1. Правова система ipLex360
  2. Судові прецеденти
  3. Постанова суду



Постанова

Іменем України

06 грудня 2019 року

м. Київ

справа № 381/4064/16-ц

провадження № 61-28723св18

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Олійник А. С. (суддя-доповідач), Погрібного С. О., Яремка В. В.,

учасники справи:

позивач- ОСОБА_1,

відповідач- ОСОБА_2,

розглянув у попередньому судовому засіданні в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Апеляційного суду Київської області від 19 червня 2017 року у складі колегії суддів: Лівінського С. В., Березовенко Р. В., Коцюрби О. П.,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила стягнути з ОСОБА_2 аліменти на її утримання у розмірі 1/3 частини всіх видів його заробітку щомісячно з дня подання позову і довічно.

Позов обгрунтований тим, що вона є пенсіонером за віком, з 11 серпня 2008 року та до сьогодні єдиним її доходом є пенсія, яка не забезпечує їй необхідного мінімуму проживання, оскільки частину пенсії витрачає на сплату комунальних послуг, а сума, яка залишається, є меншою прожиткового мінімуму і її не вистачає на харчування, необхідні речі та ліки.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 01 листопада 2016 року позов ОСОБА_1 задоволено.Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на її утримання у розмірі 1/3 частини усіх видів його заробітку (доходу) щомісяця з дня звернення до суду, а саме з 13 жовтня 2016 року довічно.

Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що відповідач має можливість надавати матеріальну допомогу, брати участь в утриманні свої непрацездатної матері та надав згоду сплачувати аліменти, у визначеному позивачем розмірі.

Короткий зміст рішення суду апеляційної інстанції

Рішенням Апеляційного суду Київської області від 19 червня 2017 року рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 01 листопада 2016 року скасовано та постановлено нове про відмову у позові.

Рішення суду апеляційної інстанції мотивоване тим, що позивач не довела позовних вимог. Крім того, апеляційний суд виходив з того, що позивач перебуває у шлюбі та проживає разом зі своїм чоловіком та іншим повнолітнім сином в одному помешканні. На утриманні відповідача знаходяться двоє малолітніх дітей, а тому правові підстави для задоволення позову відсутні.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У липні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, з касаційною скаргою, посилаючись на неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить рішення апеляційного суду скасувати та залишити в силі рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області від 01 листопада 2016 року.

Рух справи у суді касаційної інстанції

11 вересня 2017 року ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ відкрито касаційне провадження у справі.

У травні 2018 року справу разом із матеріалами касаційного провадження передано до Верховного Суду.

Відповідно до підпункту 4 пункту 1 розділу XIII "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", касаційні скарги (подання) на судові рішення у цивільних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного цивільного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно з розпорядженням від 11 червня 2019 року № 655/0/226-19 "Про призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи", відповідно до пунктів 2.3.2, 2.3.4, 2.3.13, 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року № 30, зі змінами та доповненнями, постанови Пленуму Верховного Суду від 24 травня 2019 року № 8 "Здійснення правосуддя у Верховному Суді" та рішення зборів суддів Касаційного цивільного суду від 28 травня 2019 року № 7 "Про заходи, спрямовані на своєчасний розгляд справ і їх вирішення у розумні строки" доповідачем у справі відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено суддю Олійник А. С.

Аргументи учасників справи

Доводи осіб, які подали касаційні скарги

Касаційна скарга мотивована тим, що суд апеляційної інстанції неправильно застосував норми матеріального права, а саме безпідставно послався на те, що у відповідача на утриманні є двоє неповнолітніх дітей, а тому він не має можливості надавати матеріальну допомогу та утримувати свою непрацездатну матір.

Суд апеляційної інстанції не врахував та не дослідив, що позивач має цукровий діабет та потребує додаткової матеріальної допомоги від сина.

Доводи інших учасників справи

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Позиція Верховного Суду

Відповідно до статті 400 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Суд касаційної інстанції перевіряє законність судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно з частиною другою статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Вивчивши матеріали цивільної справи, перевіривши доводи касаційної скарги, дослідивши зміст оскаржуваних судових рішень, Верховний Суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення.

Фактичні обставини справи, встановлені судами

Суди встановили, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2

З 11червня 2008 року вона є пенсіонером за віком та страждає на цукровий діабет, вперше виявлений, І типу середньої ступені важкості та перебуває на "Д" обліку.

У жовтні 2016 року позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила стягнути з ОСОБА_2 аліменти на її утримання в розмірі 1/3 частин всіх видів його заробітку щомісячно з дня подання позову і довічно.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд та застосовані норми права

Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів непрацездатних членів сім`ї (частина восьма статті 7 СК України).


................
Перейти до повного тексту