1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

09 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 758/221/18

провадження № 61-1638св19

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:

Журавель В. І. (суддя-доповідач), Антоненко Н. О., Русинчука М. М.,

учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - ОСОБА_2,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Подільського районного суду міста Києва від 03 липня 2018 року у складі судді Гребенюк В. В. та постанову Київського апеляційного суду від 20 грудня 2018 року у складі колегії суддів: Ратнікової В. М., Левенця Б. Б., Борисової О. В.,

ВСТАНОВИВ :

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У січні 2018 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про захист честі, гідності та спростування недостовірної інформації.

Свої вимоги обґрунтовував тим, що він є адвокатом і представником осіб, чиї права та законні інтереси обмежуються під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42017111200000142, з яким об`єднане кримінальне провадження № 42017000000001836. Після ознайомлення в Апеляційному суді міста Києва з однією зі справ про арешт майна, йому стало відомо, що 12 жовтня 2017 року відповідач під час її допиту у якості свідка у кримінальному провадженні надала відносно нього показання наступного змісту: "Крім того, хочу повідомити, що 11 жовтня 2017 року до мене зателефонував ОСОБА_4, що треба поговорити, щоб я приїхала та поговорила з ним. Коли я приїхала в офіс на АДРЕСА_1, там був ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (адвокат), які почали мені словесно погрожувати та сказали, щоб я "тримала язик за зубами відносно вказаних вище обставин реєстрації підприємств".

Вважає таку інформацію наклепницькою, недостовірною, такою, що принижує його честь, гідність та ділову репутацію, та спрямована на те, щоб він не приймав участь у цьому кримінальному провадженні.

Посилаючись на наведене, просив суд визнати недостовірною інформацію, поширену 12 жовтня 2017 року ОСОБА_2 під час її допиту у якості свідка у кримінальному провадженні, відносно нього вищезазначеного змісту та зобов`язати відповідача спростувати цю інформацію шляхом подання до Генеральної прокуратури України заяви наступного змісту: "Цим повідомляю, що показання щодо погроз з боку адвоката ОСОБА_3 при зустрічі з ним 11 жовтня 2017 року є недостовірними і надані мною під тиском слідчого, що проводив допит".

Короткий зміст судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій

Рішенням Подільського районного суду міста Києва від 03 липня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного суду від 20 грудня 2018 року, позов ОСОБА_3 залишено без задоволення.

Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із відсутності складу юридичного правопорушення, наявність якого є підставою для задоволення позовних вимог.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

Не погодившись з таким вирішенням спору, ОСОБА_3 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами обох інстанцій норм матеріального і порушення норм процесуального права, просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нове рішення про задоволення його позову.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга ОСОБА_3 аргументована тим, що суди попередніх інстанцій неповно з`ясували обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, не надали належної оцінки його доводам та наданим доказам, внаслідок чого дійшли необґрунтованого, неправильного висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відзив/заперечення на касаційну скаргу не надходили

Рух справи в суді касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду від 18 лютого 2019 року відкрито касаційне провадження у справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про захист честі, гідності та спростування недостовірної інформації.

Витребувано з Подільського районного суду Києва зазначену справу.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що 12 жовтня 2017 року ОСОБА_2 було допитано в якості свідка у зв`язку з розслідуванням кримінального провадження № 42017000000001836, про що слідчим СГ третього слідчого відділу управління з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генеральної прокуратури України Хіміч С. В. складено протокол допиту свідка.

Під час допиту ОСОБА_2 у якості свідканадала наступні пояснення: "Крім того, хочу повідомити, що 11 жовтня 2017року до мене зателефонував ОСОБА_4, що треба поговорити, щоб я приїхала та поговорила з ним. Коли я приїхала в офіс на АДРЕСА_1, там бувОСОБА_5 та ОСОБА_3 (адвокат), які почали мені словесно погрожувати та сказали, щоб я "тримала язик за зубами відносно вказаних вище обставин реєстрації підприємств".

Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Перевіривши доводи касаційної скарги та матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних судових рішень.

Суд перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції.

Згідно з положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до частини першої статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 409 ЦПК України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Наведені в касаційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального права та порушення норм процесуального права.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Відповідно до частини першої статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з частиною четвертої статті 32 Конституції України кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім`ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації.

Частиною першою статті 200 ЦК України встановлено, що інформацією є будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Статтею 201 ЦК України визначено, що особистими немайновими благами, які охороняються цивільним законодавством, є, зокрема, честь, гідність і ділова репутація.


................
Перейти до повного тексту