3, 2.4, 3.2 та можливих інших платежів, визначених у пунктах 4.1, 4.2, 4.3 Договору, Замовнику 1 та Замовнику 2 видається довідка про виконання умов пайової участі в порядку та на умовах визначених Договором.
5.8. Згідно з пунктом 2.9 Договору підтвердженням виконання Замовником 1 зобов`язання за Договором є надання Департаментом економіки та інвестицій Замовнику 1 та Замовнику 2 довідки про виконання умов пайової участі.
5.9. Відповідно до пункту 3.3 Договору Департамент економіки та інвестицій за умови належного виконання Замовником 1 своїх обов`язків, які встановлені Договором, зобов`язаний в порядку, визначеному Договором, видати Замовнику 1 та Замовнику 2 Довідку про виконання умов пайової участі.
5.10. Господарськими судами правильно зазначено, що обов`язок Департаменту економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати Довідку про виконання умов пайової участі настає за умови належного виконання ТОВ "Інформзахист" зобов`язань за Договором, а саме за умови сплати пайового внеску на умовах та у порядку визначеними Договором.
5.11. Господарським судами установлено, що ТОВ "Інформзахист" у строк до 06.12.2017 включно повинен був у будь-якому випадку сплатити пайовий внесок у розмірі 4 873 113,38 грн (з урахуванням індексу інфляції, визначеного відповідно до пункту 2.4 Договору).
5.12. При цьому, господарські суди попередніх інстанцій установили, що 01.12.2017 ТОВ "Інформзахист" сплатило пайовий внесок у розмірі 452 584,70 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 122 від 01.12.2017 (призначення платежу - пайовий внесок згідно з Договором № 407 від 17.11.2017).
5.13. Місцевим господарським судом здійснено перерахунок розміру пайового внеску станом на 06.12.2017 із врахуванням індексу інфляції за листопад 2017 року, та установлено, що розмір пайового внеску становив 4 916 971,40 грн, а оскільки ТОВ "Інформзахист" здійснено зазначений платіж 01.12.2017, то за висновком суду залишок несплаченого пайового внеску становить 4 464 386,70 грн. (станом на 06.12.2017). Апеляційним господарським судом перевірено перерахунок суду першої інстанції та підтверджено його правильність.