1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



ПОСТАНОВА

Іменем України



12 грудня 2019 року

Київ

справа №583/1085/17

адміністративне провадження №К/9901/33986/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А.Ю.,

суддів - Мороз Л.Л., Рибачука А.І.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07 червня 2017 року (суддя Сидоренко Р.В.) та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року (колегія суддів: Зеленський В.В., П`янова Я.В., Чалий І.С.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

В травні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій просив суд зобов`язати Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області зарахувати йому до пільгового стажу період згідно записів в трудовій книжці, заповненій 06.09.1979 року, та призначити пенсію на пільгових умовах з дня настання права відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (п. "а", ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення").

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07 червня 2017 року позовні вимоги задоволено.

Зобов`язано Охтирське об`єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 28 лютого 2017 року, зарахувавши до пільгового стажу його роботу з 01.08.1983 року по 01.02.1984 року на посаді учня гірничоробочого очисного забою підземним з повним робочим днем; з 02.02.1984 року по 27.10.1984 року на посаді гірничоробочого очисного забою 5 розряду підземним з повним робочим днем; з 21.09.1989 року по 10.04.1990 року на посаді гірничноробочого підземним 3 розряду; з 11.04.1990 року по 10.06.1992 року на посаді гірничноробочого очисного забою підземним 5 розряду.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2017 року постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07 червня 2017 року змінено.

В другому абзаці резолютивної частини постанови Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 07.06.2017р. по справі №583/1085/17 дату "з 28 лютого 2017 року" замінено датою "з 01 березня 2017 року".

В іншій частині постанову залишено без змін.

Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування касаційної скарги зазначає, що у відповідача відсутні підстави для зарахування стажу роботи, оскільки уточнююча довідка видана Державним підприємством "Сніжнеантрацит" знаходиться на території, що в теперішній час не контролюється українською владою і не має можливості надати документи на перевірку. Державне підприємство "Сніжнеантрацит" являється лише правоприємником архівних документів шахти "Миусская", а не правонаступником, тому воно не має правових підстав для видачі довідки за №136/13.2 від 18.11.2013 року і період вказаний в довідці не включено в розрахунок пільгового стажу.. Перевірити зазначену в довідках інформацію відповідач не має можливості через знаходження підприємства на непідконтрольній території.

У відзиві на касаційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, а судові рішення залишити без змін.

У зв`язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Cудами встановлено, що 28 лютого 2017 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту "а", статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішенням Охтирського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області №7 від 07.03.2017 року, ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах по списку 1 відповідно до п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно даного рішення, під час розгляду наданих документів для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 встановлено, що ОСОБА_1 має 2 роки 8 місяців 4 дні стажу на підземних роботах. Відповідно до листа №2983/06 від 16.02.2017 року, надісланого управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську, Донецької області, Державне підприємство "Сніжнеантрацит", яким видано довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, знаходиться на території, що в теперішній час не контролюється українською владою і не має можливості надати документи на перевірку. Державне підприємство "Сніжнеантрацит" являється лише правоприємником архівних документів шахти "Миусская", а не правонаступником, тому воно не має правових підстав для видачі довідки за №136/13.2 від 18.11.2013 року і період вказаний в довідці не включено в розрахунок пільгового стажу.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, задовольняючи позовні вимоги позивача, виходив з того, що пільговий стаж останнього на підземних роботах в шахті по Списку № 1 підтверджується трудовою книжкою та уточнюючими довідками, які видані до початку проведення антитерорестичної операції. Відтак позивач має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно статті 13 Закону № 1788-XII.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно п. "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.


................
Перейти до повного тексту