1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду




Постанова

Іменем України


09 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 2-920/11

провадження № 61-6388св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Ступак О. В. (суддя-доповідач), Гулейкова І. Ю., Усика Г. І.,

учасники справи:

заявник - державний виконавець Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Сухов Михайло Євгенович,

заінтересовані особи: ОСОБА_1, Державне підприємство "Донецька залізниця",

особа, яка подала апеляційну скаргу, - Акціонерне товариство "Укрзалізниця",

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Донецького апеляційного суду від 21 лютого 2019 року у складі колегії суддів: Агєєва О. В., Гапонова А. В., Новікової Г. В.,


ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст вимог подання та рішень судів


У листопаді 2018 року державний виконавець Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (далі - Слов`янський МВ ДВС ГТУЮ у Донецькій області) Сухов М. Є. звернувся до суду із поданням про заміну сторони виконавчого провадження, заінтересовані особи: ОСОБА_1, Державне підприємство "Донецька залізниця" (далі - ДП "Донецька залізниця").

Свої вимоги обґрунтовував тим, що у Слов`янському МВ ДВС ГТУЮ у Донецькій області на примусовому виконанні знаходиться виконавче провадження за № 54458544 за виконавчим листом від 19 червня 2017 року № 6/243/141 про зобов`язання ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки. На теперішній час рішення суду не виконане, дублікат трудової книжки заявниці не виданий, що перешкоджає їй реалізувати свої права, у тому числі на пенсійне забезпечення. Оскільки боржник - ДП "Донецька залізниця" не перереєстровано та не переміщено на територію, підконтрольну українській владі, це ускладнює здійснення заходів примусового виконання рішень. Відповідно до статей 2 та 7 Закону України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" - товариство є правонаступником усіх прав обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.

Враховуючи викладене, державний виконавець просив замінити сторону у виконавчому провадженні № 54458544 за виконавчим листом від 19 червня 2017 року № 6/243/141, виданим Слов`янським міськрайонним судом Донецької області про зобов`язання ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки з ДП "Донецька залізниця" на ПАТ "Укрзалізниця" ЄДРПОУ 40075815.

Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 05 грудня 2018 року подання задоволено. Замінено боржника - ДП "Донецька залізниця" на його правонаступника - ПАТ "Українська залізниця", ЄДРПОУ 40075815, у виконавчому провадженні № 54458544 за виконавчим листом від 19 червня 2017 року № 6/243/141, виданим Слов`янським міськрайонним судом Донецької області про зобов`язання ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки.


Задовольняючи подання, суд першої інстанції виходив із того, що 21 жовтня 2015 року проведено державну реєстрацію ПАТ "Українська залізниця", яке утворено на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25 червня 2014 року № 200 "Про утворення публічного акціонерного товариства "Українська залізниця". Згідно з вказаним додатком 1, ДП "Донецька залізниця" увійшло в перелік підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ "Українська залізниця", про що внесений відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців.


Постановою Донецького апеляційного суду від 21 лютого 2019року ухвалу суду першої інстанції скасовано. У задоволенні подання відмовлено.


Відмовляючи у задоволенні подання державного виконавця, суд апеляційної інстанції виходив із того, що згідно з витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ДП "Донецька залізниця" (код ЄДРПОУ: 01074957) знаходиться за адресою: вул. Артема, 68, м. Донецьк, Донецька область, та з 25 листопада 2014 року перебуває у стані припинення. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, ПАТ "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ: 40075815) знаходиться за адресою: вул. Тверська, 5, м. Київ, відокремленим підрозділом якої, зокрема, є регіональна філія "Донецька залізниця" (код ЄДРПОУ: 40150216), яка знаходиться за адресою: вул. Привокзальна, 22, м. Лиман, Донецька область. Доказів завершення процесу припинення ДП "Донецька залізниця" і внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також наявності між ДП "Донецька залізниця" та ПАТ "Українська залізниця" передавального акта, який би підтверджував перехід від ДП "Донецька залізниця" всіх прав, активів, зобов`язань і боргів у статутний капітал ПАТ "Українська залізниця", заявником не надано. Отже, ДП "Донецька залізниця" залишається юридичною особою, яка продовжує самостійно нести відповідальність за договірними та позадоговірними зобов`язаннями, що виникли за його участі. Саме таких висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 05 грудня 2018 року у справі № 236/2729/17 (провадження № 61-24486св18).


