ПОСТАНОВА
Іменем України
11 грудня 2019 року
Київ
справа №813/1964/18
адміністративне провадження №К/9901/3142/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Дашутіна І. В.,
суддів Шишова О. О., Яковенка М. М.,
розглянув в попередньому судовому засіданні як суд касаційної інстанції касаційну скаргу Яворівської районної державної адміністрації Львівської області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2017 у складі судді Лунь З. І. та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 у складі колегії суддів: Бруновської Н. В., Затолочного В. С., Матковської З. М. у справі № 813/1964/18 за позовом ОСОБА_1 до Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій:
1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Яворівської районної державної адміністрації Львівської області (далі - відповідач), в якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження відповідача від 05.05.2018 № 61/03-07 "Про оголошення догани".
2. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.07.2017 позовні вимоги задоволено.
2.1. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 апеляційну скаргу відповідача залишено без задоволення, рішення суду - без змін.
3. Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено:
3.1. Розпорядженням Яворівської районної державної адміністрації від 08.08.2012 № 188к "Про прийняття на державну службу" ОСОБА_1 був прийнятий на посаду керівника відділу культури і туризму Яворівської районної державної адміністрації.
3.2. Яворівською районною державною адміністрацією видано розпорядження від 05.05.2018 № 61/03-07 "Про оголошення догани", яким позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани.
3.3. Позивач звернувся до суду із вказаним позовом оскільки вважає, що відповідачем безпідставно застосовано до нього дисциплінарне стягнення.
4. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, вказав на те, що ОСОБА_1 09.02.2018 визнав, що був відсутній на робочому місці, відсутність ОСОБА_1 на робочому місці 09.02.2018 впродовж робочого дня складала менше, ніж три години та була пов`язана з поважними причинами. Проте, в сукупності наданих у справі пояснень суди дійшли висновку, що оскаржуване розпорядження голови Яворівської районної державної адміністрації є таким, що суперечить чинному законодавству, а тому підлягає скасуванню.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Відповідачем подано касаційну скаргу, в якій Яворівська районна державна адміністрація просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, направити справу на новий розгляд.
5.1. Доводи касаційної скарги мотивовано тим, що судами першої та апеляційної інстанцій необгрунтовано зроблено висновок про наявність поважних причин відсутності позивача на робочому місці. Крім того, відповідач зазначає про порушення судами порядку дослідження доказів, зокрема щодо надання оцінки поясненням окремих свідків.
6. Позивачем подано відзив на касаційну скаргу, в якому він просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій - без змін.
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
Норми права, якими керувався суд касаційної інстанції та висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
7. Частиною другою статті 19 Конституції України від 28.06.1991 № 254к/96-ВР визначено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
8. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
9. Відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 КАС публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
10. Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях регламентовано Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).
11. Відповідно до частини першої статті 8 Закону № 889-VIII державний службовець зобов`язаний, серед іншого, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки; постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності.
Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.
12. Частиною першою статті 61 Закону № 889-VIII передбачено, що службова дисципліна забезпечується шляхом: 1) дотримання у службовій діяльності вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та виконання правил внутрішнього службового розпорядку; 2) формування керівником державної служби у підпорядкованих державних службовців високих професійних якостей, сумлінного ставлення до виконання своїх посадових обов`язків, поваги до прав і свобод людини і громадянина, їхньої честі та гідності, а також до держави, державних символів України; 3) поєднання керівниками усіх рівнів методів переконання, виховання і заохочення із заходами дисциплінарної відповідальності щодо підпорядкованих державних службовців; 4) поєднання повсякденної вимогливості керівників до підпорядкованих державних службовців з постійною турботою про них, виявленням поваги до їхньої честі та гідності, забезпеченням гуманізму та справедливості.
13. Відповідно до статтті 8 Закону № 889-VIII державний службовець зобов`язаний:
1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;
3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;
4) з повагою ставитися до державних символів України;
5) обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов`язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;
6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;
7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки;
8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України;
9) додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;
10) запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби;
11) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності;
12) зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню;
13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.
14. Приписами статті 62 Закону № 889-VIII встановлено, що державний службовець зобов`язаний виконувати обов`язки, визначені статті 8 цього Закону, а також:
1) не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця;
2) виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців;
3) дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.
15. Частиною першою статті 64 Закону № 889-VIII визначено, що за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
16. Відповідно до частини першої статті 65 Закону № 889-VIII підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.
17. Дисциплінарними проступками відповідно до пункту 12 частини другої статті 65 Закону № 889-VIII є прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.
18. При цьому, у разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5 та 12 частини другої статті 65 Закону № 889-VIII цього Закону, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану.
19. Тобто, вищевикладене в сукупності дає підстави для висновку, що відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня без поважних причин, має наслідком оголошення догани державному службовцю.
20. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до Правил внутрішнього службового розпорядку Яворівської районної державної адміністрації, затвердженими протоколом від 06.07.2016 загальних зборів працівників районної державної адміністрації, робочий день у Яворівській районній державній адміністрації триває з 08.00 год до 17.00 год з понеділка по четвер і з 08.00 год до 15.40 год у п`ятницю, обідня перерва - з 12.00 год до 12.45 год.
21. 09 лютого 2018 року (п`ятниця) ОСОБА_1 знаходився на робочому місці, яке облаштоване у службовому приміщенні, що знаходиться у м. Яворові Львівської області у приміщенні РНД "Сокіл" з 08.00 год до обідньої перерви, тобто до 12.00 год.
22. Свідок ОСОБА_2 надав свідчення, що 09.02.2018 приблизно з 13.15 год близько години знаходився у робочому кабінеті ОСОБА_1, у РНД "Сокіл". Після телефонного дзвінка ОСОБА_1, він сказав, що мусить терміново поїхати.
23. Указані обставини підтвердив і ОСОБА_3 письмовою заявою, підписаною ним та засвідченою приватним нотаріусом Чопик Ю. С.
24. У судовому засіданні свідок ОСОБА_4 зазначив, що ОСОБА_1 є його батьком. 09.02.2018 приблизно після 14.00 год він телефонував батькові з приводу погіршення стану здоров`я його баби - матері батька, у якої почався приступ, а оскільки лише батько вміє вводити їй дом`язево ліки, то і потелефонував йому, щоб приїхав. Підтвердив, що батько приїхав додому приблизно о 14.45 год, робив бабі укол.
25. Судами також надано оцінку свідченням ОСОБА_5, який пояснив, що 09.02.2018 року о 15.30 год ОСОБА_1 зателефонував йому та попросив відвезти на роботу. ОСОБА_5 підтвердив, що відвіз ОСОБА_1 на роботу близько 16.00 год. Крім того, ОСОБА_5, який є чоловіком сестри ОСОБА_1, підтвердив, що матір ОСОБА_1 є важко хворою, ОСОБА_1 за нею доглядає.
26. Разом з тим, свідок ОСОБА_6, директорка РНД "Сокіл", надала свідчення про те, що до обіду 09.02.2018 бачила ОСОБА_1 у приміщенні РНД "Сокіл", після обіду в його робочий кабінет не заходила. В кінці робочого дня, приблизно об 15.45 год -15.50 год до них у кабінет зайшла ОСОБА_7 з актом про відсутність на роботі ОСОБА_1 та просила цей акт підписати, що і зробила ОСОБА_6