ПОСТАНОВА
Іменем України
06 грудня 2019 року
Київ
справа №812/1833/17
адміністративне провадження №К/9901/56280/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Білак М.В.,
суддів: Губської О.А., Калашнікової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу
за касаційною скаргою ОСОБА_1
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2018 року (головуючий суддя - Залімський І.Г., судді: Сушко О.О., Смілянець Е.С.)
у справі №812/1833/17
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту економічного розвитку, торгівлі та туризму Луганської обласної державної адміністрації
про визнання протиправним та скасування наказу про застосування дисциплінарного стягнення.
I. ПРОЦЕДУРА
1. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 5 травня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
2. Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням ОСОБА_1 оскаржила його до суду апеляційної інстанції.
3. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2018 року апеляційну скаргу повернуто скаржнику без розгляду.
4. У поданій касаційній скарзі ОСОБА_1 з посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та поновити строк на апеляційне оскарження.
II. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.
5. Повертаючи апеляційну скаргу без розгляду, суд апеляційної інстанції виходив з того, що скарга подана з порушенням вимог підпункту 15.1 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
6. Враховуючи, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система на даний час не функціонує, необхідно керуватися правилами подання апеляційної скарги, що діяла в редакції до 15 грудня 2017 року.
7. Так, частина перша статті 186 КАС України (в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року) передбачала, що апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
8. У зв`язку з тим, що апеляційну скаргу подано безпосередньо до суду апеляційної інстанції, то суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що заявником апеляційної скарги порушено порядок її подання, а відтак, вона є такою, що підлягає поверненню без розгляду.
III. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
9. Позивачка у своїй касаційній скарзі зазначає, що апеляційну скаргу було подано до апеляційного суду, як того вимагає стаття 297 КАС України. Послалась на пункт 5 підпункту 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, відповідно до якого апеляційні скарги на судові рішення в адміністративних справах, які подані до апеляційної інстанції та розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, тобто безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Таким чином, апеляційна скарга була подана у відповідності до зазначених вимог.
10. У відзиві на касаційну скаргу відповідач просить відмовити в її задоволенні, посилаючись на законність рішення суду апеляційної інстанції про повернення апеляційної скарги скаржнику без розгляду.
IV. ОЦІНКА ВЕРХОВНОГО СУДУ
11. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вважає за необхідне зазначити наступне.
12. Частиною третьою статті 3 КАС України передбачено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
13. Однією з основних засад судочинства, відповідно до пункту 8 частини другої статті 129 Конституції України, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
14. Згідно з пунктом 6 частини третьої статті 2 КАС України (в редакції після 15 грудня 2017 року) забезпечення права на апеляційний перегляд справи є однією з основних засад (принципів) адміністративного судочинства.
15. Відповідно до статті 297 КАС України (в редакції після 15 грудня 2017 року) апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.