1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Ухвала суду



У Х В А Л А

2 грудня 2019 року

м. Київ

Справа № 910/15599/18

Провадження № 12-201гс19

Велика Палата Верховного Суду у складі:

судді-доповідача Рогач Л. І.,

суддів Антонюк Н. О., Анцупової Т. О., Бакуліної С. В., Британчука В. В., Власова Ю. Л., Гриціва М. І., Гудими Д. А., Данішевської В. І., Єленіної Ж. М., Золотнікова О. С., Кібенко О. Р., Князєва В. С., Лобойка Л. М., Лященко Н. П., Прокопенка О. Б., Пророка В. В., Ситнік О. М., Ткачука О. С., Уркевича В. Ю., Яновської О. Г.

перевірила наявність підстав для передачі на розгляд Великої Палати Верховного Суду справи № 910/15599/18 за позовом Приватного акціонерного товариства "Просто-Страхування" (далі - ПрАТ "Просто-Страхування") до Головного управління військової контррозвідки Департаменту контррозвідки Служби безпеки України, третя особа, без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_1, про стягнення 144 541,39 грн за касаційною скаргою Служби безпеки України(далі - СБУ) на ухвалу Північного апеляційного господарського суду від 4 вересня 2019 року і

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 13 травня 2019 року позовні вимоги ПрАТ "Просто-Страхування" задоволено повністю та стягнуто на його користь з відповідача суму страхового відшкодування у розмірі 144 541,39 грн, судовий збір у розмірі 2 168,12 грн.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 4 вересня 2019 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою СБУ на рішенням Господарського суду міста Києва від 9 вересня 2019 року на підставі пункту 4 частини першої статті 261 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Не погоджуючись з ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 4 вересня 2019 року СБУ звернулося з касаційною скаргою до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, в якій просить скасувати зазначену ухвалу суду та поновити строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду міста Києва від 13 травня 2019 року.

Ухвалою від 7 листопада 2019 року Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду витребував матеріали справи № 910/15599/18 та справу разом із касаційною скаргою передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду на підставі частини п`ятої статті 302 ГПК України, оскільки справа містить виключну правову проблему, така передача необхідна для забезпечення розвитку права та формування єдиної правозастосовної практики.

Так, розглядаючи матеріали касаційної скарги СБУ на предмет наявності підстав для відкриття чи відмови у відкритті касаційного провадження, Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду зазначив, що Верховний Суд має різні підходи при вирішенні питання щодо відкриття чи відмови у відкритті касаційного провадження за касаційними скаргами на ухвали господарських судів першої чи апеляційної інстанцій, поданих у малозначних справах, що свідчить про наявність виключної правової проблеми у застосуванні норми права, зокрема пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України, у подібних правовідносинах.

Однак при цьому питання відкриття касаційного провадження у справі № 910/15599/18 колегією суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду не вирішене.

Велика Палата Верховного Суду зазначає про те, щоправила відкриття касаційного провадження визначені статтями 292-298 ГПК України, вміщеними в параграфі 2 "Відкриття касаційного провадження" глави 2 "Касаційне провадження" розділу IV цього Кодексу. Стаття 294 ГПК України встановлює, що за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Натомість процесуальні норми, що встановлюють підстави та порядок передачі судом справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, визначені статями 302 та 303 ГПК України, вміщеними в параграфі 3 "Касаційний розгляд" глави 2 "Касаційне провадження" розділу IV цього Кодексу.

Частинами першою, другою та третьою статті 303 ГПК України передбачено, що питання про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується судом за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи. Питання про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати Верховного Суду вирішується більшістю від складу суду, що розглядає справу. Питання про передачу справи на розгляд палати, об`єднаної палати або Великої Палати може бути вирішене до прийняття постанови судом касаційної інстанції.


................
Перейти до повного тексту