ПОСТАНОВА
Іменем України
10 грудня 2019 року
Київ
справа №805/91/16-а
касаційне провадження №К/9901/31146/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бившевої Л.І.,
суддів: Гончарової І.А., Шипуліної Т.М.,
розглянув у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Концерн Стирол" (далі - Товариство) на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 26.12.2016 (головуючий суддя - Ханова Р.Ф., судді - Василенко Л.А., Гайдар А.В.) у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Концерн Стирол" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС (далі - Інспекція), правонаступником якої є Офіс великих платників податків ДПС (далі - Офіс), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИВ:
В грудні 2015 року Товариство звернулось до суду з адміністративним позовом до Інспекції, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 26.11.2015 № 0000514700/5605/10/28-03-47.
На обґрунтування зазначених позовних вимог Товариство послалось на те, що: Інспекцією був порушений порядок повідомлення платника податків про проведення позапланової невиїзної перевірки, який визначений статтями 77 та 79 Податкового кодексу України, оскільки наказ про призначення такої перевірки Товариству не надісланий (вручений під розписку) не був, а повідомлення про проведення такої перевірки було вручене уповноваженому представнику Товариства лише 17.09.2015 згідно квитанції експрес-служби "IT Logistic" №7109703, в опису вкладень до якої відсутнє посилання на будь-який наказ Інспекції; у період, за який проводилась перевірка, у Товариства існували обставини непереборної сили, що підтверджено сертифікатами (висновками) Торгово-промислової палати України, що з урахуванням положень пункту 102.6 статті 102 Податкового кодексу України надає безумовне право на звернення із відповідним запитом (заявою) до контролюючого органу про продовження граничних строків подання податкових декларацій, яке в свою чергу, покладає на керівника такого контролюючого органу безумовних обов`язок продовжити ці строки, з урахуванням того, що така заява подається платником подків протягом тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення обставин непереборної сили; постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.09.2015 у справі № 805/3456/15-а було визнано протиправним рішення Інспекції № 2 від 06.08.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з моменту його прийняття, в мотивувальній частині якої було підтверджено відсутність з боку Товариства порушень вимог чинного законодавства у зв`язку з неможливістю подання Товариством податкових декларацій в умовах впливу виняткових обставин непереборної сили (форм-мажору), дія яких засвідчена відповідними сертифікатами Торгово-промислової палати України.
Донецький окружний адміністративний суд постановою від 30.06.2016 позов задовольнив: скасував податкове повідомлення-рішення Інспекції від 26.11.2015 № 0000514700/5605/10/28-03-47.
Рішення суду першої інстанції вмотивоване тим, що: доказів направлення та належного вручення Товариству наказу на проведення перевірки Інспекцією суду надано не було; невиконання Інспекцією вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої; відсутність у Товариства можливосте подати у граничні строки податкові декларації з податку на додану вартість у період з липня 2014 року по червень 2015 року включно підтверджена відповідними сертифікатами (висновками) Торгово-промислової палати України, що надає безумовне право на звернення із відповідним запитом (заявою) до контролюючого органу про продовження граничних строків подання податкових декларацій, яке в свою чергу, покладає на керівника такого контролюючого органу безумовний обов`язок продовжити ці строки; листом № 306 від 14.07.2015 (отриманим Інспекцією 21.07.2015), наданим у відповідь на запит Інспекції від 09.07.2015 № 354/10/28-03-14 "Про наданні інформації", Товариство повідомило Інспекцію про неможливість достовірно розрахувати суми податків і зборів та подати належним чином заповнені податкові декларації, а також про те, що Товариство планує скористатися правом, визначеним підпунктом 102.6.4 пункту 102.6 статті 102 Податкового кодексу України, та звернутися до контролюючого органу за місцезнаходженням із про продовження граничних термінів подання податкової звітності у зв`язку з неможливістю її подання внаслідок триваючої дії обставин непереборної сили протягом 30 календарних днів, наступних за днем закінчення дії цих обставин; постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.09.2015 у справі № 805/3456/15-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016, було підтверджено відсутність з боку Товариства порушень вимог чинного законодавства у зв`язку з неможливістю подання Товариством податкових декларацій в умовах впливу виняткових обставин непереборної сили (форм-мажору), дія яких засвідчена відповідними сертифікатами Торгово-промислової палати України.
Донецький апеляційний адміністративний суд постановою від 26.12.2016 скасував рішення суду першої інстанції та ухвалив нове, яким у задоволенні позову відмовив.
Рішення суду апеляційної інстанції вмотивоване тим, що жодна норма податкового законодавства, сфера якого окреслена статтею 3 Податкового кодексу України, не надає платнику податків не виконувати обов`язок надання декларацій до податкового органу, з урахуванням того, що правове навантаження сертифікатів Торгово-промислової палати України полягає у тому, що надає за певних умов право на продовження граничних строків подання декларацій, а не звільняє від їх подання безпосередньо на підставі самих сертифікатів, тоді як під час апеляційного провадження встановлено, що Товариство не реалізувало зазначені сертифікати та не звернулося до Інспекції із заявою про продовження граничних строків подання податкових декларацій.
Товариство оскаржило рішення суду апеляційної інстанції до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 22.02.2017 відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.
