Окрема думка
судді Великої Палати Верховного Суду Пророка В. В.
справа № 9901/828/18 (провадження № 11-319 заі 19)
26 листопада 2019 року
м. Київ
Велика Палата Верхового Суду розглянула апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправним та скасування рішення і постановою від 26 листопада 2019 року апеляційну скаргу залишила без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
Водночас з мотивами Великої Палати Верхового Суду не можу повністю погодитися з огляду на таке.
1. У жовтні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду з позовом, у якому просив визнати протиправними дії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (далі - ВККС України) щодо здійснення оцінювання позивача на відповідність займаній посаді та визнати протиправним та скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 18 вересня 2018 року № 1612/ко-18 про невідповідність судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 займаній посаді.
2. Рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 березня 2019 року у задоволенні позову відмовлено.
3. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду (далі - суд першої інстанції) дійшов висновку про правомірність, законність та обґрунтованість оскаржуваних позивачем дій та рішень ВККС України.
4. Не погодившись із таким судовим рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу у якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
5. Велика Палата Верховного Суду розглянула вищезазначену справу та постановою від 26 листопада 2019 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишила без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.
6. Однак Велика Палата Верховного Суду розглядаючи справу залишила поза увагою обставини, які перешкоджали справедливому судовому розгляду з огляду на об`єктивну неможливість забезпечення ВККС України ефективним засобом юридичного захисту з огляду на таке.
7. 07 листопада 2019 року набрав чинності Закон України від 16 жовтня 2019 року № 193-IX "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування" (далі - Закон України № 193-IX ).
8. Пунктами 2 та 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону визначено, що з дня набрання ним чинності повноваження членів ВККС України припиняються, а керівник секретаріату ВККС України призначається за результатами конкурсу з урахуванням вимог закону.
9. ВККС України протягом двох місяців з дня формування її нового складу завершує процедуру добору кандидатів на посаду судді місцевого суду, оголошеного рішенням Комісії від 03 квітня 2017 року № 28/зп-17. Інші процедури, які були розпочаті ВККС України відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" до набрання чинності цим Законом, продовжуються новим складом ВККС України, утвореної відповідно до цього Закону.
10. Вища рада правосуддя протягом 90 днів з дня набрання чинності цим Законом, зокрема, формує за результатами конкурсу склад ВККС України відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
11. ВККС України реалізує свої повноваження та керується у своїй діяльності, зокрема, Законом України "Про судоустрій і статус суддів".
12. Відповідно до статті 92 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" ВККС України є державним колегіальним органом суддівського врядування, який на постійній основі діє у системі правосуддя України. Є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, самостійний баланс та рахунки в органах Державної казначейської служби України.