1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України


09 грудня 2019 року

м. Київ


справа № 752/9205/16-ц


провадження № 61-16048св18


Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Воробйової І. А. (суддя-доповідач), Гулька Б. І., Лідовця Р. А.,


учасники справи:

позивач - ОСОБА_1,

відповідач - Приватне акціонерне товариство "Українська гірничо-металургійна компанія",


розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Українська гірничо-металургійна компанія" на рішення Апеляційного суду м. Києва від 07 червня 2017 рокуу складі колегії суддів: Антоненко Н. О., Стрижеуса А. М., Шкоріної О. І.,


ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог


У червні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до

Приватного акціонерного товариства "Українська гірничо-металургійна компанія" (далі - ПрАТ "УГМК") про скасування дисциплінарного стягнення, виплату заробітної плати, поновлення рівня заробітної плати та відшкодування моральної шкоди.

Позовна заява мотивована тим, що відповідно до витягу з наказу

ПрАТ "УГМК" 30/1-л, з 02 червня 2015 року його переведено на посаду начальника відділу логістики ПрАТ "УГМК".

Вказував, що згідно з наказами генерального директора ПАТ "УГМК"

від 15 квітня 2016 року № 65 та від 26 квітня 2016 року № 82 його притягнуто до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання посадових обов`язків, а саме порушення вимог пунктів 2.1.2, 2.1.9, 4.1.1 посадової інструкції начальника відділу логістики. Крім того, іншими наказами відповідача обмежено його повноваження як начальника відділу логістики без відсторонення від посади у зв`язку із скаргами різних представників відділів на неналежне виконання ним посадових обов`язків, виконання яких було свідомо ускладнено керівництвом.

Зазначав, що паралельно з накладенням дисциплінарних стягнень мало місце постійне зменшення заробітної плати, що становить щомісячно різницю із попередніми окладами на 5 088,40 грн, що сукупно становить

10 176,80 грн.

Вважав, необґрунтованими та такими, що вчинені з особистих мотивів, дії генерального директора відповідача, що пов`язані з накладенням на нього дисциплінарних стягнень, обмеженням повноважень та зменшенням заробітної плати.

Крім того, зазначає, що незаконне притягнення до дисциплінарної відповідальності і порушення прав та гарантій його як працівника призвели до значних моральних страждань, втрати впевненості у завтрашньому дні та до побоювань незаконного звільнення з боку адміністрації підприємства. Розмір моральної шкоди він оцінює у 60 000,00 грн.

Ураховуючи викладене, ОСОБА_1 просив суд скасувати накладення дисциплінарного стягнення керівництвом ПрАТ "УГМК", поновити рівень заробітної плати та стягнути з ПрАТ "УГМК" недовиплачену заробітну плату у розмірі 10 176,80 грн та моральну шкоду у розмірі 60 000,00 грн.


Короткий зміст рішення суду першої інстанції


Рішенням Голосіївського районного суду м. Києва від 21 грудня 2016 року позов ОСОБА_1 залишено без задоволення.


Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що позивач як начальник відділу не забезпечив належне виконання його підлеглим трудових обов`язків, що призвело до втрати вантажу, а отже, ОСОБА_1 неналежним чином виконував свої трудові обов`язки, тому відсутні підстави для скасування наказу про накладення на ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення.

Правилами внутрішнього трудового розпорядку відповідача передбачено преміювання як вид заохочення (поза системою оплати праці). А отже, преміювання здійснюється за власним переконанням керівництва товариства, що є його правом, а не обов`язком. У той же час заробітна плата позивачу в зазначений період виплачувалась у розмірі, встановленому штатним розписом, що не може свідчити про неправомірність дій відповідача, тому позовні вимоги в частині поновлення рівня заробітної плати та стягнення розміру недовиплаченої заробітної плати не підлягають задоволенню.

Разом з тим при вирішенні справи судом не встановлені порушення з боку роботодавця прав працівника у сфері трудових відносин, а тому позовні вимоги про стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягають.


Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Рішенням Апеляційного суду м. Києва від 07 червня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 21 грудня 2016 року у частині відмови

у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про скасування дисциплінарного стягнення скасовано і в цій частині ухвалено нове рішення. Скасовано наказ генерального директора ПрАТ "УГМК" від 26 квітня

2016 року № 82 "Про дисциплінарне стягнення та усунення недоліків, виявлених у роботі працівників АТ "УГМК" з контролю виконання перевезення вантажів експедитором (перевізником)" у частині оголошення догани за порушення трудової дисципліни ОСОБА_1 . У іншій частині рішення Голосіївського районного суду м. Києва від 21 грудня 2016 року залишено без змін.