В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на те, що рішення суду апеляційної інстанцій ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки суд не надав належної правової оцінки тому, що: наказ про призначення позапланової невиїзної перевірки Товариству не надсилався, а оригінал повідомлення про проведення такої перевірки з 14.09.2015 був отриманий Товариством лише 17.09.2015 разом із листом-запитом Інспекції № 2241/10/28-03-47 від 27.08.2015 про надання документів, що підтверджується квитанцією експрес-служби "IT Logistic" №7109703, в описі вкладення до якої відсутнє посилання на будь-який наказ, у зв`язку з чим Товариство було позбавлене можливості своєчасного оскарження наказу у судовому порядку; листом № 306 від 14.07.2015 (який був отриманий Інспекцією 20.07.2015) Товариство повідомило Інспекції про те, що воно планує скористатися правом, визначеним підпунктом 102.6.4 пункту 102.6 статті 102 Податкового кодексу України за звернутися до контролюючого органу за місцезнаходженням із відповідною заявою про продовження граничних термінів подання податкової звітності у зв`язку з неможливістю подання такої звітності внаслідок триваючої дії обставин непереборної сили, протягом 30 календарних днів, наступних за днем закінчення дії цих обставин; за період, який перевірявся, у Товариства наявні відповідні сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України, які надають безумовне право на звернення із відповідним запитом (заявою) до контролюючого органу про продовження граничних строків подання податкових декларацій, яке в свою чергу, покладає на керівника такого контролюючого органу безумовний обов`язок продовжити ці строки; постановою Донецького окружного адміністративного суду від 08.09.2015 у справі № 805/3456/15-а, якою було скасовано рішення Інспекції № 2 від 06.08.2015 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства у зв`язку з ненаданням податкових декларацій протягом року, було підтверджено відсутність з боку Товариства порушень вимог чинного законодавства у зв`язку з неможливістю подання Товариством податкових декларацій в умовах впливу виняткових обставин непереборної сили (форс-мажору), дія яких засвідчена відповідними сертифікатами Торгово-промислової палати України.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 18.11.2019 прийняв касаційну скаргу Товариства до провадження, закінчив підготовку справи до касаційного розгляду та визнав за можливе проведення касаційного розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами з 19.11.2019.
Інспекція не скористалась своїм процесуальним правом на подання відзиву на касаційну скаргу Товариства.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 247 "Про деякі питання територіальних органів Державної фіскальної служби" Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у місті Донецьку Міжрегіонального ГУ ДФС було реорганізовано шляхом її приєднання до Офісу великих платників податків ДФС.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" Офіс великих платників податків ДФС було реорганізовано шляхом приєднання до Офісу великих платників податків ДПС.
У відповідності до положень частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у справі здійснено заміну відповідача - Інспекції її правонаступником - Офісом.
Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи скаржника та дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, наступних підстав.
У справі, що розглядається, суди встановили, що Товариство є юридичною особою, зареєстроване та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 10.10.1995, код ЄДРПОУ 05761614 (місцезнаходження Товариства: 84610, Донецька обл., м. Горлівка, Калінінський р-н, вул. Горлівської дивізії, буд. 10) та перебуває на обліку в Інспекції.
15.04.2014 Головою Правління Товариства був прийнятий наказ №1341/1 "Про зупинення виробництва на всіх структурних підрозділах концерну", яким у зв`язку з нестабільною та небезпечною ситуацією, що склалася у м. Горлівка, пов`язаною з загрозою проведення активних бойових дій на його території, та неможливістю забезпечення в повному обсязі безпечних умов праці на підприємстві, управління та контролю за здійсненням технологічних процесів, а також з метою забезпечення безпеки життя та здоров`я як працівників підприємства так і мешканців міста, було прийняте рішення про повну зупинку технологічних процесів у всіх структурних підрозділах концерну згідно з переліком, наведеним у пункті 1.1 наказу, та про виведення з експлуатації з метою подальшої консервації технологічного обладнання зазначених у пункті 1.1 наказу виробництв.
21.07.2014 Головою Правління Товариства був прийнятий наказ № 2315/1 "Про часткове призупинення виробництва готової продукції на підприємстві", яким у зв`язку з нестабільною та небезпечною ситуацією, що склалася у м. Горлівка, пов`язаною з неможливістю забезпечення в повному обсязі безпечних умов праці на підприємстві, забезпечення безпеки технологічних процесів, а також з метою збереження життя і здоров`я працівників Товариства, захисту їх законних прав та інтересів, було прийняте рішення про організацію роботи таким чином, щоб було забезпечено завершення розпочатих технологічних процесів за умови зменшення до мінімуму виходів на роботу працівників підприємства, та про часткове призупинення виробництва готової продукції на підприємстві.
Листом № 306 від 14.07.2015, наданим у відповідь на запит Інспекції від 09.07.2015 № 354/10/28-03-14 "Про надання інформації", Товариство повідомило Інспекцію про неможливість достовірно розрахувати суми податків і зборів та подати належним чином заповнені податкові декларації, а також про те, що Товариство планує скористатися правом, визначеним підпунктом 102.6.4 пункту 102.6 статті 102 Податкового кодексу України, та звернутися до контролюючого органу за місцезнаходженням із про продовження граничних термінів подання податкової звітності у зв`язку з неможливістю її подання внаслідок триваючої дії обставин непереборної сили протягом 30 календарних днів, наступних за днем закінчення дії цих обставин, з документальним підтвердженням, яке надається Торгово-промисловою палатою України на відповідне звернення платника. Зазначений лист був отриманий Інспекцією 21.07.2015 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 1801401660387.