Короткий зміст та узагальнюючі доводи касаційної скарги, позиції інших учасників справи


У березні 2019 року ОСОБА_1 подала до Верховного суду касаційну скаргу на постанову Донецького апеляційного суду від 21 лютого 2019року, в якій просить скасувати зазначене судове рішення та залишити в силі ухвалу суду першої інстанції, обґрунтовуючи свої вимоги порушенням судом норм процесуального права. Вказує на те, що суд не взяв до уваги, що вона працювала в СМУ № 8 ДП "Донецька залізниця", яке знаходилось у м. Слов`янську і увійшла у склад цього відокремленого підрозділу - регіональної філії "Донецька залізниця", тобто ця дільниця залізної дороги знаходиться на підконтрольній Україні території, де і на теперішній час знаходяться всі архівні документи і відповідно увійшла в склад AT "Укрзалізниця".


У травні 2019 року AT "Укрзалізниця"подало до суду відзив на касаційну скаргу у якому зазначено, що постановою Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 року № 604 "Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції" передбачено, що проведення інвентаризації та оцінки майна (активи, власний капітал та зобов`язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розміщені на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, має бути здійснено після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції, після чого мають бути подані пропозиції щодо зміни статутного капіталу ПАТ "Українська залізниця". Цей нормативно-правовий акт прямо вказує, що майно (активи, власний капітал та зобов`язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не увійшло до статутного капіталу ПАТ "Укрзалізниця". ДП "Донецька залізниця" знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, залишається юридичною особою (з Єдиного державного реєстру як юридична особа не виключене), свої активи і зобов`язання до ПАТ "Укрзалізниця" не передавало і не могло передати, a тому ДП "Донецька залізниця" самостійно несе відповідальність за своїми зобов`язаннями.


Позиція Верховного Суду.


Згідно із частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.


Відповідно до статті 401 ЦПК України попередній розгляд справи має бути проведений протягом п`яти днів після складення доповіді суддею-доповідачем колегією у складі трьох суддів у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.


Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване рішення апеляційного суду - без змін, оскільки його ухвалено з додержанням норм процесуального права.


Обставини встановлені судом


Рішенням Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 26 квітня 2011 року зобов`язано ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки згідно з пунктом 5.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників. Стягнуто з ДП "Донецька залізниця" на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди 500,00 грн.


Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 02 червня 2017 року заяву ОСОБА_1 про видачу дублікатів виконавчих листів задоволено частково. Видано дублікат виконавчого листа у цивільній справі № 2-929/11, виданого на підставі рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 26 квітня 2011 року, яким зобов`язано ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки згідно з пунктом 5.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.


Ухвалою Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 19 липня 2017 року поновлено ОСОБА_1 строк для пред`явлення виконавчого листа № 6/243/141/2017, 2-920/11 до виконання, виданого Слов`янським міськрайонним судом Донецької області 19 червня 2017 року на виконання рішення Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 26 квітня 2011 року про зобов`язання ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки згідно з пунктом 5.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, за яким 08 серпня 2017 року відкрито виконавче провадження (ВП № 54458544).


08 серпня 2017 року старшим державним виконавцем Слов`янського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Шемет Я. О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 54458544 із виконання виконавчого листа № 6/243/141, виданого 19 червня 2017 року Слов`янським міськрайонним судом Донецької області, про зобов`язання ДП "Донецька залізниця" видати ОСОБА_1 дублікат трудової книжки.


Нормативно-правове обґрунтування


Відповідно до норм статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.


Моментом переходу прав до правонаступника юридичної особи вважається дата внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців в порядку, передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань", тобто запису про припинення юридичної особи.


Отже, відповідно до цивільного законодавства при реорганізації (злитті) юридичних осіб перехід прав і обов`язків до новоутвореної юридичної особи відбувається на підставі передавального акта, в якому про це має бути зазначено, а правонаступництво вважається здійсненим з моменту виключення юридичної особи попередника з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.


Згідно з положеннями статті 107 ЦК України, якою закріплено порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення, після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу). Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, встановлених законом. Порушення положень частин другої та третьої цієї статті є підставою для відмови у внесенні до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичної особи та державній реєстрації створюваних юридичних осіб - правонаступників.


Частиною першою статті 56 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкт господарювання (господарська організація) може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства.


................
Перейти до повного тексту