ПОСТАНОВА
Іменем України
12 грудня 2019 року
Київ
справа №2040/7617/18
адміністративне провадження №К/9901/64810/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):
судді-доповідача Бевзенка В.М.,
суддів: Данилевич Н.А., Шевцової Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в касаційній інстанції касаційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2018 (постановлена у складі колегії Катунова В.В., Ральченка І.М., Бершова Г.Є.)
у справі № 2040/7617/18
за позовом ОСОБА_1
до Касаційного адміністративного суду
про визнання рішень незаконними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Касаційного адміністративного суду (далі - відповідач), в якому просив визнати незаконним судові рішення Вищого адміністративного суду України від 27.02.2017 та 17.03.2017 за його касаційними скаргами на судове рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.02.2017.
Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Касаційного адміністративного суду про визнання рішень незаконними та зобов`язання вчинити певні дії.
Не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2018 апеляційну скаргу позивача на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 17.09.2018 - повернуто заявнику без розгляду.
Рішення апеляційного суду мотивоване порушенням позивачем порядку подання апеляційної скарги встановленого частиною 1 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону, що діяв до 15 грудня 2017 року) та вимог пп. 15.5 пункту 15 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону, що діяв після 15 грудня 2017 року).
Повертаючи апеляційну скаргу суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід було подавати за правилами, що діяли до набрання чинності редакції Кодексу адміністративного судочинства (у редакції Закону, що діяв до 15 грудня 2017 року), тобто через суд першої інстанції.
Провадження в суді касаційної інстанції, короткий зміст вимог касаційної скарги
Не погоджуючись із рішеннями суду апеляційної інстанції, позивач звернувся з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення апеляційним судом норм процесуального права, просить вказане рішення скасувати.
Касаційна скарга вмотивована тим, зокрема, що позивачем було виконано вимоги статті 297 КАС України, відповідно до якої апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Ухвалою Верховного Суду від 29.10.2018 відкрито касаційне провадження за вказаною скаргою.
Відповідачем відзив на касаційну скаргу не поданий, що не перешкоджає її розгляду по суті.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Пункт 8 частини 2 статті 129: однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Кодекс адміністративного судочинства України (у редакції Закону, що діяв на момент прийняття рішення судом апеляційної інстанції).
Стаття 297: апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Підпункт 15.5 пункту 15 частини першої Розділу VII Перехідних положень: установити, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей:
до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Підпункт 15.16 пункту 15 частини першої Розділу VII Перехідних положень: установити, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей:
до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: суд видає виконавчі документи в паперовій формі. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Кодекс адміністративного судочинства України (у редакції до 15.12.2017):
Частина 1 статті 186: апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