Рішення апеляційного суду мотивоване тим, що факт неналежного виконання ОСОБА_1 його трудових обов`язків начальника відділу логістики не підтверджено належними та допустимими доказами,

а обставини, встановлені службовим розслідуванням і зазначені

в оскаржуваному наказі, не дають підстав вважати цей факт установленим.

Оскільки факт неналежного виконання позивачем покладених на нього трудових обов`язків не доведений, тому наказ генерального директора

ПрАТ "УГМК" від 26 квітня 2016 року № 82 "Про дисциплінарне стягнення та усунення недоліків, виявлених у роботі працівників ПрАТ "УГМК"

з контролю виконання перевезення вантажів експедитором (перевізником)" в частині оголошення догани за порушення трудової дисципліни

ОСОБА_1 підлягає скасуванню.




Короткий зміст вимог касаційної скарги


У касаційній скарзі, поданій у липні 2017 року до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, ПрАТ "УГМК", посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення апеляційного суду скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про скасування дисциплінарного стягнення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.


В іншій частині рішення апеляційного суду не оскаржується, тому в силу вимог статті 400 ЦПК України у касаційному порядку не оскаржується.


Аргументи учасників справи


Доводи особи, яка подала касаційну скаргу


Касаційна скарга мотивована тим, що судом апеляційної інстанції неправильно застосовано статті 147-149 КЗпП України і статті 179,185, 303 ЦПК України 2004 року.

Зазначає, що неналежне виконання ОСОБА_1 його трудових обов`язків начальника відділу логістики, негативний наслідок і вина

у негативному наслідку для ПрАТ "УГМК", причинний зв`язок між наслідком

і невиконанням обов`язків ОСОБА_1 підтверджується належними

і допустимими доказами, а саме: паспортом до договору від 17 грудня

2015 року № 010/15-ПВ, зоною відповідальності, посадовою інструкцією, поясненнями ОСОБА_1, технічним паспортом на транспортний засіб, правами водія, заявкою до договору від 17 грудня 2015 року

010/15-ПВ, службовою запискою від 11 квітня 2016 року.

Апеляційний суд у порушення вимог статей 303, 316 ЦПК України

взяв до уваги результати службового розслідування і договір від 17 грудня 2015 року № 010/15-ПВ та на підставі їх оцінки дійшов помилкового висновку про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та часткового задоволення позову, при цьому не встановив та не зазначив у рішенні, у чому полягало порушення судом першої інстанції встановленого порядку дослідження доказів, чи було неправомірно відмовлено позивачу в дослідженні доказів.


Відзив (заперечення) на касаційну скаргу учасниками справи не подано.




Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції


Ухвалою судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних

і кримінальних справ від 10 липня 2017 року відкрито касаційне провадження у цій справі та витребувано матеріали цивільної справи із суду першої інстанції.


Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.


Згідно зі статтею 388 ЦПК України судом касаційної інстанції у цивільних справах є Верховний Суд.


У квітні 2018 року справу передано до Верховного Суду.


Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04 червня 2019 року справу передано судді-доповідачу.


Фактичні обставини справи, встановлені судами

ОСОБА_1 працював у ПрАТ "УГМК" з 19 травня 2014 року на посаді фахівця відділу логістики з посадовим окладом 4 100,00 грн, а з 02 червня 2015 року - на посаді начальника відділу логістики з посадовим окладом 9 800,00грн.

Наказом генерального директора ПрАТ "УГМК" від 26 квітня 2016 року № 82 ОСОБА_1 оголошено догану за порушення трудової дисципліни,

а саме: за неналежне виконання трудових обов`язків із забезпечення належного транспортування вантажу за маршрутом Дніпропетровськ - Черкаси відповідно до товарно-транспортної накладної від 07 квітня

2016 року № 4634 та забезпечення виконання фахівцем відділу логістики Унановим М. С. здійснення контролю руху вантажу в процесі транспортування і визначення останньому належних задач з контролю руху, із упередження настання несприятливих для ПрАТ "УГМК" наслідків.


................
Перейти до повного тексту